Dabiska vide, veselīgas lietas bērniem
Uzņēmumu BB Factory un Grauda spēks īpašnieki Raimonds un Ieva Biedrīši ir trīs bērnu vecāki: vecākajam dēlam ir deviņi, vidējai meitai četri gadi, bet pastarītei vien septiņi mēneši. Bizness radies, domājot par dabisku un bērniem labvēlīgu vidi. «Meitiņa piedzima alerģiska, mēģinājām dažādus dabiskus līdzekļus, lai mazinātu alerģijas sekas, jo ārsta izrakstītās zāles neapmierināja - tajās bija daudz ķīmisku vielu. Dabiskais palīdzēja atveseļoties mūsu meitai, un iedomājāmies, ka mūsu pieredze derētu arī citiem vecākiem, un tā radās BB Factory, kas nodarbojas ar dabiskas kosmētikas sastāvdaļu un gatavu produktu tirdzniecību,» stāsta Raimonds. Pēc pāris gadiem ģimene atvēra graudaugu, garšvielu un miltu veikaliņu Grauda spēks, kurā var iegādāties gan tikko ceptu maizi, gan tikt pie svaigi gatavotiem makaroniem. Mājās cepuši maizi, bet bijis grūti nopirkt kvalitatīvus miltus, tāpēc sākuši ražot paši.
Biedrīši uzskata - brīvais laiks, ja strādā to, kas tev patīk, integrējies darbā un otrādi. Abi strādājuši arī kā algoti darbinieki pie citiem un manījuši - ne vienmēr darbam ir taustāms rezultāts. Pašu uzņēmumā uztaisa lūpu balzamiņu, izcep maizi - to nopērk, un uzreiz redzama atdeve. Bet kā ar atpūtu: kino, grāmatām un ceļojumiem? Ieva ikdienā lasa jaunākās zinātniskās grāmatas par kosmētiku, ķīmiju. Ceļošana gan esot kā sapnis! Kaut arī uzņēmumā daudz darāmā, turklāt Ieva lasa lekcijas Kosmetologijas koledžā, viņai un Raimondam svarīgi pavadīt laiku ar bērniem: «Arī bērniem ir aktīva ikdiena - dēlam skola un pulciņi, trīs reizes nedēļā džudo treniņi, meitai bērnudārzs un angļu valoda, dejošana. Vakaros ap sešiem visa ģimene sapulcējamies mājās un līdz deviņiem, kad bērni iet gulēt, kopā gatavojam vakariņas, spēlējamies, dziedam, dejojam, zīmējam. Brīvdienās braucam uz laukiem 60 kilometrus prom no Rīgas, Zemgalē, kur mums ir saimniecība. Atpūšamies, lasot ogas un ābolus, pļaujot zāli.» Bērniem patīkot piedalīties arī uzņēmumu darbā. Ģimene sākusi makaronu ražošanu, bērni nāk līdzi uz ražotni un skatās, kā viss notiek. «Mēs piedāvājam šo to padarīt uzņēmumā un par to viņiem maksājam. Ja grib kādu mantu nopirkt, ko mēs uzskatām par pārāk dārgu, bērnam ir iespēja paveikt darbiņu un nopelnīt. Puika aiznes sūtījumus uz pastu, meita salīmē iepakojumiem etiķetes… Pats sāku strādāt, kad man bija 13 gadu - pieteicos tirgū pārdot dārzeņus. Mans tētis bija miris, un mamma nevarēja atļauties nopirkt visu, ko es kāroju, tāpēc nolēmu, ka pelnīšu pats,» stāsta Raimonds. Ģimenē un biznesā sadalījuši atbildības sfēras: Ievai - radošā, Raimondam - tehniskā. Atzīst, ka svarīgi esot vienam otru papildināt, ja gribas konkurēt, tad ģimenes uzņēmums nebūs veiksmīgs projekts. Uzsākot jaunu lietu, daudz darot paši - lai sajustu kontaktu ar cilvēkiem, saprastu, kas patīk, ko vēlas. Peļņa esot svarīga, bet ne galvenais faktors: «Mums patīk radīt jaunas lietas un skatīties, kas no tā sanāks.»
Risks, kas atmaksājas ar gandarījumu
Sanitas un Mareka Gipteru ģimenē ideja par savu uzņēmumu ienāca vēl pirms mazuļa. Tapa Dip Dap divriteņi, kam piepulcējušās arī atraktīvas leļļu mājas.
«Jau kādu laiku bijām prātojuši, ka gribam veidot kaut ko savu, bet ideju noķērām nejauši. Pastaigas laikā redzējam mazuli, kurš brauca ar dīvainu velosipēdu, kādu līdz šim nebijām manījuši. Mums tas trakoti iepatikās! Mareks ir kokapstrādes meistars, un izdomājām, ka varētu ražot ko līdzīgu,» atklāj Sanita.
Apzinājusies - veidot ko jaunu ir risks, iespējams, tas atmaksāsies, bet varbūt ne. Daudzi, kam stāstījuši par savu ideju, bijuši skeptiski, bet radu bērnu sajūsma, kad tiem devuši testēt divriteni, iedrošinājusi. Sanita uzskata - kopīgs uzņēmums parāda, kādas īstenībā ir pāra attiecības, jo prasa lielu paļaušanos, uzticēšanos un spēju uzklausīt.