Pagaidām gan šo akciju Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Andris Jaunsleinis neraksturo kā piketu. LPS ārkārtas dome trešdien arī nolēma aicināt Saeimu valsts budžeta projektā kompensēt pašvaldībām iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazinājumu, grozot nodokļa sadalījumu starp pašvaldībām un valsti.
Ārkārtas domes sēdi LPS sasauca pēc Ventspils domes un pašvaldību vadītāju veidotās Reģionu alianses ierosinājuma. Ar to varētu skaidrot, ka viens no ziņotājiem bija arī Aivars Lembergs, kuru gan vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs (RP) ir atstādinājis no Ventspils domes priekšsēdētāja pienākumiem. Taču viņš ir Latvijas Pašvaldību savienības domes loceklis. A. Lemberga un pašvaldību pārraugošā ministra E. Sprūdža attiecību iespaidā domnieki sēdes slēgtajā daļā papildināja darba kārtību ar aicinājumu Ministru prezidentam Valdim Dombrovskim (Vienotība) izvērtēt vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministra atbilstību ieņemamajam amatam, jo E. Sprūdžs necienīgi izturējies pret pašvaldību vadītājiem, sakot, ka rīkojums par A. Lemberga atstādināšanu ir brīdinājums visiem pārējiem pašvaldību vadītājiem. To vietējie līderi ir uztvēruši kā draudu, skaidroja LPS līderis A. Jaunsleinis.
Negaidīti domes sēdes atklātajā daļā ieradās uz šo notikumu neaicinātais E. Sprūdžs, kura klātbūtne mainīja iecerēto scenāriju. Izteicis sarūgtinājumu, ka domnieki uz šādu svarīgu jautājumu izskatīšanu viņu neaicina, ministrs atvainojās klātesošajiem pašvaldību vadītājiem, atgādinot, ka ar daudziem no viņiem ir labās attiecībās un kopīgi ar vietējiem līderiem izdevies arī atrisināt svarīgus jautājumus. Vairāku novadu vadītāju vēlākās uzstāšanās tam bija apstiprinājums. Runāja ne tikai Balvu novada mērs Andris Kazinovskis (ZZS), kurš kopš valdības finansiālā atbalsta viņa vadītajam novada ne pirmo reizi atzinīgi vērtē ministru, bet vēl vairāki pašvaldību vadītāji. Krimuldas novada domes priekšsēdis Mārtiņš Ozoliņš (RA) atzina: «Sprūdžs arī manas simpātijas nav iemantojis, bet nevajag būt aitām barā. Daudzi padodas Lemberga kungam, bet, lai katrs balso pēc savas pārliecības.» Viņš piekrīt, ka E. Sprūdžs ir sasteigti rīkojies, bet ministrs pieteicis arī atbalstāmas reformas.
Kokneses domes priekšsēdis Dainis Vingris no Reformu partijas vaicāja, vai LPS vadība tā vēlas «ietirgot» Ventspils domes palikšanu organizācijā? Pēc sēdes A. Lembergs žurnālistiem Ventspils domes vārdā sacīja, ka pašvaldībai nav bijusi doma izstāties no LPS. Viņš arī neesot ierosinājis lūgt premjeru izvērtēt ministra atbilstību amatam. Iznākumā domnieki secināja - ja E. Sprūdžs publiskajā telpā atvainosies pašvaldību vadītājiem un deputātiem, tad no balsošanas par šo lēmumu varētu atteikties. Valmieras mērs Inesis Boķis pievienojās tiem, kas pieņēma ministra atvainošanos, ierosinot to publicēt arī ministrijas mājaslapā.
Par šo jautājumu izteikties gribētāju bija vairāk nekā par lēmuma projektu, kas atspoguļoja pašvaldību intereses budžetā, jo par to viedokļu saskaņošana notika slēgtajā sēdē. Pašvaldības arī aicina atjaunot valsts mērķdotāciju pirmsskolas iestāžu pedagogu algām, kā arī palielināt mērķdotāciju pašvaldību autoceļiem un ielām par astoņiem miljoniem latu. Domes sēdē piedalījās arī visu Saeimas frakciju, izņemot Reformu partijas, pārstāvji, bet visaktīvāk valdības pozīciju aizstāvēja Imants Parādnieks no VL-TB/LNNK, kurš arī sacīja: «Kad rokas ir paspiestas, tad vienošanās ir jāpilda,» ar to domāta LPS un valdības protokola parakstīšana. Minētās pašvaldību prasības gan bija protokola domstarpību sadaļā.