Tomēr skaidrs, ka eiro ieviešana ir loģisks un atbalstāms solis tālākajai Latvijas integrācijai Eiropas Savienībā. Turklāt ne jau eiro ir galvenais cenu palielināšanās drauds, bet gan pieaugošās izmaksas, ko ikdienā izjūt gandrīz katrs uzņēmējs.
Būsim godīgi, cenu palielināšanu uz eiro ieviešanas rēķina nepieļauj pieaugošā konkurence, kas vismaz apavu tirdzniecības nozarē ir ļoti asa. Konkurence vienkārši neļauj tirgotājiem celt cenas, jo tādā gadījumā pircējs aizies pie konkurentiem, kam būs mērenāka cenu politika. Daudziem biznesā pieredzējušiem uzņēmējiem iepriekšējie izaicinājumu gadi iemācījuši pareizi izvērtēt cenu atbilstību situācijai.
Šobrīd Euroskor Latvijā ir 35 veikali, apgrozījums gadā veido nepilnus astoņus miljonus latu un esam iztikuši bez cenu paaugstināšanas. Protams, salīdzinot ar «treknajiem gadiem», mazāk tirgojam dārgos apavus, taču kopējais apgrozījums aug. Bija nepieciešams izmainīt produkcijas klāstu un veikalu struktūru krīzes laikā, taču izdevās veiksmīgi attīstīties, nesamazinot veikalu skaitu.
Šobrīd, kad ekonomikā situācija uzlabojas un cilvēki atkal atsāk izvēlēties dārgākas un augstākas kvalitātes preces, mēs nedrīkstam atkārtot vecās kļūdas un pieļaut strauju cenu kāpumu. Lai to spētu praksē realizēt, mums jāspēj sabalansēt pieaugošās izmaksas. Te ir runa gan par enerģijas resursiem - apkuri un elektrību, gan transporta izdevumiem, kas degvielas cenu pieauguma dēļ sadārdzinās visā pasaulē, gan darba spēka izmaksām un nodokļiem. Tieši šie faktori, nevis eiro ieviešana, var likt tirgotājiem paaugstināt cenas. Jā, varbūt kāds uzņēmējs var censties eiro ieviešanu ļaunprātīgi izmantot papildu peļņas gūšanai, taču tā novēršanai paredzēti kontroles mehānismi.
Tāpat uzņēmumiem laikus jāprognozē eiro ieviešanas izmaksas. Lai to izdarītu, uzņēmējiem precīzi jāzina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) prasības un skaidrojumi par darījumu atspoguļošanu. Noteikumiem ir jābūt zināmiem laikus, lai uzņēmēji var ar tiem iepazīties un pakāpeniski realizēt, bet valsts iestādēm - galvenokārt VID - jābūt pacietīgām un saprotošām, jo neskaidrību var būt daudz. Liela nozīme būs tam, cik labi uzņēmēji spēs izprast, ko no viņiem prasa un kas jāizdara, lai pāreja uz jauno valūtu notiktu maksimāli vienkārši. Pretējā gadījumā tiešām jāapzinās risks, ka papildus tērētie laika un cilvēku darba resursi var ievērojami paaugstināt izmaksas. Savlaicīgums ir viens no izmaksu efektivitātes priekšnosacījumiem.
Eiro ieviešana padarīs vienkāršāku uzņēmēju ikdienu un ilgtermiņā veicinās stabilitāti, taču katra uzņēmuma liktenis, peļņas rādītāji un attīstība saistīta vienīgi ar katra uzņēmēja paša individuālo ieguldījumu, situācijas izpratni un darbu.
*SIA Euroskor Latvijā
valdes loceklis