Runājot par vispārējo reformas struktūru, jāuzsver, ka Eiropas Komisijas (EK) piedāvājums ir tapis, apkopojot rezultātus no diskusijām, kas dalībvalstīs notika kopš 2008. gada. Arī katra no Eiropas Savienības (ES) prezidējošajām valstīm diskutēja par galvenajiem virzieniem - ir jāsaglabā abi pīlāri - gan lauku atbalsta politika, gan tiešmaksājumi. Pēc publiskajām debatēm EK ir nolēmusi joprojām saglabāt tiešmaksājumus, taču ir svarīgi, lai tie kļūtu mērķtiecīgāki, lai augtu saražotās produkcijas kvalitāte. Tiešmaksājumi nevar būt matemātiski, tie ir jāpielāgo, arī mazajām saimniecībām, jaunajiem zemniekiem, kā arī nepieciešams izmantot citus instrumentus, lai Eiropas lauksaimniecība būtu konkurētspējīga nākotnē.
Vai zaļās komponentes piemērošana nerada risku, ka konkurence starp lauksaimniekiem tiks kropļota vēl vairāk?
Ir jāpastāv kopējai loģikai, kā tiek menedžēti nacionālie resursi. Jebkurā gadījumā, ja pastāv situācijas, kurās lauksaimniecības attīstībai nevar piemērot tiešmaksājumu subsīdijas, pastāv arī otrais pīlārs, no kura ņemt finansējumu atsevišķiem pasākumiem. EK uzskata, ka katrai saimniecībai ir jādomā gan par ražošanu, gan par videi un dabas resursiem draudzīgu pieeju. Protams, mums ir jāredz, kā var stimulēt lauksaimniecību bez konkurētspējas izkropļošanas, galvenais ir panākt, lai lauksaimnieki fokusētos uz ekonomisko loģiku.
Vai EK ir aprēķinājusi, kā zaļās komponentes ieviešana ietekmēs ražošanu?
Jums ir jāsaprot, ka, runājot par tiem 7% teritorijas no lauksaimniecības platībām, kas EK piedāvājumā paredzēti ekoloģiskiem mērķiem, netiek domāts, ka tās būtu īpaši jāmeklē papildus. Jau tagad vairāk nekā 3,5% no lauksaimniecības platībām Eiropā netiek izmantoti ražošanai, taču tajā pašā laikā ir dalībvalstis, kur tiek iznīcināti koki un krūmi, lai zemi padarītu izmantojamu. Ja zeme ir akmeņaina, apaugusi ar krūmiem un kokiem, tā nav piemērota lauksaimniecībai un par šādu zemi tiešmaksājumus neviens nemaksās. Tam, ko no jauna esam definējuši kā apmaksājamo platību, mēs pievienojam vērtību. Turklāt jāņem vērā, ka ar ekoloģiskajām platībām tiks palielināta biodiversitāte, kas veicinās ražību.