Vilkābele. Ekstrakts ir labāks par tinktūru. Vilkābeles auglīšus katrs pats var savākt rudenī, izkaltēt un pēc tam gatavot no tiem uzlējumu, pirms tam mazos ābolīšus sasmalcinot. Rudenī tos var pagrauzt arī svaigus. Tūlīt pavasarī ziedēs vilkābeles. Arī ziedi der tējai.
Mātere. Tējai no māteru lapām ir nomierinoša iedarbība, taču tā ir mazliet rūgtena un ne visiem patiks tējas garša.
Piparmētra. Tēja no tās līdzēs pret sirds spazmām.
Paaugstinātu asinsspiedienu ārstē ar medikamentiem, ko izraksta ārsts, un arī bez tiem - ievērojot veselīgu dzīvesveidu. Asinsspiediena cēloņi var būt ne tikai ārējie faktori stress, nervozitāte, pārpūle, bet arī, piemēram, nieru slimības, nepareiza vairogdziedzera vai virsnieru darbība, slimi asinsvadi.
Asinsspiediena pazemināšanai tiek ieteikta vilkābele un mātere. Lielisks līdzeklis ir dilles. Gana garšīgas, lai ēstu tāpat vai bagātīgi pievienotu salātiem un citiem ēdieniem. Arī aroniju augļi tiek ieteikti profilaksei, taču jāņem vērā, ka tie var kairināt kuņģi, tāpēc, vienai problēmai palīdzot, var kaitēt citam orgānam.
Mēdz teikt, ka sirdi stiprina rozīnes. Taču tās, kā informē V. Eniņa, vairāk ir enerģijas avots, jo žāvētās vīnogas ir bagātas ar glikozi. Lai no cukura iegūtu enerģiju, organismam mazliet jāpiepūlas, lai sašķeltu saharozi. Rozīnēs glikoze ir koncentrētā veidā, un audi to saņem uzreiz un lielā devā.
Sirdij ir vajadzīgs kālijs, un banāni ir labs kālija avots. Taču jāņem vērā, ka tie ir kalorijām bagāti un - cik daudz ēdīsi? Pieņemsies svarā, un - atkal sirdij liekais svars nepatīk.
«Neko nedrīkst pārspīlēt! Jāievēro princips «pārdomāti un sabalansēti»,» uzsver V. Eniņa.