Datorpeles jumts
«Ļoti veiksmīga sinerģija,» par studentu iesaistīšanos šajā projektā saka Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja Inese Baranovska, jo nebūt ne vienkāršās sadarbības rezultāts ir ļāvis ceļojošajai izstādei piešķirt daudz dziļāku dimensiju. Viens no izstādē redzamajiem darbiem ir Serža Muija stāvlampa Trīs rokas (1953), kas kļuvusi par pārlaicīgu ikonu un tiek ražota vēl šodien. Iedvesmojoties no tās, Latvijas Mākslas akadēmijas students Ints Neiberts ir radījis smeļamo kausu Viena roka. «Tā ir ļoti skaista lieta, ko varētu sākt ražot,» izceļ Inese Baranovska. Viņa piebilst, ka «dažas idejas varbūt ir skolnieciskas, bet dažas ir tik kreatīvas, ka varētu pretendēt uz autonoma dizaina statusu».
Dažādie piemēri, ar kuriem var iepazīties izstādē, parāda, ka nevajag katru reizi izgudrot velosipēdu no jauna, bet pietiek paskatīties uz jau esošām lietām, lai no tām «atspertos» un radītu ko citu. Tālu ir aizlēcis Latvijas Mākslas students Jānis Jaunzems. Viņš no automašīnas Citroᅢᆱn C3 Pluriel (2002), kas savulaik prata pielāgoties jaunajai kidults paaudzei, ir atvasinājis datorpeli. «Mana datorpele, līdzīgi kā auto, ir ar «noņemamu jumtu»,» par savu gan pieauguša, gan maza bērna rokai piemēroto ierīci saka tās izdomātājs. Savukārt Toms Lucāns no Žana Pruvē radītā un par kulta priekšmetu kļuvušā Standarta krēsla ir «izlocījis» ragaviņas. «Tas patiešām ir dialogs,» uzskata Inese Baranovska.
Atgriešanās nākotnē
«Piesēdīsiet?» Stenlija Kubrika slavenajā filmā 2001. Kosmosa odiseja Dr. Heivudam R. Floidam jautā Dr. Andrejs Smislovs, norādot uz vienu no Djinn krēsliem, kuriem īpaša vieta ierādīta rotējošās kosmosa viesnīcas Hilton ainā. Tās radītājs ir Olivjē Murgē, kurš tajā laikā strādāja franču mēbeļu kompānijā Airborne International un kurš arī pēc tam turpināja attīstīt Djinn sēriju, veidojot citus neparastus plūstošas formas atpūtas krēslus un sofas, kas šobrīd ir ar kolekcionāru vērtību. Izstādē Djinn Relaxer (1965) ir apskatāms vienuviet ar Pjēra Polēna Ribbon Chair (1966). «Tie ir tik skaisti - kā skultpūras,» saskanīgo duetu raksturo Inese Baranovska. Vēl viena ekskluzīva lieta ir garais krēsls B306 (LC4) (1928) - šī «atpūtas mašīna» ir Francijas dizaina vēstures lepnums un viens no visvairāk kopētajiem priekšmetiem pasaulē.
Savukārt Latvijas Mākslas akadēmijas studente Una Bergmane, kura ir izstādes grafiskā tēla autore, pastiprinātu uzmanību ir pievērsusi BIC pildspalvām - arī šie, par divdesmit santīmiem nopērkamie objekti ir viena no XX gadsimta industriālā dizaina ievērojamākajām ikonām. «Ģeniāls ir pats pildspalvas koncepts: klasiskā zīmuļa formas caurspīdīgā čaula, kas ļauj redzēt tintes līmeni pildspalvā,» par Marsela Bika veikumu saka Latvijas Mākslas akadēmijas studente, atgādinot par to, ka dizains nesaistās tikai ar greznām luksusa lietām. «Forma palielinājumā kopē sagrauztas pildspalvas vāciņu,» par savu radīto atsauci uz BIC pildspalvu - USB zibatmiņu - norāda Una Bergmane, ļaujot tās īpašniekam neatteikties no iepriekš iemantota ieraduma.
Cirks un zobu suka
Izstādē 20 Francijas dizaina ikonas. Dialogs objekti sagrupēti nevis saskaņā ar to tapšanas hronoloģiju, bet atbilstoši pielietojuma tematiskajai ievirzei - iela, kafejnīca, māja, kabinets, buduārs, cirks. «Cirks kā franču dizaineru neordinārās domāšanas simbols. Kaut vai Filips Starks - viņš pats ir tik artistisks klauns! Bet ārkārtīgi kreatīvs klauns,» izstādē visvairāk pārstāvēto mākslinieku raksturo Inese Baranovska. Tajā ir apskatāma viņa radītā citrusaugļu spiede Juicy Salif (1990), taburete Bubu (1991), atzveltnes krēsls La Marie (1998), glāze Harcourt noir (2005) un zobu suka Fluocaril (1990), kas veidota pēc Brankusi skultpūras motīviem un kas «ļauj novērtēt, ka arī tāds nieks var būt ļoti skaists un vērtīgs». Cena - vairāk nekā 80 eiro.
Izstādes eksponāti papildināti ar videofilmu demonstrējumiem par slavenajiem franču dizaineriem, kā arī ir sagatavota īpaša izglītības programma.
30. oktobrī plkst. 17 ar pasākumu Dizains un telpa atklās sarunu cikla Vārds Latvijas dizaineriem otro sezonu. Piedalīsies arhitekte, dizainere Zane Tetere (arhitektu birojs OPEN AD), māksliniece, scenogrāfe Anna Heinrihsone, dizainere Inese Elizabete Brimerberga (dizaina studija ESETTI), arhitekts, dizainers Reinis Liepiņš (birojs Sudraba arhitektūra).
Izstāde