Vārds personībām
Konference TEDxRiga notiks ceturtdien, 14. jūnijā, Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē. Konferences lektoru vidū būs Latvijas Universitātes rektors profesors Mārcis Auziņš, kurš uzstāsies ar priekšlasījumu Dievs nespēlē kauliņus. Bet varbūt tomēr?, sociālo tīklu pētnieks Valdis Krebs ar runu Attapties tīkla nepareizajā pusē, matemātiķe Daina Taimiņa, kura runās par Tamborēšanu un hiperboliskajām virsmām. Konferencē uzstāsies arī Silīcija ielejas pazinējs Viesturs Sosārs ar tēmu Cik svarīgi ir izgāzties, nodibinājuma Rīga 2014 programmu vadītāja, mākslinieciskās padomes koordinatore Aiva Rozenberga, kura savā runā Kultūras galvaspilsēta - 57°/24° šarms stāstīs par Rīgu kā Eiropas kultūras galvaspilsētu, un arhitekts Toms Kokins ar noslēpumainu uzstāšanos Kaķi un telpa. Savukārt ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts runās par tēmu Mūžu dzīvo, mūžu mācies. Bet ko tieši?. Konferences lektoru vidū būs arī mūziķis Gustavo jeb Gustavs Butelis, Iespējamās misijas programmas attīstības vadītāja Zane Oliņa, TV režisore, vadītāja un autore Adriana Roze un vēl citi lektori.
«TED kustības garam atbilst tas, ka uzstāties konferencē tiek aicināti atšķirīgu jomu cilvēki, respektīvi, gan no zinātnes, gan no biznesa, gan no mākslas pasaules. Galvenais kritērijs, izvēloties lektorus, ir tas, lai cilvēkam būtu savs interesantais pieredzes stāsts, ar ko dalīties,» skaidro P. Jurjāns un norāda, ka «Danielu Pavļutu mēs neaicinām kā ekonomikas ministru, bet gan kā spilgtu personību. Cilvēks šodien ir ekonomikas ministrs, rīt - vairs nav, bet, ja cilvēks ir spoža, interesanta personība, tad tāds paliek neatkarīgi no amata».
Harismātisku lektoru pieaicināšana atbilst TED filozofijai, un TED kustības ietvaros organizētajās konferencēs uzstājušies arī tādas pasaules mēroga slavenības kā Bils Geitss un Stīvs Džobss.
Mūsu organizētās konferences globālā misija ir izglītot, uzsver P. Jurjāns un piebilst, ka «TED noteikumos strikti definēts, ka lektori nedrīkst izmantot uzstāšanos konferencē, lai reklamētu savu zīmolu vai produktu».
TEDx kustība nav dēvējama par konferenču biznesu tā klasiskajā izpratnē. «Mūsu organizētais pasākums nav tirdzniecības jomas konference, uz kuru ļaudis iet ar mērķi sarunāt kādu darījumu. Turklāt biznesam vienmēr pastāv skaidri saskatāmi komerciāli centieni, mūsu mērķis definējams kā sabiedrības izglītošana,» skaidro Pāvils Jurjāns un konferences ideju formulē, sakot - «jaunas atziņas nāk, ejot pa nezināmiem ceļiem, tās nevar izaug šaurā vidē, ja domāšana ieslēgta stereotipos. Tikai tad, ja cilvēka prāts atvērts jaunām zināšanām, tām simbiozē ar pieredzi dzimst radošas idejas».
Veicināt viedokļu apmaiņu
TEDx konferencē būt klāt varēs apmēram 100 cilvēku. To nosaka vietu skaits Latvijas Nacionālās operas Jaunajā zālē. Vispirms tika izsludināta pieteikšanās uz konferences biļetēm, kad pieteikšanās beidzās, organizatori izvēlējās cilvēkus, kuriem tika piedāvāta iespēja iegādāties biļetes. Vienas biļetes cena ir 50 latu.
«Ja piesakās vairāk apmeklētāju, nekā iespējams uzņemt vietu skaita dēļ, atlase neizbēgami jāveic, un, loģiski, tā ir subjektīva, bet mūsu pamatkritērijs - aicinām uz konferenci cilvēkus, kuri var sekmēt tālāku domu apmaiņu, nevis vienkārši grib apmeklēt elitāru pasākumu,» norāda P. Jurjāns.
Jāreformē izglītība
«Kvalitatīva informācijas apmaiņa vajadzīga, lai mēs saprastu, kur, globālos mērogos domājot, vērts investēt laiku un naudu. Mūsdienās pastāv daudzām nācijām kopīgi risināmi, aktuāli jautājumi, piemēram, izglītības satura pielāgošana XXI gadsimta realitātei. Pagājuši tie laiki, kad skolotājs bija gudrāks par skolēnu. Mūsdienās zināšanas, kas jauniešiem nākotnē būs vajadzīgas, ļoti atšķiras no zināšanām, ko var piedāvāt pasniedzējs, kas mācījies pirms 20 gadiem. Tā ir realitāte, ar ko jārēķinās, jāaptver, ka zināšanu pārrāvums starp paaudzēm pastāv,» izklāsta TEDxRiga konferences rīkotājs un turpina: «TED konferences devušas iedvesmu tam, lai mēs nevis uzspiestu jaunajai paaudzei savu laiku pārdzīvojušu paradigmu, bet ļautu bērniem apgūt to, kā mācīties un kā sagatavoties nākotnes izaicinājumiem.»
TEDx Riga konferences mērķis ir arī tajā izskanējušās atziņas popularizēt sabiedrībā, it īpaši jauniešu vidū, un, kā sola Pāvils Jurjāns, pēc konferences visi tās materiāli ikvienam būs pieejami internetā mājaslapā tedxriga.com.
Uzticas sabiedrībai
Sagatavot rezolūciju iesniegšanai valsts institūcijām pēc konferences nav iecerēts, apgalvo Pāvils Jurjāns un izklāsta viedokli, ka «valsts pārvaldei jānodarbojas ar savām lietām, sabiedrībai - ar savām. Nav mūsu mērķis uzrakstīt uz papīra lapas frāzes, ka jāmaina izglītības sistēma. Visi tāpat zina, ka jāmaina. Turklāt es neloloju ilūzijas par valsts aparāta efektivitāti, jo tajā lēmuma pieņemšanas procesā piedalās liels skaits cilvēku, pastāv arī politiskie faktori, kas lēmumus ietekmē, turklāt lēmums jāaprobē tautas acīs, un jāaprobē tā, lai nezaudētu nākamajās vēlēšanās. Parasti atsevišķas sabiedrības grupas tiek ar jautājumiem galā ātrāk nekā valsts aparāts. Ja pēc konferences cilvēki nāks klajā ar ideju izveidot jaunu skolas modeli, nedomāju, ka Izglītības un zinātnes ministrija liks šķēršļus idejas īstenošanai. Valsts iestādēm vieglāk pārņemt idejas no sabiedrības, nekā riskēt ar nepopulāru reformu ieviešanu pēc savas iniciatīvas, jo tās vienmēr var kritizēt par neierastu novitāti».