Jefs Rademakerss, kuram pieder viena no lielākajām holandiešu un flāmu XIX gadsimta glezniecības privātkolekcijām Eiropā, kādā intervijā atklājis, ka doma kļūt par gleznu krājuma īpašnieku viņam savulaik radusies, filmējot izsoli Amsterdamā. Par tālākajām gaitām un kolekcijas veidošanu viņš reiz teicis: «Es kā tāds mednieks apbraukāju visu pasauli, dzīdamies pēc romantisma pērlēm. Es apmeklēju meses, izstādes un izsoļu namus. Es pērku gleznas Anglijā, Amerikā, Kanādā, Francijā, Vācijā, Itālijā, Austrijā. Īsi sakot - es esmu visur tur, kur tirgū parādījies kāds skaists darbs. Protams, tam jābūt romantisma darbam un no mana reģiona - no Nīderlandes un Beļģijas.»
Izstādes projekta koordinatore Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Ārzemju mākslas departamenta izstāžu kuratore Vita Birzaka sarunā ar Dienu stāsta, ka iniciatīva sarīkot šo ekspozīciju pieder Nīderlandes vēstniecībai, kas allaž ar lielu prieku iepazīstinājusi Latvijas mākslas mīļotājus ar savas valsts mākslas vērtībām. «Uz izstādes atklāšanu gaidām pašu kolekcijas īpašnieku,» priecājas Vita Birzaka. «Romantisma laikmets mainīja cilvēku domāšanas veidu. Turklāt jāatceras, ka tā ir XVIII un XIX gadsimta glezniecības skola, kas uzlika savus rāmjus. Kāds specializējās saulrietu gleznošanā, kādam labāk padevās ledus attēlošana vai sadzīviskas ainas - piemēram, ēdiena gatavošana, muzicēšana un bērnu auklēšana,» skaidro muzeja speciāliste.
Uz jautājumu, kuriem darbiem derētu pievērst vislielāko uzmanību, Vita Birzaka atbild - pavisam noteikti Andreasa Shelfhauta un Barenda Kornelisa Kūkūka veikumam. Tieši Kūkūks ar savām iespaidīgajām mežu un jūras ainavām ieguva titulu «ainavu glezniecības karalis».
Izstāde