«Tās ir nelielas saimniecības - lielu eksportējošu saimniecību to starpā nav. Kopējais inficēto cūku skaits ir 17. Tās visas tiks iznīcinātas, bet inficētais materiāls - sadedzināts,» sacīja M. Balodis.
Ap inficētajām saimniecībām tiks noteikta trīs kilometrus plaša aizsardzības zona, un ārpus tās būs aizliegts pārvietot jebkurus dzīvniekus. «Pārbaudīsim cūkas arī visās tuvākajās saimniecībās, kas atrodas desmit kilometru noteiktajā uzraudzības zonā. Apdraudētajās zonās patlaban strādā 40 PVD speciālistu, kā arī Latvijas Lauksaimniecības universitātes veterinārmedicīnas studenti,» norādīja PVD ģenerāldirektors.
«Protams, situācija audzētājiem var izvērsties ļoti dramatiska. Viss atkarīgs no tā, ko PVD nolems - kur noteiks karantīnas zonu un kāda būs veterinārārstu rīcība un kompetence,» izteicies Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītājs Dzintars Veide. Savukārt Aizkraukles zemnieku saimniecības Sirmēni īpašniece Ligita Silaraupa norādīja, ka mēra izplatības gadījumā atsevišķas saimniecības bankrotēs, bet cūkgaļas cena tirgū kritīsies. «Slimības izplatības gadījumā daudzas saimniecības būs spiestas pārtraukt savu biznesu, jo cūkas būs jālikvidē un arī valsts atbalsts vairs netiks saņemts. Neviena valsts, uz kurieni pašlaik eksportējam - Polija, Lietuva, Igaunija, negribēs importēt arī pārējo Latvijas cūkaudzētāju saražoto gaļu, līdz ar to tirgū radīsies pārprodukcija un gaļas cenas samazināsies vismaz par 20%,» sacīja L. Silaraupa.
Iepriekš Latgalē 16 mežacūkām tika konstatētas klasiskā cūku mēra antivielas, kuru klātesamība asinīs liecina par saskarsmi ar klasiskā cūku mēra ierosinātāju, bet klasiskā cūku mēra vīruss bija konstatēts astoņām no tām. Baltkrievija 23. novembrī aizliegusi cūkgaļas importu no Latvijas un Krievijas Maskavas apgabala. Krievijas cūkgaļai importa aizliegums ieviests tāpēc, ka Maskavas apgabalā atklāta Āfrikas cūku mēra izplatība. Savukārt cūkgaļas importa aizliegums Latvijai noteikts saistībā ar mežacūkām atklāto saslimšanu ar klasisko cūku mēri.
Āfrikas cūku mēris ir ļoti lipīga mājas un meža cūku infekcijas slimība, kas rada milzīgus ekonomiskos zaudējumus cūkkopības industrijai. Āfrikas cūku mēris nav ārstējams, un saslimšanas gadījumā ir jālikvidē viss ganāmpulks. Pret slimību nav izstrādāta arī vakcīna.
Latvijā pēdējo reizi saslimšana ar klasisko cūku mēri reģistrēta 1996. gadā, bet Āfrikas cūku mēris Latvijas teritorijā nekad nav reģistrēts.
Nozare.lv