Es jūtos kā Dombrovska valdības garants. Jāsaka, man ir divējādas sajūtas. Sākumā iekšā kņudēja zināms aizvainojums. Nu kā tā? Mēs ar Vienotību esam tik ilgstoši kopā strādājuši valdībā. Un pēkšņi esam atstāti ārpusē kaut kāda tur Zatlera iegribu pēc. Bet vēlāk, dzīvei ritot uz priekšu, tu saproti, ka tas ir tāds ļoti interesants stāvoklis. Mani savulaik znots mierināja, sakot, ko tu satraucies! Opozīcija ir ļoti laba vieta. Tu ne prātā nevari iedomāties! Mums Anglijā ir vesela virkne politiķu, kas par to tik sapņo, ka viņi varētu būt opozīcijā un līdz ar to sevi ļoti precīzi pozicionēt daudzos jautājumos. Turklāt bez jebkādām saistībām. Es viņam saku - bez saistībām jau gluži atrašanās opozīcijā nav. Jo pēc tam, nonākot pie varas, tev savam vēlētājam ir jāatbild, kā tu īstenosi to, ko opozīcijā esi teicis. Bet kopumā opozīcija man ir bijusi ļoti laba skola. Politiķim zināšanu papildināšanai savu laiku ir jāatrodas gan vienā, gan otrā pusē.
Vai tagad nesanāk, ka jūs ar Valda Dombrovska valdību spēlējaties kā tāds kaķis ar peli? Satiksmes ministru Anriju Matīsu jūs balsojumā atbalstāt, savukārt nez kāpēc pieprasāt iekšlietu ministra Riharda Kozlovska demisiju. Kāda ir jūsu motivācija vienā un otrā gadījumā?
Ja tu esi opozīcijā, tev faktiski ir atsietas rokas. Lēmumus tu vari pieņemt, nejūtot milzīgu spiedienu no citiem partneriem. Tu esi partija pati par sevi. Tev nav jāielien konkrētā rāmī un jāpieņem lēmumi, kas tev varbūt pašam nemaz nepatīk. Šodien Zaļo un Zemnieku savienības lēmumi ir precīzi tādi, kā mēs to redzam. Aivis Ronis bija labs satiksmes ministrs, pārzināja nozari. Žēl, ka viņš aizgāja. Tāpēc, ja mēs redzam, ka Satiksmes ministrijā, kas faktiski ir atslēgas ministrija, situācija ir risināma, mēs nebalsosim pret Anriju Matīsu tikai tāpēc, ka esam opozīcijā.
Bet kāpēc jūs prasāt iekšlietu ministra Riharda Kozlovska demisiju?
Situāciju pastiprināja kāds fakts. Piebildīšu tomēr, ka pats pie pieminekļa nebiju un to neredzēju. Bet, ja cilvēki stāsta un sižetā ir redzams, ka antifašistu līderis iet pie busiņa, kurā sēž visa Iekšlietu ministrijas vadība, un konsultējas, tas ir dīvaini un raisa jautājumus. Es nezinu, bet man tā teica, ka tajā busiņā sēdēja Kozlovska kungs un visi pārējie vadības cilvēki. Apkārt ap pieminekli viss vārās. Tikt galā ar situāciju ir uzdots viņa padotajiem policistiem. Un tu sēdi, un redzi, ka tas ir piemiņas pasākums. Un tev ir cieņa pret cilvēkiem, kas ar sirmām galvām nāk no pieminekļa. Te pēkšņi - dārdoša mūzika. Kā ar āmuru pa pieri! Bet ministrs nereaģē. Pats. Konkrēti. Neizkāpj ārā, neaiziet pie cilvēkiem. Raugiet, ievēlēja Romas pāvestu - viņš iziet pie cilvēkiem, pieiet pie invalīda klāt. Tur nav ne kanonu, ne likuma normu. Te tīri formāli. Likums ir tāds. Saskaņojums ir. Tātad viņi var griezt mūziku un darīt, ko grib. Tas, man liekas, ir morālas atbildes jautājums. Viņam pašam ir jāatbild, vai viņš kā augstākā atbildīgā amatpersona, redzot klaju nejēdzību, uz to reaģē. Izkāpj ārā no mašīnas, pienāk klāt un saka - ziniet, izslēdziet to visu. Es zinu, ka jums ir atļauja, bet tas ir amorāli, ko jūs darāt. Es pats uzņemos atbildību, ka lieku jums to darīt. Ja viņš tā nedara, viņš ir vainīgs. Nodega Reģi. Vai Dagnija Staķe bija personīgi par to vainīga? Bet ministrs ir atbildīgs par visu. Izbēga ieslodzītie. Cik tur Valdis Kristovskis vainīgs, kas tāpēc atkāpās? Visur, kur ir emocionāli momenti, ministriem ir morāla un politiska atbildība.
