Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) pārstāve Kristīne Bērziņa Dienai apstiprināja, ka CVK ir ierosinājusi atteikties no vairākiem nosacījumiem, kādi tagad ir noteikti kandidātiem, neierobežojot viņu iespējas pretendēt uz vietējā deputāta mandātu tikai tajās pašvaldībās, ar kurām viņi saistīti pēc darba, dzīves vai nekustamā īpašuma atrašanās vietas. «Tas ir formāls ierobežojums, kuru var apiet, nodibinot individuālo uzņēmumu vai deklarējot dzīvesvietu, bet vēlēšanu komisijai grūti pārbaudīt, vai kandidāts patiešām šajā teritorijā strādā vai dzīvo,» skaidroja K. Bērziņa, kuras viedoklis sasaucas ar to politiķu domām, kuriem iniciatīva ir pieņemama.
Arī Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs (SC) atzina, ka bagātiem cilvēkiem nebūs grūti nopirkt īpašumu, iekārtoties darbā kādā novadā vai pilsētā, tā izvēloties pašvaldību, kurā vēlas iegūt varu. Atbalstot CVK piedāvājumu, viņš uzsvēra, ka visu izšķir vēlētājs. Līdzīgi uzskata arī Valdis Liepiņš no Reformu partijas, pieminot Rīgas vicemēru Andri Ameriku (GKR), kurš dzīvo Jūrmalā, bet katrā uzstāšanās reizē sola strādāt rīdzinieku labā. Taču citam RP biedram Jurim Viļumam un pārējo partiju pārstāvjiem bija drīzāk noraidoša attieksme vai arī viņi izvairījās to konkretizēt kā Raimonds Vējonis no Zaļo un Zemnieku savienības, kas ir pašvaldībās plaši pārstāvēts politiskais spēks.
Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) ir aptaujājusi 46 pašvaldības, kā arī uzklausījusi vietējo līderu domas Novadu apvienības sanāksmē, kurā piedalījās pārstāvji no 85 novadiem un trijām lielajām pilsētām. Par pašvaldību viedokli LPS līderis Andris Jaunsleinis vēstulē informē arī Saeimas komisiju, sacīja priekšsēža padomniece Vineta Reitere. Viņa norādīja - Eiropas Vietējā pašvaldību harta nosaka, ka deputātam ir jāpārzina pašvaldības iedzīvotāju intereses un teritorija, ar kuru jābūt saistītam. LPS pārstāve pieļāva - nosacījumu atcelšana var radīt situāciju, kad par sarakstu līderiem tiek nominēti sabiedrībā populāri cilvēki, kuri nepārzina pašvaldību un pat negatavojas tajā strādāt, pēc vēlēšanām, iespējams, noliekot mandātu.
«Ierosinājums degradē visu vietējās varas sistēmu, ja ļaus tai piesaistīt viesstrādniekus. Tādu rīdzinieku uzlidojumu nevar pieļaut,» uzskata Lielo pilsētu asociācijas pārstāvis Māris Kučinskis. Lolita Čigāne (Vienotība) atzina, ka sākotnēji, domājot par Rīgas domi, priekšlikums šķitis apsverams, bet, uzklausot partijas biedrus novados, Vienotība nevarēs šo iniciatīvu atbalstīt. J. Viļums (RP), kas pārzina situāciju Latgales pašvaldībās, arī ir pārliecināts, ka deputāta sasaitei ar teritoriju jābūt. Visu Latvijai!-TB/LNNK frakcijas vadītājs Einārs Cilinskis sacīja, ka frakcija neatbalsta šo ierosinājumu. Viņaprāt, nav nekādas loģikas, ja uz kādu pašvaldību «ar švakāku mēru atbrauc Zīgeristam līdzīgs kandidāts vai izbijis politiķis, kas izputējis augstākajā varā, atved baru populāru cilvēku un tā iegūst varu». LPS vēstulē arī norādīts, ka zaudējumi, atbalstot šo ieteikumu, neatsver ieguvumus, kādi būtu vēlēšanu komisijām, jo nosacījumu atcelšana atvieglotu komisiju darbu, pārbaudot kandidātu atbilstību likuma prasībām.