Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +8 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 7. novembris
Lotārs, Helma

Sagaidīta ikgadējā gripa

Kā nākas, ka gripas epidēmija vakcīnu piegādātājus šoreiz pārsteigusi nesagatavotus - potēties vairs nav iespējams?

Par vakcīnām es nevaru komentēt, jo nu jau četrus gadus Latvijas Infektoloģijas centrs, kur strādāju, ir tikai viens no sešiem stacionāriem Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, līdz ar to par jautājumiem, kas saistīti ar vakcīnām, tagad atbildīgs ir Slimību profilakses un kontroles centrs. Bet jums ir pilnīga taisnība, ka gripa nav negaidīta, tā ir katru sezonu, ne velti to sauc par sezonālo gripu, un pēc PVO rekomendācijām vakcinācija pret gripu riska grupām jāveic septembrī, oktobrī, novembrī, novembrī.

Ir izsludināta gripas epidēmija. Cik ilgi tā varētu būt?

Epidemioloģiskais līmenis mūsu valstī ir, kad nedēļas laikā reģistrēti 100 gripas slimnieki uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju. Tagad, protams, saslimušo skaits turpinās pieaugt, maksimums parasti ir trešajā nedēļā. Tātad nākamajā, aiznākamajā nedēļā varētu būt lielākais slimnieku skaits - vai tas būtu tūkstoš, tūkstošpiecsimt vai divtūkstoš uz 100 000 iedzīvotāju, to parādīs statistika. Pagājušajā nedēļā bija Pasaules Veselības organizācijas laboratoriju tīkla, kurā ir arī Latvijas Infektoloģijas centrs, preses konference, un tur virusologi apsprieda gripas jautājumu, prognozējot arī epidēmijas gaitu ziemeļu puslodē.

Kas sagaidāms?

Šī epidēmija varētu būt plašāka tā iemesla dēļ, ka pamatā cirkulē pandēmiskais, 2009.-2010. gadā jauntapušais cilvēku grupas vīruss, kas bija zināms ar nosaukumu «cūku gripa». Un, tā kā šajā vīrusā ir notikušas izmaiņas, kuru rezultātā tas vieglāk piesaistās cilvēka augšējo elpceļu šūnām, iekļūst tajās un vairojas, tad lielāks skaits cilvēku varētu būt pakļauti inficēšanās vīrusam un slimībai. Jāsaprot, ka gripa 99% gadījumu tiek ārstēta ambulatori un 1% slimo smagi, dažreiz arī vidēji smagi, bet ar komplikācijām nokļūst slimnīcā. Latvijas Infektoloģijas centra stacionārā mums jau ir izrakstīti gandrīz 100 pacienti, kas izārstēti no gripas, mūsu stacionārā viens pacients ir aizgājis bojā un šobrīd ārstējas ap 80 pacientu. Bet pacientu pieplūdums ir arī citās slimnīcās.

Kā rīkoties, ja cilvēks jūtas nevesels?

Cilvēks ar gripu saslimst akūti vienā noteiktā diennakts stundā. Ir kaulu laušanas sajūta, vienbrīd ir auksti, tad karsti, temperatūra var pieaugt līdz 38 un var līdz 40 grādiem, ir stipras galvassāpes, tāpat sāpes acu ābolos, pieres daļā, otrā dienā pievienojas sauss rejošs klepus. Mans padoms - ir labi jāzina divi telefona numuri: ģimenes ārsta un neatliekamās palīdzības. Vispirms cilvēkam vai viņa piederīgajiem jāzvana ģimenes ārstam, viņš izvērtēs, vai pacients pieder pie riska grupas, kādi ir simptomi, kad jāapmeklē ārsts un vai nepieciešama mājas vizīte. Te būtiski piebilst, ka epidēmijas laikā ģimenes ārsta mājas vizītes tiek apmaksātas no valsts budžeta līdzekļiem. Svarīga lieta, ka gripu var ārstēt ar pretvīrusu preparātiem, bet tie ir receptūras medikamenti un jānozīmē pirmajā, otrajā vai, vēlākais, trešās dienas sākumā - jo ātrāk tiek nozīmēts, jo ātrāk vīruss tiek iznīcināts un gripa nevar attīstīties «visā savā krāšņumā». Arī neatliekamā palīdzība tiek apmaksāta no valsts budžeta līdzekļiem, un, ja lēmums tiek pieņemts, ka ir jāizbrauc ātrajai medicīniskajai palīdzībai, pacientam par to nebūs jāmaksā.

Kā cilvēks var saprast, vai jāzvana uz neatliekamās palīdzības numuru 113?