Kā jūs skatāties uz citu ministru darba pārvērtēšanu? Vai jūs apmierina, teiksim, ekonomikas ministra Daniela Pavļuta darbs?
Šodien mēs tieši skatījām šo lietu. Nāku no komisijas sēdes. Kas tālāk notiks ar elektroenerģijas tirgu? Kas tālāk notiks ar tarifiem? Ekonomikas ministrijas ierēdņi neko konkrētu komisijā pateikt nevarēja. Viņi cits uz citu bailīgi skatījās un neko sakarīgu nepateica. Jā, es saprotu, ka situācija ir ļoti slikta. Visas tās licences ir sadotas. Sniega pika ar tiem apstiprinātajiem projektiem un valsts dotētajiem uzņēmumiem ir savēlusies liela. Tomēr ne jau tikai vienam ministram ir ko pārmest. Tai pašai Ilzei Viņķelei problēmu pietiek. Kuru katru brīdi var pacelties jautājums arī par viņas demisiju.
Vai šodien jūs atbalstītu ekonomikas ministra demisijas pieprasījumu, ja kāds tādu ierosinātu?
Ja būtu, protams, atbalstītu. Ne tikai ekonomikas ministrs Pavļuts un labklājības ministre Viņķele - mūsu vērtējumā vispār šī valdība savu uzticību ir izsmēlusi. Visprātīgākais premjeram Valdim Dombrovskim pie visa šī stāsta būtu pateikt divas lietas. Vai nu viņš pasaka, kā viņš nekavējoties tiks galā. Kaut vai ar šo elektrības jautājumu, ar sabiedrības saliedētības problēmām. Jo tur jau nekas nenotiek. Tur visu laiku dzen tik robežstabus iekšā. Kā apkures problēmu atrisinās? Tās ir praktiskas, smagas lietas, kas sabiedrību saviļņo. Nevis kaut kādas pseidoproblēmas. Vai arī Dombrovskis pasaka - es ar šīm lietām galā netieku - un iet.
Vai Zaļo un Zemnieku savienība pati uzņemtos vadīt valdību?
Jā. To es arī 23. martā kongresā esmu gatavs pateikt. Zaļo un Zemnieku savienība ir gatava uzņemties vadīt valdību. Vai tas mums izdotos? Tā ir cita lieta. Mums jau pārmet, ka Zaļo un Zemnieku savienībai ir tikai trīspadsmit deputātu. Bet mēs esam parlamentārs spēks. Un piecdesmit deputātu Saeimā ne tuvu nevienam nav. Ja valstī ir krīzes situācija, mēs nevaram noiet malā no atbildības un to nedarīt.
Sakiet, kā jūs vērtējat zemkopības ministres Laimdotas Straujumas darbu?
Es teiktu, ka viņa ir viena no sakarīgākajiem ministriem. Es viņu ilgstoši pazīstu un gan kā cilvēku, gan kā speciālisti vērtēju ļoti augstu. Iespējams, Jānis Dūklavs droši vien kaut kādas lietas darītu citādi. Man ir jāuzsver, ka es, protams, redzu Jāni Dūklavu kā zemkopības ministru, bet es esmu ļoti augstās domās par Laimdotu Straujumu un viņas darbu. Ja šodien būtu tāds pieprasījums, es Laimdotas Straujumas demisiju nekādā gadījumā neatbalstītu. Ir vēl viena lieta, ko gribu jums pateikt. Kāpēc Valdis Dombrovskis šodien baidās strādāt mazākumvaldības režīmā? Es domāju, ka baidīties viņam nevajag, jo tādi precedenti ir bijuši. Uz priekšu!