EK pauda savu nostāju pēc tam, kad Serbijas valdība pirmdien paziņoja, ka ārkārtas sanāksmes laikā ir vienbalsīgi atbalstījusi pagājušajā piektdienā starp Kosovas un Serbijas premjerministriem panākto vienošanos par valstu divpusējo attiecību uzlabošanu.
Paredzams, ka šīs nedēļas laikā Serbijas parlamentā notiks debates un balsojums par vienošanos. Domājams, ka arī tur tā tiks apstiprināta, jo valdošajai koalīcijai likumdevējā ir pārliecinošs vairākums. Kosovas parlaments jau svētdien nobalsoja par atbalstu līgumam.
Serbijas premjerministra Ivicas Dačiča un viņa Kosovas kolēģa Hašima Tači panāktā vienošanās paredz, ka Kosovas ziemeļu apgabali, kurus apdzīvo aptuveni 50 tūkstoši serbu, būs pakļauti Kosovas centrālajai valdībai, bet vienlaikus tiem tiks piešķirta plaša pašnoteikšanās tādās jomās kā ekonomiskā attīstība, veselības aprūpe, izglītība, policija un tiesu sistēma. Serbija uzsver, ka tas nenozīmē Kosovas neatkarības atzīšanu.
Serbu apdzīvotajos ziemeļos policijas spēkus veidos etniskie serbi, bet tie iekļausies vienotā institūcijā - Kosovas policijā. Kosovas ziemeļiem būs arī sava apelāciju tiesa, kas atradīsies etniski sadalītās Mitrovicas pilsētas ziemeļu daļā, ko apdzīvo pārsvarā serbi.
Kosovas un Serbijas vienošanās arī paredz, ka abas puses viena otrai neliks šķēršļus ceļā uz iestāšanos ES.
Pret vienošanos iebilst gan Serbijas, gan Kosovas nacionālisti, bet serbu kontrolēto Kosovas ziemeļu municipalitāšu vadītāji prasa rīkot referendumu par to, vai Kosovai ir jābūt Serbijas sastāvā.