Ja temperatūra ir ļoti augsta un izteikts vājums, liekas, ka gurst sirds, nevar rokas un kājas pakustināt. Ja ir sajūta, ka trūkst elpas - pat atverot logu, ir ātra elpošana un trūkst gaisa. Visbeidzot, ja parādās kāds sīks asinsizplūdums acu ābolos, varbūt uz ādas vai sāk asiņot deguns. Tie visi ir ļoti draudīgi simptomi, kad nekavējoties jāizsauc ātrā palīdzība.

Kas ir tās riska grupas, kam noteikti bija jāvakcinējas?

Latvijā pēdējo piecu, pat vairāk gadu laikā vakcinācijas aptvere riska grupās nav lielāka par 1% no visiem iedzīvotājiem. Rietumeiropas valstīs tā vidēji ir no 25 līdz 30%, bet ASV ir štati, kur vakcinējas līdz pat 70-80% no riska grupām.

Riska grupās ir cilvēki, kuriem ir sirds-asinsvadu slimības, hroniskas plaušu slimības, plaušu karsoņi, bronhiālā astma, tuberkuloze, cilvēki ar cukura diabētu, arī grūtnieces. Vēl šajā grupā ietilpst cilvēki, kuriem ir imūnās sistēmas vājums, un tādu ir daudz, ne tikai HIV inficētie, bet arī tie, kuriem ir bijusi orgānu transplantācija, ķīmijterapija saistībā ar audzējiem, vēl citi iemesli. Arī noteikts vecums - cilvēki, kuri ir vecāki par 65 gadiem, un bērni, jaunāki par diviem gadiem, pieder riska grupai.

Tad jautājums - kā no gripas izsargāties tiem, kuri sevi nepieskaita riska grupai un nav vakcinējušies?

Ja mēs runājam par nespecifisko profilaksi epidēmijas laikā, pirmkārt, protams, slimajiem ir jāpaliek mājās, bet šajā ziņā cilvēki bieži grēko. Jo ne jau vienmēr slimība nogulda gultā. Ir arī tā, ka cilvēki ar 37,5-38 grādu temperatūru iet uz darbu, kamēr nokrīt ar plaušu karsoni, bet šajā laikā paspēj ļoti daudzus inficēt. Piemēram, sabiedriskajā transportā viens gripas slimnieks var inficēt kādus 15-20 cilvēkus, kuri var pat nebūt viņam ļoti tuvu, jo gripas vīruss gaisa pilienu ceļā ļoti viegli lido un ilgstoši saglabājas virsmā. Tāpēc pie nespecifiskās profilakses pieder dzīvokļa telpu mitrā uzkopšana, roku mazgāšana, jo mēs aizskaram rokturus, pie kuriem turamies sabiedriskajā transportā, tāpat sabiedriskā vietā pieskaramies krēsliem, galdiem. No visām šīm virsmām uz rokām var nonākt vīruss - kāds saslimis cilvēks ir bijis, šķaudījis, klepojis. Ja ar netīrām rokām paņemam maizi, cepumu, daļa vīrusu, kas nokļūst kuņģī, aiziet bojā, bet daļa nokļūst elpceļos un savairojas. Vēl ļoti būtiski, lai tie skolēni un bērnudārzu audzēkņi, kas jau ir saslimuši, dotos mājās, savukārt pārējiem būtu pieejama regulāra roku mazgāšana. Publiskās vietās nekādā gadījumā nedrīkst izmantot vienu ziepju gabalu - ir jābūt šķidrajām ziepēm, bet roku slaucīšanai jāizmanto vienreizējie papīra dvielīši - kopīgi lietojamie auduma dvieļi ir gan vīrusu, gan baktēriju kolekcionētāji un izplatītāji.

Kā stiprināt imunitāti?

Jālieto C vitamīns un, protams, ķiploki, kuros ir fitoncīdi. Ja uz nakti apēd sviestmaizi ar sagrieztu ķiploku daiviņu uz tās, tas varētu pasargāt no saslimšanas. Ejot ārā no mājas, var deguna ejās ieziest kādu no ziedēm, kurām ir pretvīrusu iedarbība. Konsultējieties ar farmaceitu aptiekā. Tiesa, ir pieejamas ziedes, kur pretvīrusu darbība gan anotācijā ierakstīta, bet nav klīniskos pētījumos pierādīta, bet arī tās zināmā mērā var līdzēt, mehāniski apklājot epitēlijšūnas un tā liedzot vīrusiem tajās iekļūt. Saprotams, ka ziede ilgi nedarbojas un tā nevar pasargāt pilnīgi, jo cilvēks elpo ne tikai caur degunu un arī runājot atver muti, taču šāds pasākums mazina risku inficēties. Ja mājās ir mazi bērni, var karināt ķiploku krelles - katras 3- 4 dienas jāņem svaigas ķiploka daiviņas, jāpārgriež uz pusēm un jāpiekar pie lampas vai pie bērna gultiņas, sētiņas. Tikai jāskatās, lai mazulis netiek klāt - var aizrīties, kādu mēģinot apēst.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?