Gangstera dzimtajā Sinaloas štatā, kur viņš izveidojis savu tumšo biznesa impēriju un kļuvis par gluži vai mītisku varoni, H. Gusmana nonākšana nebrīvē daudzos raisījusi bažas, ka viņa vadītā narkokarteļa iekšienē var sākties vardarbīga cīņa par brīvo vadoņa vietu.
Apkaunoja valdību
El Čapo tika notverts pagājušajā piektdienā jūras kājnieku operācijas laikā piekrastes pilsētā Losmočisā. Viņš slēpās privātmājā rajonā, kur pārsvarā dzīvo vidusšķira un turīgi cilvēki. Ironiski, ka tur mitinās arī Sinaloas štata iekšlietu ministrs un štata gubernatora māte.
Kad karavīri no helikoptera nolaidās uz mājas jumta, sākās apšaude, kuras laikā H. Gusmanam kopā ar vienu no saviem rokaspuišiem izdevies nepamanītiem aizlavīties prom. Aptuveni kilometru no mājas viņi uz ceļa nozaguši automašīnu, kuras īpašnieks par to paziņojis policijai. Neilgi pēc tam likumsargi automašīnu ar abiem bēgļiem notvēruši pilsētas nomalē.
Daudzi gan apšauba varasiestāžu izplatīto versiju par narkobarona notveršanu. Piemēram, tiek ziņots par pieciem cilvēkiem, kas esot nogalināti apšaudē pie mājas, kurā slēpās H. Gusmans, bet mediji apgalvo, ka neesot fizisku pierādījumu, ka ārpusē būtu notikušas kaujas. Policija neesot sniegusi nekādus paskaidrojumus.
Viens no pasaulē meklētākajiem noziedzniekiem ir nogādāts atpakaļ stingra režīma cietumā, no kura viņam izdevās izbēgt pagājušajā vasarā. Tā bija jau otrā reize, kad viņš spēja izkļūt brīvībā, pamatīgi apkaunojot Meksikas varasiestādes. Valdībai neērtības radījusi arī šomēnes žurnālā Rolling Stone publicētā amerikāņu aktiera Šona Penna intervija ar H. Gusmanu, kas tapusi, viņiem tiekoties oktobrī Meksikā.
Neraugoties uz to, Meksikas valdība viņa notveršanu uzskata par milzu panākumu, jo H. Gusmans ir viens no vaininiekiem gadiem ilgajai un plašajai vardarbībai valstī.
No 120 tūkstošiem cilvēku, kas pēdējos desmit gados ir nogalināti Meksikas narkokarā, aptuveni puse esot uz H. Gusmana vadītā Sinaloas karteļa sirdsapziņas.
Vienkāršo ļaužu varonis
El Čapo vadītais noziedzīgais grupējums tiek uzskatīts par pasaulē lielāko narkotiku izplatītāju. Tas darbojas 17 no 31 Meksikas štata un aptuveni 50 pasaules valstīs, tostarp Eiropā, vēsta portāls Insightcrime.org. Uz pasaulē lielāko narkotirgu - ASV - viņa vadītais kartelis eksportējot ceturto daļu tur ik gadu patērēto narkotiku vairāku desmitu miljardu dolāru vērtībā.
Biznesa izdevums Forbes lēš, ka H. Gusmana bagātība ir miljardu dolāru (900 miljoni eiro) vērta. Daļu no tās viņš ir ieguldījis, lai uzbūvētu daudzdzīvokļu mājas, skolas un slimnīcas nabadzīgākajās Sinaloas štata pilsētās un ciematos. Šī palīdzība viņam ļāvusi iekarot daudzu vietējo sirdi un prātu.
Meksikas valdībai H. Gusmans, kuru vietējie dēvē arī par El Senjor (Valdnieks), un viņa kartelis ir noziedznieki, kuri uzspļauj likumam un uzpērk politiķus un amatpersonas. Savukārt daudzi štata iedzīvotāji uzskata, ka H. Gusmana kartelis labāk par valdību spēj nodrošināt kārtību un sabiedriskos pakalpojumus.
Pēdējos gados Sinaloā ievērojami samazinājies agrāk dramatiskais slepkavību un cilvēku nolaupīšanu skaits, ko par savu nopelnu uzskata štata valdība. Tomēr vietējie par relatīvo mieru un stabilitāti pateicas El Čapo kartelim. Narkobarona notveršana un iespējamā izdošana Savienotajām Valstīm daudziem štata iedzīvotājiem iedvesusi bailes par nākotni, kas varētu atnest vardarbības uzliesmojumu. «Mēs jutāmies ļoti labi, kad El Čapo bija šeit,» Losmočisā dzīvojošā pusaudze Elvira sacīja izdevumam The New York Times. «Tagad mūs uztrauc, ka kāds cits varētu šeit ierasties un mēģināt aizņemt viņa vietu.»