«Protams, svara mazināšana ir ilgtermiņa projekts. Izmaiņas ēdienkartē nav kampaņveidīga akcija. Par to jādomā nemitīgi un jāmaina dzīvesveids. Cilvēks pats to ne vienmēr var izdarīt un zināt, tāpēc arī ir vajadzīgs uztura plāns,» saka A. Brēmanis un piebilst, ka pie jauna dzīvesveida pieder ne tikai ēdienkartes maiņa, bet arī atbilstošas fiziskās slodzes piemērošana.
Mainām ēdienkarti
Arī A. Brēmanis dzirdējis tautas gudrību, ka locītavu slimību profilaksei tiek ieteikts uzturā vairāk lietot auksto gaļu (galertu) un želatīnu saturošu pārtiku. «Tas varētu būt gadījumos, kad ir distrofisks locītavu nodilums,» analizē ārsts Brēmanis. Bet podagras slimniekiem kategoriski tiek neieteikta gaļa. Podagras pamatā ir urīnskābes vielmaiņas traucējumi, kad urīnskābes sāļu kristāli sāk izgulsnēties locītavās. Urīnskābe ir vielmaiņas galaprodukts vielu grupai, ko sauc par purīniem, kas visbiežāk sastopami gaļā, kūpinājumos, gaļas buljonos, aknās, nierēs, sardīnēs, šprotēs, pikantajos sieros, kafijā, kakao, šokolādē un vēl citos produktos
Zālīšu gudrības
«Katrai puķītei, lapiņai, mizai tiek piedēvētas brīnumainas spējas. Piemēram, sarkanais āboliņš ir locītavu tēju sarakstā. No augiem tiek izveidoti īpaši tēju kokteiļi, ko noteikti var lietot,» nenoliedz reimatoloģe Inita Buliņa.
Urīnskābei jāatstāj organisms dabiskā ceļā - caur nierēm, nevis jānogulsnējas locītavās. Tāpēc būtu jāievēro uztura speciālistu atgādinājums, ka dienā jāizdzer vismaz sešas glāzes ūdens. Bet vēl labāk, ja tiek dzertas zāļu tējas vai ūdenim tiek pievienota kāda sula. Lieliska ir apiņu tēja - tā palīdz izvadīt urīnskābi un noder arī kā profilaktisks līdzeklis. Kliņģerītes ziedi un vārnaskājas laksti sekmē atjaunošanās procesus gan tieši locītavu skrimšļos, gan visā organismā. Gārsas laksti, ar ko tagad ravētāji cīnās dārzos, ir svarīga locītavu veselības tēju sastāvdaļa. Tīruma kosas laksti un bērza lapas stimulē nieru darbību. No organisma liekos sāļus izvada arī kadiķu ogas. Kadiķi, sajaukti ar medu, ir arī labas kompreses uz jau sāpošām locītavām.
Zāļu sieva Zeltīte Kaviere zina teikt, ka lapu (bērzu, ceriņu, kastaņu, kā arī māllēpju, mārrutku lapas) kompreses, uzliktas sāpošai locītavai uz nakti, mazinās sāpes un pietūkumu.