Atmosfēra. Veikalos smaržo ne jau tikai pēc svaigas maizes un bulciņām. Piemēram, dārgu zīmolu veikalos dominē klasiskā mūzika un sandalkoka smarža, bet jauniešu veikalos - enerģiska mūzika un citrusu aromāts. Ko darīt? Zinātāji iesaka aiz vaiga likt saldu karameli. Izrādās - ja ir vairākas baudas vienlaikus, uzmanība tiek sadalīta un ir cerības neieslīgt veikala radītajā transā.
Pieklājība. Rūdīts pārdevējs pienesīs preces vienu pēc otras un pat tad, ja pircējs neko nenopirks, atvadoties uzaicinās, lai nāk atkal. Pircējs gandrīz vai sajūtas vainīgs. Ko darīt? Spēlēt pretī ar laipnību. «Vai cik jūs uzmanīgs. Cik patīkami pie jums» - vārdi, ko vērts teikt tirgotājam. Esam kviti! Varam mierīgu sirdi un labu garastāvokli iziet no veikala, tā arī neko nenopirkuši.
Iepirkumu groziņi un ratiņi. Groziņš jānes, ar ratiņiem var braukāt pa veikalu. Pētījumi liecina, ka tikai tad jūties gandarīts, ja iepirkumu groza vai ratu apjoms ir piepildīts vismaz par vienu trešdaļu. Ko darīt? Ieliekam ratos savu somu vai biezo jaku. Savas mantas gan pašam arī jāuzmana!
Spoguļi. Gluži greizie spoguļi veikalā nav, bet jāņem vērā, ka tirdzniecības zālēs un kabīnēs ir lielisks apgaismojums. Ko darīt? Uzvelkam, nofotografējam ar mobilo tālruni un paskatāmies, kā tas izskatās fotogrāfijā. Novērtējam. Vai dodamies iepirkties kopā ar pusaudzi, jo ar viņa muti runā patiesība.
Pastāvīgo klientu dienas un klientu kartes, no kurām maciņš plīst pušu, atgādinājumi e-pastos un tālruņos, aicinājumi un solījumi. Nu kā neiesi? To «izslimo» visi, bet agrāk vai vēlāk pret to veidojas imunitāte. Ne velti mēdz teikt, ka uz veikalu jāiet paēdušam, lai neiekristu kārdinājumā.