Deputāti sēdē piekrita, ka tas ir nevis Saeimas komisijas, bet gan mediju uzrauga - NEPLP - kompetences jautājums. «Preses brīvība ir liela bagātība, un es pat nevēlos šos sižetus klausīties, jo tas ir jādara NEPLP,» sēdē dienas pirmajā pusē sacīja Augusts Brigmanis (ZZS), norādot, ka komisijai ir jādomā, ko darīt ar padomi, ja tā šo pienākumu ignorē. Vakarā A. Brigmanis un Vienotības līderi Solvita Āboltiņa un Kārlis Šadurskis, kā arī No sirds Latvijai deputāti jau bija pievienojušies Latvijas Reģionu apvienības (LRA) sagatavotajai vēstulei Saeimas prezidijam, aicinot lemt par visas NEPLP pirmstermiņa atbrīvošanu. Prezidijs, visticamāk, iesniegumu nodos Cilvēktiesību komisijai, kura vērtēs, vai NEPLP darbībā ir likuma pārkāpumi, kas dotu iespēju iesniegt Saeimā lēmuma projektu par padomes locekļu atbrīvošanu.
Nemierā ar priekšsēdi
Saeima 2012. gada sākumā apstiprināja piecus padomes locekļus, no kuriem tajā palikuši četri - NEPLP priekšsēdis A. Dimants, Aija Duļev-ska, Ivars Zviedris un Dainis Mjartāns. Viņu pilnvaras beigsies 2016. gada februārī. Saeimas komisija darbam padomē izvirzīja Daci Ķezberi, par kuras iecelšanu amatā vēl jābalso parlamentam. Vienotības līdere S. Āboltiņa Dienai sacīja, ka ir rūpīgi iepazinusies ar LRA deputātu sagatavoto argumentāciju, kas esot juridiski pamatota un korekta. Viņai arī personīgi kā Nacionālās drošības komisijas vadītājai esot pretenzijas pret A. Dimanta nekorektajiem izteicieniem, un «mēs jau sen par šo jautājumu esam diskutējuši, jo mūs neapmierina tas, kā NEPLP strādā».
Necenzētas leksikas atskaņošana Latvijas Radio piektā kanāla radījumā, ko NEPLP kā mediju uzraugs nav spējis novērst, ir tikai viens no iemesliem, uz ko norāda deputāti no četrām frakcijām. Tām Saeimā ir vairākums. Nacionālās apvienības Visu Latvijai!-TB/LNNK frakcijas vadība kolēģus informējusi, ka tai neesot piedāvāts parakstīties. Iesniegumā ir atsauces arī uz Valsts kontroles ziņojumu, kurā apšaubīta padomes spēja efektīvi rīkoties ar finanšu līdzekļiem. K. Šadurskis Dienai pieļāva, ka NEPLP darbības izvērtēšanā var nonākt arī līdz lēmumam atsaukt nevis visu padomi, bet tikai A. Dimantu. Priekšsēdētāju padome izraudzījās no sava vidus. «Redzams, ka Ainārs Dimants nav kompetents vadīt padomi,» uzskata K. Šadurskis, kuru kā Saeimas Budžeta komisijas priekšsēdētāju neapmierina NEPLP darbība jautājumos, kas saistīti ar budžeta likuma ievērošanu.
Mediju eksperts Dzintris Kolāts pēc ziņas par nodomu atsaukt NEPLP juties nedaudz apjucis, jo viņam intuitīvi šķiet, ka tam tomēr nav pietiekama pamata. «Tās ir vai nu nesaprotamas politiskās spēles, vai kāda vienošanās,» sacīja Dz. Kolāts. Viņaprāt, tik radikāli risinājumi varētu būt, piemēram, gadījumos, ja runa ir par nepārdomātiem izteicieniem kontekstā ar nedrošu starptautisko situāciju. S. Āboltiņa noraidīja kādu slēptu vienošanos esamību, uzsverot, ka runa ir tikai par NEPLP darbības kvalitāti.
Kaimiņa intereses
Pēc paziņojuma par deputātu iesniegumu Dienai ar A. Dimantu vairs neizdevās sazināties, bet pirms tam viņš informēja, ka padomes Monitoringa centrs sācis Pieci.lv raidījuma vērtēšanu - ja ierak-stos konstatēs likuma pārkāpuma pazīmes, tad NEPLP sāks administratīvo lietvedību, kas prasīs laiku. «Tas ir kauns šai komisijai, ja mēs nespējam tikt galā ar šo pārkāpumu,» komisijas sēdē sacīja Artuss Kaimiņš (LRA). Tas, ka viņam ir liela loma vēstules sagatavošanā, šo situāciju padara specifisku. Visticamāk, tieši viņam lielākoties bija adresēts nesenais Latvijas Žurnālistu asociācijas paziņojums, kurā valde «pauž sašutumu par atsevišķu Saeimas deputātu regulāro un neatlaidīgo spiedienu pret Latvijas sabiedrisko mediju vadītājiem un satura veidotājiem».
A. Kaimiņš darbojas Kaspara Upaciera vadītajā Boom FM kopš tā pirmsākumiem 2013. gada 13. maijā, kurā vada raidījumu Suņu būda. Sākumā šis radio darbojās gan interneta vidē, gan atsevišķās stundās radio frekvencē 93,1 FM, kurā tolaik skanēja Radio NABA. Vēlāk frekvence 93,1 FM tika nodota jaunveidojamam Radio Pieci, kurā radio NABA ar daļu programmas skanēja vien naktī, bet Boom FM vietu FM viļņos zaudēja. Gan pirms ievēlēšanas Saeimā, gan jau strādājot tās Cilvēktiesību komisijā A. Kaimiņš daudzkārt publiski izteicies par Radio Pieci saturu un vājajiem reitingiem, aicinot to slēgt. Boom FM līdz ar Radio Pieci izveidi palika bez FM apraides.