Cīnīsies par sasniegto
Televīzijas tiešraidē M. Saakašvili paziņoja, ka «sākotnējie vēlēšanu rezultāti liecina par acīmredzamu Gruzijas sapņa uzvaru». «Tas nozīmē, ka parlamenta vairākumam būs jāveido jaunā valdība un es kā prezidents palīdzēšu parlamentam sākt darbu, lai tas būtu spējīgs izraudzīties savu vadītāju un arī izveidot jaunu valdību,» prezidentu citē portāls Civil Georgia.
M. Saakašvili sacīja, ka viņam ir pilnīgi nepieņemami B. Ivanišvili vadītās koalīcijas uzskati, kas esot krasā pretrunā ar ENM idejām. «Bet demokrātija strādā tā, ka lēmumus pieņem gruzīnu tautas vairākums. To mēs, protams, ļoti respektējam,» paziņoja M. Saakašvili.
Uzrunas nobeigumā prezidents, kura partija bija pie varas gandrīz deviņus gadus, sacīja, ka ENM strādās opozīcijā un cīnīsies par vērtībām, kuras valstī tikušas uzturētas pēc tā saucamās Rožu revolūcijas 2003. gada novembrī: «Mēs iestāsimies par visu, kas šajos gados ir sasniegts, cīnoties pret korupciju un noziedzību, modernizējot Gruziju, izveidojot jaunas institūcijas.»
Saskaņā ar Gruzijas Centrālās vēlēšanu komisijas rezultātiem pēc gandrīz 30% nodoto balsu apkopošanas sešu partiju veidotais bloks Gruzijas sapnis bija saņēmis nedaudz vairāk kā 53%, bet ENM - 41,5% balsu. Galīgo rezultātu paziņošana ir gaidāma ne ātrāk kā 20. oktobrī.
B. Ivanišvili bija gandarīts par sava politiskā spēka panākumiem un neslēpa tālākos nodomus. «Mans politiskais plāns ir ļoti vienkāršs. Kad mūsu uzvara būs oficiāli apstiprināta, es ceru, ka parlaments mani apstiprinās par premjerministru,» viņš sacīja aģentūrai Reuters.
Iztiek bez revolūcijas
Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) vēlēšanu novērotāju misija Gruzijas parlamenta vēlēšanas novērtēja kā brīvas un demokrātiskas. «Par spīti ļoti polarizētajai priekšvēlēšanu kampaņai, kas ietvēra skarbu retoriku, Gruzijas iedzīvotāji varēja brīvi izteikt savu gribu pie vēlēšanu urnām,» paziņoja EDSO, kas aicināja ievēlētos politiskos spēkus sadarboties, lai turpinātu demokrātiskas reformas.
Šīs vēlēšanas ir nozīmīgas ar to, ka pirmo reizi kopš 1991. gada, kad Gruzija ieguva neatkarību no Padomju Savienības, valstī varas maiņa varētu notikt ne revolūcijas ceļā. «Notikušais ir uzvara mums visiem, neskatoties uz katra politiskajiem uzskatiem. Pirmais nozīmīgākais izrāviens postpadomju telpā pēc Baltijas valstīm notika Gruzijā,» uzskata bijušais Gruzijas vēstnieks Krievijā un NATO Zurabs Abašidze.
Pirms vēlēšanām M. Saakašvili brīdināja, ka B. Ivanišvili, kurš savu bagātību nopelnīja Krievijā, uzvaras gadījumā apturēs valsts virzību uz Eiropas Savienību un NATO un atgriezīs Gruziju Maskavas orbītā. Tomēr eksperti tam netic, sakot, ka galvenais priekšnoteikums Gruzijas attiecību uzlabošanai ar Krieviju ir separātisko Abhāzijas un Dienvidosetijas reģionu neatkarības atzīšana, bet tā būtu jebkura politiskā pašnāvība.