«Vara pieder pašvaldībai un līdz ar to arī pašvaldībā valdošajai partijai. Tas Rēzeknē ir ļoti jūtams,» saka rēzekniete, kultūras nozares pārstāve Maija.
«Viena politiskā viedokļa uzsvēršana ir ļoti manāma,» savus novērojumus pamato Maija un norāda, ka valdošajai partijai trūkstot spējas redzēt savus trūkumus, tāpēc ar lielu sparu tiekot atspēkoti jebkuri atšķirīgu nostāju saturoši viedokļi. Viņasprāt, pilsētā dominē cilvēku sadalīšana varai lojālos un nelojālos cilvēkos: «Ja neesi lojāls SC, tad tas nozīmē, ka tu esi pret Rēzekni.»
Lai arī esot daudz labu lietu, ko pilsētas mērs paveicis, Maijai nav pieņemama partijiskās piederības uzsvēršana. Tas esot galvenais iemesls, kāpēc nākamajās pašvaldību vēlēšanās Maija par SC nebalsos.
Rēzeknes Augstskolā sastaptā Ilga spēcīgo SC ietekmi skaidro ar īpašajiem Latgales apstākļiem: «Latgalē nekad nav bijis tā, ka zina vienu valodu, te prot vismaz trīs - latgaliešu, krievu un latviešu. Līdz ar to šis politiskais spēks - saskaņieši - tiek uztverts kā savējais.»
Ilga norāda, ka šo pašu politisko spēku turpmāk nevēlētos redzēt kā valdošo, jo tas viņai neesot pieņemams ideoloģisku apsvērumu dēļ. «Tie procesi, ko netieši atbalsta šobrīd Rēzeknē valdošais Saskaņas centrs, man nav pieņemami ne kā pilsonei, ne kā latvietei, ne kā Latgales iedzīvotājai,» norāda Ilga.
«Es domāju, ka pilsētas mērs ir diezgan stingrs un viņa viedoklis noteikti tiek ņemts vērā,» stāsta pašvaldības iestādes pārstāve Marija. «Par pašreiz pie varas esošo bloku neesmu balsojusi, domāju, ka arī vasarā par viņiem nebalsošu,» viņa saka, piebilstot, ka vēlētos, lai Rēzekne un Latgale vairāk līdzinātos pārējai Latvijai, nevis vienmēr būtu «dziļā opozīcijā» valstī notiekošajam. Marija norāda, ka, lai arī pati nevēlētos turpmāk redzēt esošo mēru kā pilsētas vadītāju, ļoti daudzi pilsētnieki uzskatot viņu par pilsētā notiekošo pārmaiņu īstenotāju.
Skolotāja Aija atklāj, ka pilsētnieku sarunās dzirdams, domei trūkstot skaidra redzējuma un mērķu turpmākajiem darba gadiem. «Augstu vērtēju mūsu iepriekšējo mēru Juri Gunti Vjaksi,» saka Aija. Vaicāta par redzamajām politiskajām alternatīvām, Aija atbild, ka patlaban neredzot «absolūti neko», taču esošo partiju redzēt pie varas vairs «viennozīmīgi nevēlas». «Latviešu partijas savā starpā ļoti ķīvējas un rīvējas un nespēj izveidot kaut kādu apvienību, ko mēs visi ļoti ceram un gaidām,» saka Aija un piebilst, ka patlaban nevienai citai partijai Rēzeknē neesot politiskā spēka.
«Domāju, ka Saskaņas centram ir dotas visas iespējas realizēt to piedāvājumu, ar ko viņi gāja uz pašvaldību vēlēšanām,» pret esošo pilsētas vadību pozitīvi noskaņots ir uzņēmējs Igors Lucijanovs. Viņaprāt, ļoti būtiska loma pašvaldībā ir pēctecībai. «Man ir prieks, ka iepriekšējās domes iesākto šī dome turpināja un veiksmīgi arī realizēja,» viņš norāda. Igors gan cer, ka «tad, kad griezīs lentītes», pieaicinās arī iepriekšējo sasaukumu deputātus un «pateiks, ka tie puiši arī bija malači». Viņš uzskata, ka šīs domes darbu vēlēšanās vērtēs pozitīvi, jo ar jau pieminēto projektu palīdzību esot parādījušās jaunas darba vietas, investēta nauda un sakārtota infrastruktūra. Pilsētas mēru Aleksandru Bartaševiču Igors vērtē pozitīvi, viņš uzskata, ka esošais mērs būs «nopietns konkurents jebkuram nākamajam pretendentam uz šo amatu».
Igors uzskata, ka ekonomiskās un politiskās ietekmes savīšana vienā esot stereotips, jo lielākā daļa vietējo uzņēmēju, kuru vadībā uzņēmumi sasnieguši augstus rezultātus, esot apolitiski un bezpartijiski. «Šeit nenotiek savu sasniegumu demonstrēšana un mērīšanās ar muskuļiem,» saka Igors un atzīmē, ka lielākos vai mazākos projektos regulāri piedaloties daudzi Rēzeknes uzņēmumi. Secināms, ka uzņēmumiem sadarbība padodas labāk nekā dažādiem politiskajiem spēkiem.