«Holesterīns izgulsnējas asinsvadu sieniņā un sašaurina asinsvadu, kā rezultātā var veidoties bīstams trombs,» skaidro asinsvadu ķirurgs Kaspars Ķīsis. Lai izvairītos no paaugstināta holesterīna, cilvēkiem, kam piemīt tendence uz šādu veselības problēmu, mediķi iesaka neaizrauties ar treknas gaļas, desu un sviesta lietošanu uzturā, bagātīgs holesterīna avots ir arī olas dzeltenums. Tomēr paaugstinātu holesterīnu var radīt arī liekais svars, mazkustīgs dzīvesveids un iedzimtība.
Asinsvadu ķirurgs uzskata, cilvēku ar artēriju saslimšanām Latvijā noteikti ir vairāk nekā to pacientu, kuri vēršas pie mediķiem, jo daudzi savlaicīgi nemeklē profesionālu palīdzību. Pirmais signāls, kas liecina par izplatīto kaiti - kāju artēriju sašaurinājumiem, ir sāpes kājās staigājot. «Cilvēks devies pastaigāties, bet sāpes ikru muskulatūrā liek apstāties. Nākamajā stadijā sāpes traucē jau miera stāvoklī. Pēc tam uz kājām var parādīties nedzīstošas brūces, tad vizīti pie ārsta nedrīkst atlikt,» saka Kaspars Ķīsis.
Pirmais solis pretī profesionāla mediķa sniegtas palīdzības saņemšanai cilvēks, kam radušās aizdomas par kāda asinsvada bojājumu, ir došanās pie sava ģimenes ārsta. Ģimenes ārsta pienākums ir novērtēt situāciju un nepieciešamības gadījumā nosūtīt pacientu uz Duplex ultrasonogrāfiju, kas paredzēta tieši asinsvadiem. Izmeklējumi ir nepieciešami, lai noteiktu pēc iespējas precizāku diagnozi.
Ja pacients ierodas uz konsultāciju pie asinsvadu ķirurga ar jau veiktu izmeklējumu rezultātiem, tad iespējams nekavējoties uzsākt terapijas plānošanu, informē Kaspars Ķīsis.
Lai veselību un pašsajūtu uzturētu pēc iespējas labākā līmenī, sākoties pavasarim ieteicams pēc iespējas biežāk ieplānot pastaigas svaigā gaisā, nodarboties ar sporta veidu, kas sagādā prieku, un arī atcerēties, ka veselīgas maltītes, kurās ietverti Latvijas gurķi, tomāti un citi dārzeņi, var būt gan noderīgas, gan ļoti garšīgas.