Kas kinopasaulei Oskars vai Lielais Kristaps, tas cirkam Zelta Kārlis? Asociācijas meklējamas vēl dziļāk. Rīgas cirka rīkotais starptautiskais cirka mākslas festivāls Zelta Kārlis, kas šogad notiek jau sesto reizi, mazliet atvasināts no slavenā Montekarlo festivāla, kas norisinās jau 40 gadu. «Monte Karlo pārtulkojot kā Mākoņu Kārli, nonācām pie Zelta Kārļa,» smaida Rīgas cirka direktore Lolita Lipinska, kura ir arī festivāla iniciatore un organizētāja. «Eiropā janvārī vienlaicīgi notiek vairāki pasaules līmeņa festivāli, un mūsējais ir spējis ierindoties labāko festivālu konkurencē, pierādot, ka tas profesionālajai cirka pasaulei ir vajadzīgs un prestižs.»
Par Kārli runājot, ir vēl viena versija. Viens no galvenajiem cirka tēliem vienmēr bijis klauns. Šī žanra pārstāvji vienmēr uzstājas ar pseidonīmu - Antonio, Tiko, Eižens. Kāpēc lai nebūtu arī Kārlis? L. Lipinska nevar nosaukt vienu savu favorītu no cirka žanriem, viņai patīk visi - klauni, akrobāti, žonglieri. Šogad dalībai festivālā Zelta Kārlis bija pieteikušies vairāk par 100 māksliniekiem no 15 pasaules valstīm - ASV, Ēģiptes, Kolumbijas, Krievijas, Ukrainas, Latvijas, Polijas, Zviedrijas, Vācijas, Somijas, Rumānijas, Moldovas, Baltkrievijas, Itālijas un Šveices. Festivāla izrādēm ir atlasīti 34 dažādu žanru cirka priekšnesumi jeb numuri, kas četras festivāla dienas - no 22. līdz 25. janvārim - piepildīs Rīgas cirka arēnu. «Cirks ir individuāla māksla, kad viss ir atkarīgs no katra spējām, talanta, prasmes, drosmes. Tas ir arī ļoti universāls, nav svarīga nacionālā piederība un valoda, jo saprašanās notiek bez vārdiem,» saka L. Lipinska.
Latvijā cirks ir populārs, par to liecina skatītāji, kas pērk biļetes un aplaudē tā, ka rokas svilst. Ne tikai Rīgā, bet daudzviet citur darbojas cirka studijas. 24. janvāra festivāla izrādē varēs tikties ar mūsu māksliniekiem - gan jaunajiem talantiem, gan iepriekšējo festivālu laureātiem, bet festivāla konkursā šogad būs divi Latvijas mākslinieku cirka numuri - Svetlana un Romans Silinēviči demonstrēs ekspresīvu vingrojumu gaisā uz vertikālajām lentēm, savukārt Inna Sopova startēs ar jauniestudētu ilūzijas priekšnesumu ar sunīšiem. Festivāla norises laikā bez žūrijas arī skatītajiem būs iespēja izvēlēties savu favorītu, kurš festivāla noslēgumā saņems publikas simpātiju balvu. Pašiem sava, slavenākā latviešu klauna, tautas mākslinieka Antonio (Antona Markūna) balvas autore ir gleznotāja, mākslinieka meita Alla Koroļova. Bet festivāla balvu (Grand Prix, zelts, sudrabs, bronza) autors ir metāla mākslinieks Artūrs Endziņš.
Sīkāka informācija par festivāla izrādēm - http://festivals.cirks.lv.