Ar savām prasībām D. Kamerons ir nokaitinājis koalīcijas partnerus liberāldemokrātus un ES vadošās valstis, kuras brīdinājušas, ka viena dalībvalsts nevar pieprasīt lielākas privilēģijas nekā pārējiem «kluba biedriem».
Solīs referendumu
«Premjerministrs vēlas izklāstīt savu viedokli par ES nākotni, kā tai vajadzētu attīstīties un kā būtu jāattīstās Lielbritānijas attiecībām ar ES,» paziņoja Dauningstrīta. Premjera birojs arī informēja, ka uzruna notiks piektdien Amsterdamā.
D. Kamerons intervijā BBC Radio 4 pirmdien sacīja, ka Lielbritānija vēlas palikt ES, bet tai ir jārunā ar Briseli par citādām divpusējām attiecībām, ņemot vērā eirozonā ietilpstošo ES dalībvalstu plānus par tālāku integrāciju. «Manuprāt, pašlaik Lielbritānijā ir daudz cilvēku, kuri saka - es vēlos būt ES, bet neesmu apmierināts ar visiem šo attiecību aspektiem, tādēļ gribu, lai tos maina,» sacīja britu premjers.
Gaidāms, ka runā D. Kamerons uzsvērs vēlmi atgūt no ES teikšanu pār tādām sfērām kā imigrācija, darba likumdošana un tieslietas. Daudzi briti vaino Briseli, viņuprāt, pārmērīgajā imigrantu pieplūdumā un uzskata, ka britu tiesnešiem nevajadzētu būt pakļautiem tādām pārnacionālām institūcijām kā ES Tiesa. Arī britu prese regulāri sauc ES par izšķērdīgu veidojumu, kas apdraud Lielbritānijas suverenitāti.
Gaidāms, ka D. Kamerons varētu apsolīt tuvākajos gados sarīkot referendumu par Lielbritānijas nākotnes attiecībām ar ES. Viņa vadītās Konservatīvās partijas labējais spārns viņu aicina pēc iespējas ātrāk rīkot tautas nobalsošanu par Lielbritānijas izstāšanos no ES.
Nešantažējiet Eiropu
Lielbritānijas vicepremjers Niks Klegs no Liberāldemokrātiskās partijas brīdinājis D. Kameronu, ka «nebūtu gudri» aizsākt «ilgstošu neziņas periodu» par iespējamajām Lielbritānijas nākotnes attiecībām ar ES, kas varot radīt lielas problēmas valsts ekonomikai, kura joprojām cīnās ar krīzes sekām. Tas var apdraudēt arī D. Kamerona vadītās koalīcijas valdības tālāku pastāvēšanu.
Britu premjers izpelnījies kritiku arī no sabiedrotajiem Eiropā. Vācijas parlamenta Eiropas lietu komitejas vadītājs un kancleres Angelas Merkeles sabiedrotais Ginters Kiršbaums aicināja D. Kameronu «nešantažēt pārējo Eiropu» un brīdināja, ka referenduma rīkošanas gadījumā Londona riskē tikt izolēta un var paralizēt ES integrācijas procesu, raksta Der Spiegel.
Lielbritānija nav eirozonā un nav pievienojusies arī Šengenas līgumam, tā arī vēlas samazināt iemaksas ES budžetā, tādēļ citas ES dalībvalstis nesaprot, kādēļ uz britiem būtu jāattiecina vēl kādi izņēmumi. «Briti ļoti vēlas gūt labumu no vienotā tirgus, bet nesaprot, ka monētas otrā pusē ir budžeta solidaritāte,» norāda Eiropas Parlamenta loceklis no Polijas Jaceks Saružs-Voļskis.