Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +9 °C
Apmācies
Sestdiena, 16. novembris
Glorija, Banga

Ne tikai sev, bet arī «vispārībai»

Līdzīgi kā citām akadēmiskajām mūžorganizācijām - studentu korporācijām, konkordijām, vienotnēm -, arī akadēmiskajai vienībai Austrums Latvijā ir gara vēsture, nesen nosvinēta 130. jubileja. «Organizācijas pamatā ir akadēmiskā priekšlasījuma tradīcija. XIX gs. beigās Maskavā pulcējās latviešu studenti, kas toreiz tur studēja un to, ko augstskolā mācījās krievu un vācu valodā, mēģināja likt priekšā pārējiem latviski.

Pie Austruma dibināšanas klāt bija arī jaunlatvieši Krišjānis Valdemārs, Krišjānis Barons. Ideja bija celt latvisko un radīt apziņu, ka cilvēkiem, kas tikuši līdz studēšanai, iegūtā izglītība jāizmanto ne tikai pašu labā, bet arī «jāvelta vispārībai»,» pirmsākumus iezīmē viens no Austruma vecbiedriem Mārtiņš Tarlaps un piebilst, ka arī šodien ir spēkā tieši tāds pats uzstādījums.

Plašākam redzeslokam

Austrumam Rīgā ir savs nams, kur reizi nedēļā kāds no biedriem vai viesis lasa priekšlasījumu par kādu tēmu, par ko pēc tam tiek diskutēts. «Tēmas ir visdažādākās. Katrs var pastāstīt kaut ko no savas jomas, kurā darbojas, var arī padalīties, piemēram, ceļojuma iespaidos,» stāsta Mārtiņš, kurš pats ikdienā ir jurists advokātu birojā Raidla, Lejiņš & Norcous. «Piemēram, ja ir kāds austrumietis, kas strādā ar analītiku Finanšu ministrijā, viņš var pastāstīt par Latvijas makroekonomisko situāciju - tā tu dabū daudz labāku priekšstatu nekā tikai no medijiem. Un tas attiecas uz jebkuru jomu,» viņš teic.

Akadēmiskais priekšlasījums gan ir tikai viens no Austruma pīlāriem. Otra lieta - šī ir draugu organizācija, kurā vecumam, darbības laukam, statusam nav nozīmes. «Tev izveidojas plašāks redzesloks, jo satiec cilvēkus ārpus savas akadēmiskās un profesionālās ikdienas.»

Savulaik austrumiešiem bijuši lieli nopelni neatkarīgas Latvijas valsts izveidē, organizācijas biedri bija gan prezidenti Jānis Čakste un Gustavs Zemgals, gan ministri un citi ievērojami valstsvīri. Uz šī fona Austruma šodienas aktivitātes šķiet pieticīgākas, tomēr joprojām vērtīgas un ar izaugsmes potenciālu. Austrums atbalsta savus studējošos biedrus, veicina viņu akadēmiskos centienus. «Ja kāds studijās paņem akadēmisko gadu, pēc tā viņam tiek prasīts - nu, ko tālāk? Ir spiediens,» smaida Mārtiņš. Organizācija piešķir stipendijas gan austrumiešiem, gan citiem studentiem, savukārt plašākai auditorijai reizi gadā sadarbībā ar LU rīko sabiedrisko diskusiju par dažādām tēmām: gēnu pētniecību, lauksaimniecības attīstību, šogad - par Latvijas Centrālo padomi (pretestības kustību Otrā pasaules kara laikā). Bet maija vidū tiek rīkoti Darba svētki - talka, kurā tiek sakopta kāda ar Latvijas vai Austruma vēsturi saistīta, taču piemirsta vieta.

