Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija otrdien noraidīja Latvijas Pašvaldību savienības ierosinājumu jauno kārtību attiecināt tikai uz 2017. gadā ievēlētajām pašvaldībām. Projektā paredzēts, ka likums stāsies spēkā 2013. gada 1. jūlijā, kad darbu sāks 1. jūnijā ievēlētās domes.
Grozījumus likumā par pašvaldībām Saeima galīgajā lasījumā plāno pieņemt 31. janvārī, paredzot, ka tie stājas spēkā nākamajā dienā pēc izsludināšanas, lai tas notiktu līdz 1. martam, kad paredzēts izsludināt pašvaldību vēlēšanas. Tajās ievēlētie deputāti amata pienākumus sāks veikt 1. jūlijā. Pēc vēlēšanām 2009. gadā, gan ar tiesvedību saistītu iemeslu dēļ, 1. jūlijā uz pirmo sēdi nesanāca Jūrmalas, Kuldīgas, Alojas un Saulkrastu novadu domes, kas arī vadību ievēlēja vēlāk. Projekts arī paredz, ka pašvaldību vadība tiks vēlēta atklāti, nosakot tādu pašu kārtību, kāda ir Saeimā, vēlot amatpersonas. Ja ir vairāki kandidāti, balsojums notiek ar vēlēšanu zīmēm. Tieši šī Reformu partijas priekšlikuma dēļ Saeima atvēra pašvaldību likumu, kurā vēlāk tika iesniegti vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra Edmunda Sprūdža (RP) priekšlikumi. Tiem līdzīgus, apsteidzot ministru, bija sagatavojusi arī Vienotība. Būtiskākā atšķirība piedāvājumos - ministrs aicināja ierobežojumus attiecināt arī uz skolu direktoriem, bet Vienotība tam nepiekrita.
Visās pašvaldībās, neatkarīgi no iedzīvotāju skaita, būs piemēroti vienādi ierobežojumi. Projekts nosaka, ka deputāta amatu nevarēs savienot ar izpilddirektora, viņa vietnieka, pagasta vai pilsētas pārvaldes vadītāja un viņa vietnieka pienākumiem. Deputātam būs liegts ieņemt pašvaldības administrācijā amatus, kas saistīti ar lēmumu sagatavošanu, to tiesiskuma un lietderības pārbaudi, kontroli un uzraudzību. Ierobežojumi neattieksies uz domes darbiniekiem, kas nodrošina domes organizatorisko un tehnisko apkalpošanu. Turpmāk paredzēti ierobežojumi deputāta pienākumu savienošanā ar darbu pašvaldību iestādes vadībā, kapitālsabiedrībās. Projekts arī nosaka, ka gadu pēc domju sanākšanas jānodrošina sēdes audioieraksts, kuram jābūt pieejamam pašvaldības interneta mājaslapā. Vairāku pašvaldību, piemēram, Rīgas, Ķekavas un Tukuma novada, domes sēdes jau tagad internetā var redzēt videotiešraidē.