Kā skaidro Latvijas valsts iestāžu, pašvaldību, uzņēmumu un finanšu darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Andrejs Jirgensons, akcija tiek rīkota, jo šā gada 9. janvārī Ministru prezidentam tika nosūtīta vēstule «Par nevienlīdzības novēršanu valsts pārvaldē», uz kuru Finanšu ministrija atbildēja formāli, ignorējot virkni jautājumu un nepiedāvājot nevienu konkrētu risinājumu. «Šīs valsts iestādes ir vienas no svarīgākajām mūsu valstī. VSAA sniedz sociālos pakalpojumus, rūpējas gan par strādājošiem cilvēkiem, gan par pensionāriem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Savukārt NVA pienākums ir veicināt nodarbinātību un atbalstīt bezdarbniekus. Darbiniekiem ir uzticēts daudz atbildīgu pienākumu, tajā pašā laikā viņi nesaņem atbilstošas sociālās garantijas. Kamēr citu ministriju padotības iestādēs ierēdņi saņem papildu piemaksas, NVA un VSAA darbinieki nevar saņemt samaksu pat par kolēģu aizvietošanu,» stāsta A. Jirgensons.
Ar protesta lozungu «Pret valsts varas netaisnību un nevienlīdzību Latvijā» iestāžu darbinieki savāca 1330 parakstu par akcijas rīkošanu un ir noskaņoti ļoti entuziastiski, cerot, ka protests nesīs vēlamos rezultātus. «Badošanās ideja nav mūsu, mēs sekojam kaimiņu, lietuviešu, piemēram, kuri 2009. gadā, izmantojot bada streika taktiku, protestēja pret valdības lēmumu samazināt minimālo bāzes algu valstī. Protesta akcija ilga vairāk nekā divas nedēļas, un viņi panāca sev vēlamo,» teic A. Jirgensons.
Labklājības ministre Ilze Viņķele atzīst, ka saprot NVA un VSAA darbiniekus. «Biju informēta par šo protesta akciju un to, ka viņu pacietības mērs ir pilns. Darbinieku algas kopš krīzes laika nav palielinātas, savukārt darba apjoms ir pieaudzis vairākkārt. Cilvēki ir spējuši to saprast krīzes laikā, skaidrs, ka pēckrīzē cilvēki vēlētos sajust atalgojuma pieaugumu,» teic ministre. Viņa arī norāda, ka iestāžu vadītāji, taupot budžetus, kalkulē līdz pat vienam latam, ierēķinot gan dekrēta atvaļinājumā aizgājušos kolēģus, gan slimības lapas. «Strādājot pie darba plāniem, ar abu iestāžu vadītājām izrunājām nākamā gada budžeta pieprasījumus, un institūciju vadītājas apliecināja, ka atalgojuma paaugstināšana tiks iekļauta budžeta pieprasījumos. Jāpiebilst, ka valsts pārvaldē strādājošo atalgojums būs kopējs izaicinājums valdībai, veidojot nākamā budžeta plānu. Un ne tikai Labklājības ministrijas sektorā,» informē I. Viņķele. Ministre piebilst, ka tradicionāli Latvijā ir bijušas ministrijas, kurām ir lielāks finansējums darbinieku atalgojumam, taču Veselības un Labklājības ministrija šai ziņā ir nabadzīgākās.
Finanšu ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis apliecina, ka patlaban nav neviena indikatora, lai šajā gadā veiktu budžeta grozījumus. Tādēļ atalgojuma palielināšana nav iespējama. «No šā gada ir paredzēti dažādi motivējoši pasākumi, piemēram, par kvalitatīvi vai papildus veikto darbu, ko iestādes vadītājs var izvērtēt un pēc darba novērtējuma darbiniekam piešķirt papildu atalgojumu,» skaidro A. Jarockis.
Jāpiebilst, ka akcijas laikā VSAA un NVA iestādēs tiek izkārti paziņojumi par protestu un darbinieki visu dienu badosies, taču darbs noritēs kā parasti.