Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) sadarbībā ar Kultūras ministriju un 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrību sestdien, 16. janvārī, no plkst. 15.00 līdz 19.30 Ķīpsalas hallē Rīgā organizē barikāžu atceres pasākumu Bulvārī brīvība visiem, kas tajās pirms 25 gadiem piedalījušies, un viņu tuviniekiem. Plānota vēsturiska, emocionāla un kultūras programma.
Pasākuma režisori ir Uģis Brikmanis un Juris Jonelis, kurš stāsta, ka, viņaprāt, ir ļoti svarīgi šādā norisē iesaistīt jauniešus, tāpēc pasākums veidots tā, lai būtu ne tikai atgriešanās atmiņās barikāžu dalībniekiem, bet arī dzīva vēstures pieredze jauniešiem, kas 1991. gada notikumus nav piedzīvojuši. «2016. gada janvārī barikādēm aprit 25 gadi. Atceres pasākuma Bulvārī brīvība galvenais motīvs ir barikāžu laika mantojums jaunajai paaudzei, programmā paredzot piemiņai veltītus videostāstus un dzeju, ko ierunājuši Daugavpils teātra Jaunā dramatiskā teātra aktiera mākslas kursa studenti. Veidojot programmu, man bija svarīgi, lai jaunieši ne tikai tehniski izpilda, bet paši no sirds saprot, par ko ir stāsts. Ceru, tas izdevies ar Māra Čaklā dzejas palīdzību, kas skanēs topošo aktieru izpildījumā,» uzsver J. Jonelis, kurš ir arī šī kursa vadītājs. Barikāžu dalībnieku atmiņu stāstus ierunājuši arī LKA Dramatiskā teātra aktieru un režijas mākslas 3. kursa studenti, kuru kursa vadītāja ir Māra Ķimele.
Pasākumā Bulvārī brīvība apmeklētāji varēs klausīties atmiņu stāstus par barikāžu dalībnieku mobilizāciju, sajūtām, emocijām, plāniem, piedzīvojumiem un pārdzīvojumiem, kā arī skatīties filmas no 1991. gada janvāra galvenajām norises vietām. «25 gadi it kā ir viens mirklis, ja skatāmies vēstures nogrieznī, taču jaunam cilvēkam, kam pašam ir ap 20 gadu, tā ir vesela mūžība. Es aicinu jauniešus runāt ar saviem vecākiem, vecvecākiem, kas piedzīvoja barikāžu laiku, un iegūt autentiskas, dzīvas liecības par to, kamēr vēl tas iespējams. Vēstures grāmata var pastāstīt daudz, tomēr tā būs kāda cita interpretācija par notikušo,» uzskata J. Jonelis un piebilst: «Vēsture nav nekas abstrakts un svešs, tā notiek katru dienu, un to mēs veidojam ar savām šībrīža izvēlēm, tāpēc mums jāzina mūsu vecāku, vecvecāku vēsture, mēs nedrīkstam būt nejūtīgi pret to, no kā esam cēlušies, kas ir veidojis mūsu šodienu.»
Muzikālo repertuāru patriotiskās noskaņās sestdienas pasākumā nodrošinās mūsdienu tautas mūzikas apvienība Jauno Jāņu orķestris, muzikālā apvienība Raxtu raxti, etnorokgrupa ElektroFolk, LKA jauktais koris Sōla, Rīgas Tehniskās universitātes studentu pūtēju orķestris SPO, kā arī jaunā un talantīgā dziedātāja Aleksandra Špicberga.
Pasākums ir bez ieejas maksas, taču barikāžu dalībniekiem un viņu tuviniekiem tam iepriekš jāpiesakās, rakstot uz [email protected] vai pa tālruni 67213525.