Vispirms tas būtiski samazina nodokļus, kas tiek ieturēti, izmaksājot investīciju ienākumus no Krievijas uz Latviju. Iepriekš, izmaksājot dividendes no Krievijas, tika ieturēts nodoklis 15% apmērā, bet, izmaksājot procentus un autoratlīdzības - 20-30%. Jaunā kārtība ļauj samazināt likmi dividendēm līdz 5-10%, procentiem - līdz 10%, autoratlīdzībām - līdz 5%.
Krievijas Federācijas nodokļu likums paredz no ienākumu avota ieturēt 10% nodokli no tām Krievijas uzņēmumu izmaksām, kas veicamas ārvalstu uzņēmumiem par starptautisku pārvadājumu veikšanu. Līgums ļaus izvairīties no šā nodokļa nomaksas, veicot maksājumus Latvijas transporta uzņēmumiem. Tāpat kā līdz šim tas netika piemērots attiecībā uz maksājumiem Lietuvas un Vācijas transporta uzņēmumiem, kā arī Kipras uzņēmumiem. Uzņēmumiem, kas darbību veic citas valsts teritorijā, svarīgi ir arī tas, ka līgums nosaka daudz labvēlīgākus noteikumus attiecībā uz «pastāvīgās pārstāvniecības pazīmēm».
Nākamais noteikums īpaši nozīmīgs fiziskajām personām - tā ir iespēja samazināt Krievijā maksājamo nodokli par nodokļa summu, kas no tiem pašiem ienākumiem jau nomaksāta Latvijā. (Latvijas regulējums šādu iespēju nodrošināja arī bez līguma.) Tagad neatkarīgie un atkarīgie individuālie pakalpojumi citā valstī no ienākumu avota netiek aplikti ar nodokļiem, ja ārvalsts fiziskā persona nestrādā tās teritorijā vai neuzturas tajā ilgāk par 183 dienām. Jāpiebilst, ka fizisko personu pārrobežu ienākumu nodokļu aprēķinu samazināšana būs jūtamāka nekā uzņēmējdarbības jomā.
Līgums ar Krieviju par nodokļu dubultās uzlikšanas novēršanu Latvijā harmoniski tiek papildināts ar jauno labvēlīgo holdingu režīmu, kurš analoģisks tam, kas jau ir spēkā Kiprā, Nīderlandē, Luksemburgā, mūsu valstī tas stājies spēkā no šī gada sākuma.
Jācer, ka tiks veicināts arī Krievijas uzņēmējdarbības finansēšanas apjoma pieaugums, izmantojot Latvijas kreditēšanas sistēmu. Krievijas bankās lielākā daļa aizdevuma ņēmēju nevar saņemt aizdevumu lētāk par 10%, tādēļ Krievijas uzņēmumiem jāmeklē pieejamāks finansējums Eiropā, ieskaitot Latviju. Statistika liecina, 12% no Latvijas banku izsniegtajiem aizdevumiem piešķirti aizdevumu ņēmējiem no ārvalstīm, tajā skaitā arī Krievijas uzņēmumiem; kopumā aizdevumu apjoms ir gandrīz 1,5 miljardi latu.
Līdz šī gada sākumam Krievijas uzņēmumiem no ienākumu avota vajadzēja ieturēt nodokli 20% apmērā no procentu izmaksas, kurus tas veica aizdevējbankai Latvijā, tādēļ šāda finansējuma pievilcība mazinājās. Patlaban šie izdevumi samazinājušies vismaz divas reizes: nodokļa likme būs 10% (bet, ja finansēšana noris starp finanšu organizācijām, - līdz 5%).
* Juridiskās kompānijas Prime Consulting Starptautiskās nodokļu un korporatīvās plānošanas nodaļas vadītāja