Šā gada aprīlī Instagram sāka slēpt pogu like jeb iespēju ar vienu klikšķi atzīmēt, ka kāds ieraksts vai komentārs patīk, sociālā tīkla lietotājiem Kanādā, bet jau vēlāk šo risinājumu sāka pārbaudīt arī Īrijā, Itālijā, Japānā, Brazīlijā, Austrālijā un Jaunzēlandē. Novembra sākumā tas tika attiecināts arī uz ASV, bet vēl pēc dažām dienām sekoja paziņojums, ka slēpt like turpmāk varēs neliels procents Instagram lietotāju visās pasaules valstīs.
Sociālā tīkla Twitter kontā norādīts, ka atsauksmes par eksperimentu līdz šim ir bijušas pozitīvas, taču tests tiks turpināts, jo ieceres iespējamā realizācija saistīta ar fundamentālām pārmaiņām tīkla darbībā. Par plāniem īstenot analogu eksperimentu Austrālijā šā gada septembrī paziņoja arī pasaules vislielākais sociālais tīkls Facebook, un abi sociālie tīkli ir solījuši dalīties ar testu rezultātiem un gūto pieredzi.
Garīgās veselības vārdā
Praksē minētā iespēja nozīmē, ka sociālo tīklu ierakstu autori joprojām redz to pārējo lietotāju skaitu, kuriem patīk konkrētais ieraksts, taču publiski tas vairs netiek demonstrēts un ir redzami vienīgi dažu lietotāju vārdi, kuri nospieduši virtuālo pogu like. Ja nu kādu tomēr ļoti interesē ierakstam simpatizējošo tīkla lietotāju skaits, ir iespējams atvērt sarakstu Likers un pašrocīgi saskaitīt vārdus tajā.
Oficiālais gan eksperimenta, gan iespējamo vispārējo pārmaiņu mērķis ir gana cēls – rūpes par sociālo tīklu lietotāju, it īpaši pusaudžu, garīgo veselību. Kā teikts Instagram vadītāja Edama Moseri paziņojumā, kompānija cer – tests likvidēs spiedienu uz ierakstu autoriem par to, ka viņiem nepieciešams saņemt kādu noteiktu like skaitu, un viņi attiecīgi varēs fokusēties uz dalīšanos ar "lietām, kuras jūs mīlat". Sociālā tīkla vadība atzīst, ka tiekšanās pēc lielāka like jeb draugiem vai paziņām simpatizējošu ierakstu skaita, it īpaši pusaudžu vidū, bieži kļūst neveselīga un noved gan pie stresa un diskomforta, gan pašcenzūras. Savukārt tā izpaužas kā kopējā ierakstu skaita samazināšanās un pietiekamu (pēc autoru domām) atbalstītāju skaitu nesavākušo ierakstu dzēšana. Gan Instagram, gan Facebook pārstāvji uzsver, ka interneta platformu mērķis ir nodrošināt brīvu un komfortablu komunikāciju un pašizpausmi, tādēļ esot cerība, ka like skaita paslēpšana palielinās lietotāju interesi par apmaiņu ar ziņojumiem.
Te arī jāpiemin kāds nebūt ne mazsvarīgs apstāklis, proti, Instagram nu jau vairāku gadu garumā ir daudzu valstu sabiedriskās veselības speciālistu vismazāk mīlētais sociālais tīkls. Piemēram, britu Karaliskā sabiedriskās veselības biedrība (Royal Society for Public Health) un Jaunās veselības kustība (Young Health Movement) jau 2017. gadā publiskoja plašu pētījumu, no kura izrietēja, ka Instagram pārliecinoši ieņem pirmo vietu to interneta platformu sarakstā, kuras atstāj pašu negatīvāko ietekmi uz jauniešu veselību un labklājību. Tika secināts, ka, lai arī Instagram veicina lietotāju pašizpausmi un pašidentitāti, platforma vienlaikus daudzos cilvēkos rada arī trauksmes sajūtu, depresiju un bailes tikt nenovērtētiem vai izslēgtiem no sociālā tīkla aprites. Savukārt žurnāls Time tajā pašā 2017. gadā nodēvēja Instagram par "garīgajai veselībai pašu kaitīgāko sociālo mediju". Līdz ar to var droši teikt, ka mēģinājums paslēpt like skaitu lielā mērā ir reakcija uz šiem un citiem līdzīgiem sociālajam tīklam neglaimojošiem (daudzos gadījumos – pamatoti) viedokļiem.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 29. novembra- 5. decembra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Pravietisnejaukais
?