Brīvdomātāji

Latviskums, valstiskums, draudzība ir pamatvērtības, kas visām akadēmiskajām mūžorganizācijām ir kopīgas. Kad jautāju, ar ko Austrums atšķiras no, piemēram, studentu korporācijām, Mārtiņš stāsta: korporācijas vēsturiski veidojušās pēc vācu korporāciju parauga, tām ir atšķirīgas ikdienas tradīcijas, vairāk latīnisko nosaukumu un ārējo atšķirības zīmju, arī striktāka hierarhija un noteikumi. «Aktivitātes mums ir līdzīgas, bet Austrumā ir lielāks uzsvars uz akadēmisko pusi un demokrātiskāka, brīvāka gaisotne. Mēs pulcējam cilvēkus, kuru lielais vairums ir lieli brīvdomātāji. Biedri, kas jau 60 gadu ir Austrumā, dažkārt atzīst, ka joprojām nav sapratuši, kā tik daudz atšķirīgu personību var turēties vienā organizācijā.» Mārtiņš stāsta - Austrumā demokrātija ir vērtība, te par atšķirīgiem viedokļiem strīdas, diskutē, taču mācās tos pieņemt, ar tiem rēķināties. Mārtiņam pašam tas sākumā gan nācis ļoti grūti, «bet iemācījos ieklausīties».

Mārtiņu uz Austrumu jau pirmajās studiju nedēļās uzaicināja draugs. Tieši tā organizācijā tiek uzņemti jauni dalībnieki (tiesa, tikai vīrieši) - caur personīgu uzaicinājumu. Tālāk seko gads, kad potenciālais biedrs nāk uz sanāksmēm, iesaistās aktivitātēs, nolasa priekšlasījumu un mācās novadīt dziesmu, kā arī vērtē pats un tiek vērtēts. Ja pēc gada interese joprojām ir no abām pusēm, viņš tiek uzņemts Austrumā, kļūstot par t. s. savieti. Savieši ir vienības aktīvākā daļa, kas rūpējas par organizācijas ikdienas norisēm. Pēc studijām, kad priekšplānā izvirzās darba dzīve un ģimene, austrumieši kļūst par vecbiedriem. Arī Mārtiņš patlaban vada Vecbiedru komiteju, kas nodarbojas ar Austruma īpašuma pārvaldīšanu un stratēģiskākām ilgtermiņa lietām - izaugsmi, nākotnes projektiem. Tāpat viņš ir Austruma dibinātā Jāņa Ducena piemiņas fonda valdē.

Vadīt dabū visi

Savulaik Mārtiņš bijis arī Austruma valdes priekšsēdētājs. Izrādās, šāda iespēja tiekot dota visiem jaunajiem austrumiešiem. «19-20 gadu vecumā, kad tava pieredze aprobežojas ar lekcijām skolā, tev nu ir iespēja vismaz gadu vadīt lielu organizāciju, tev uztic atbildību, tomēr jūties pietiekami droši, jo aiz tevis ir cilvēki, kas neļaus izdarīt pilnīgas muļķības. Tā ir ļoti laba pieredze,» Mārtiņš saka un piebilst, ka tā viņam ļoti noderējusi profesionālajā dzīvē. Otrs ieguvums - priekšlasījumu vakaros apgūtā prasme diskutēt, sarunāties, uzstāties. Protams, vērtīgi ir arī daudzie kontakti, taču «jaunajiem uzreiz iemāca, ka Austrums nav darbā iekārtošanas birojs. No tevis sagaida, ka tu pats kaut ko sasniegsi, nevis gaidīsi palīdzību no citiem».

Mārtiņš stāsta, ka jauniešu ieinteresētība kļūt par Austruma biedriem pēdējos gados pat palielinās. «Tagadējie jaunieši ir daudz pārliecinātāka un brīvāka paaudze savos uzskatos, tajā pašā laikā ne mazāk patriotiska un ne mazāk atbildīga pret sabiedrību un valsti. Dažreiz pat tie uzskati ir vēl radikālāki, nekā savulaik bija mums. Bet Austrums nepulcē radikālus cilvēkus, jo tas nesaskan ar demokrātijas atbalstīšanu un laikam nav arī pareizākais virziens, kā attīstīties sabiedrībai kopumā. Bet man nerodas šaubas ne par Austruma, ne par Latvijas nākotni,» Mārtiņš saka.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Akadēmiskā vienība Austrums

Darbojas kopš 1883. gada;
trešā vecākā latviešu akadēmiskā mūžorganizācija;
starp dibinātājiem bijis nākamais Latvijas Valsts prezidents Jānis Čakste;
šodien organizācijā ietilpst vairāk nekā 200 biedru gan Latvijā, gan ārpus tās.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Saeima iesaldē atalgojumu valdēs un padomēs

Lai uz diviem gadiem iesaldētu atalgojumu valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību valdēs un padomēs, Saeima vakar galīgajā lasījumā atbalstīja par steidzamiem atzītos grozījumus Publiskas pers...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?