Tās nav pasakas. Grāmata ir vēsturisks vēstījums par laika posmu no 1936. līdz 1939. gadam - par Ķeguma spēkstacijas būvi. Tūkstoš un viena diena - tas ir laiks, kurā uzbūvēja spēkstaciju.
«Vaininieks pie šīs grāmatas ir rakstnieks Jāzeps Osmanis,» stāsta Harijs Jaunzems, «viņš man teica - tev ir tāds materiāls rokās, to noteikti vajag publicēt. Lai parādītu, kā latvieši savā laikā varēja uzbūvēt spēkstaciju, sakārtot savu saimniecību. Atrada finansējumu un visu varēja nokārtot. Kādēļ mēs šodien Latvijā neko nevaram nokārtot?» retoriski vaicā Harijs Jaunzems.
Grāmatā izmantoti būves dienasgrāmatas ieraksti, ko savulaik veicis tehniķis Ēvalds Šics. «Viņš katru dienu pierakstījis, kas būvē notiek. Tās ir piecas biezas kantora grāmatas, kas tagad glabājas Latvijas Valsts vēstures arhīvā. No tiem ierakstiem esam arī sakombinējuši šo grāmatu,» par kopdarbu ar Jāzepu Osmani stāsta Harijs Jaunzems.
Grāmatas sarakstīšana neprasījusi ilgu laiku, taču ar izdošanu aizkavēšanās radusies finanšu trūkuma dēļ. «Ilgi ievilkās, faktiski divus gadus to gatavojām. Nu, protams, nevienam naudas nebija, un kas tad pašlaik tie «bagātākie» cilvēki? Pensionāri! Ķeguma novada pensionāru biedrība sameklēja līdzekļus un grāmatu izdeva,» skaidro tās autors.
Tūkstoš un viena diena izdota par ziedojumiem, tāpēc tā nenonāks tirdzniecības tīklā, bet tiks sadalīta bibliotēkām, skolām, pašvaldībām un sabiedriskajām organizācijām. Vai Jaunzema kungs lepns par veikumu? «Protams, deguns ir gaisā, kā citādi,» smaida seniors.