Sociālajos tīklos īpaša neapmierinātība izskanējusi ar tūrfirmu Go Adventure. Kāda sieviete atklāj, ka viņas ceļojums uz Ēģipti bija paredzēts šī gada 21. novembrī. Kaut gan tas tika atcelts, kompānija mēneša laikā solījusi naudu atdot. Tomēr tas nav noticis. «Pagaidām nekas nenotiek - baro tikai ar solījumiem, ka būs, bet kad - neviens neko nezina! Vai ir kāds, kuram izdevies naudu atgūt?» viņa jautā. Daudzie komentāri zem ieraksta apliecina, ka viņa nav vienīgā. Naudu no citiem tūroperatoriem atgūt ir izdevies, bet lielai daļai Go Adventure klientu nākas dzīvot gaidīšanas režīmā. Turklāt arī komunikācija neesot no tām saprotamākajām, un nav skaidrs, kad var cerēt uz naudas saņemšanu. «Esmu sapratusi, ka ar viņiem nekādās sarunās ielaisties nav vērts, jārisina šis jautājums caur juristiem. Nu, nav viņiem nekādu tiesību aizkavēt atmaksas par nenotikušiem ceļojumiem,» neapmierinātību pauž kāda cita sieviete.
Nav pārliecības
Viena no tām, kas iekļuvusi ķibelē, ir Marianna. Sarunā ar Dienu viņa atklāj, ka ar pašu Go Adventure tiešā veidā nekomunicē. Sarunas notiek ar aģentūru, kur ceļojums iegādāts. Sākumā esot piedāvāta iespēja izvēlēties citu galamērķi, tomēr sieviete tam nav piekritusi, jo konkrētajā laikā nav iespējams doties atvaļinājumā. Patlaban kompānija sola naudu atdot divu nedēļu laikā, bet sievietei nav pārliecības, ka solījums tiks pildīts.
Go Adventure pārdošanas un mārketinga vadītāja Dace Udriņa Dienai norāda, ka visiem ceļotājiem nauda pakāpeniski tiek un tiks atmaksāta pilnā apjomā. «Sakarā ar lieliem apjomiem esam atpalikuši no plānotā maksājumu grafika, taču atmaksas šobrīd joprojam notiek un notiks līdz brīdim, kamēr visiem klientiem tiks atmaksāta nauda par samaksātajiem ceļojumiem,» skaidro D. Udriņa. Patlaban nauda atmaksāta vairāk nekā pusei klientu.
«Maksājumu kavēšanās ir novirzījusies no plānotā grafika tāpēc, ka Go Adventure bija un ir jāsaņem atpakaļ iemaksātā nauda no Ēģiptes sadarbības partneriem, kas tika iemaksāta par viesnīcam, kā arī par aviopārlidojumiem,» skaidro D. Udriņa, piebilstot, ka tūroperators ir maksātspējīgs un strādā ierastajā režīmā.
Dienai tapis zināms, ka Go Adventure mātes kompānija Krievijā naudu atmaksā palēnām - jo lielāka ir aģentūra, jo lielākas izredzes maksājumu saņemt ātrāk.
Sūdzas kūtri
Piebilstams, ka šis nav vienīgais gadījums saistībā ar konkrēto traģēdiju Sīnāja pussalā, kad Go Adventure saviem klientiem sagādājis raizes. Īsi pēc notikušā apmēram 150 šīs kompānijas tūristu no Latvijas bija iestrēguši Šarmeššeihas lidostā.
Saistībā ar nenotikušajiem lidojumiem Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (PTAC) sūdzības vēl nav saņemtas. PTAC pārstāve Sanita Gertmane norāda, ka situāciju ir grūti komentēt, neredzot līgumus. «Patērētājs būtu tiesīgs saņemt atpakaļ naudu vai vienoties par kādu citu atlīdzības veidu, alternatīvu risinājumu, piemēram, citu ceļojumu. Tāpat jāņem vērā, ka ceļošanas ierobežošana uz Ēģiptes tūrisma galamērķiem ir negaidīta arī tūrisma operatoriem, tāpēc naudas atmaksa varētu notikt pa daļām vai ilgākā laika periodā. Jebkurā gadījumā komersanta pienākums ir rakstveidā sniegt atbildi patērētājam, piedāvājot risinājumus,» skaidro S. Gertmane. Problēmu gadījumā nākamie soļi būtu vēršanās PTAC vai tiesā.
Par Go Adventure decembrī PTAC saņemtas četras sūdzības, kas saistītas ar nenotikušiem ceļojumiem un kompensācijas atteikumu. Sūdzības gan bijušas par lidojumu uz Hurgadu, no kura cilvēki drošības apsvērumu dēļ atteikušies. Sniegtas arī 13 konsultācijas. Tomēr, kā norāda S. Gertmane, arī par citiem operatoriem gada laikā saņemtas vairākas sūdzības, kā arī kopumā sniegti vairāki simti konsultāciju.
Tūrisma portāla Travelnews direktors Aivars Mackevičs Dienai stāsta, ka Go Adventure nozarē tiek uztverts kā zemo cenu tūroperators. «Piemēram, Novatours kvalitātes ziņā ir kaut kur pa vidu, šī kompānija ir vairāk zemo izmaksu segmentā. Tā ir gatava strādāt arī ar pašām mazākajām ceļojumu aģentūrām, un varētu teikt, ka tās standarti nav tik augsti kā vidēji nozarē. Tez Tour ir viens no dārgākajiem, bet tur arī var sagaidīt kvalitāti. Tas viss ir tāpat kā ar mašīnu brendiem - ir Mercedes klase, un ir arī krietni zemākas kvalitātes klase,» salīdzina A. Mackevičs.
Viņš norāda, ka patlaban nav nekādu signālu, kas liecinātu, ka kompānijas grasās pazust no tirgus. Tomēr zināms, ka tūroperatori Krievijā piedzīvo izmaiņas. Piemēram, lielvalsts saspīlētās attiecības ar Turciju ir faktiskais iemesls, kāpēc nupat gada sākumā Krievijā liegta darbība 19 tūroperatoriem, jo to īpašnieki saistīti ar Turciju. Tūrisma nozare šajā valstī ir neapskaužamā situācijā, tāpēc atbildēt, cik garantēts spēlētājs nākotnē būs Go Adventure, pagaidām nav iespējams.