Un tomēr - pārāk daudz cilvēku pārāk daudzās valstīs dara pārāk maz, lai šīs problēmas novērstu. Daudzi pat nepacenšas parūpēties par lietām, kas viņiem palīdzētu ietaupīt laiku un naudu. Savā ziņā tas ir izskaidrojams ar šķēršļiem un motivācijas trūkumu. Manuprāt, liela nozīme ir arī tam, ka bailes mūs var motivēt tikai līdz zināmai robežai. Mums pavisam konkrēti jāzina, ko varam izdarīt. Ja visi eiropieši mainītu ieradumus uztura, transporta, apkures u. tml. ziņā, līdz 2020. gadam mēs varētu samazināt CO2 piesārņojumu par apjomu, kas atbilst Īrijas, Francijas, Somijas, Beļģijas un Portugāles gada emisijām - kopā ņemtām.
Tāpēc Eiropas Komisija nupat nāca klajā ar jaunu Eiropas iniciatīvu informētības uzlabošanai par klimata problēmām. Kopā ar Lielbritānijas klimata un enerģētikas ministru, Oskara balvas ieguvēju Kolinu Fērtu un uzņēmējdarbības un pilsoniskās sabiedrības vadošajiem pārstāvjiem no visas Eiropas es nupat Londonā atklāju kampaņu Tev tīkama pasaule. Ar klimatu, kas tev patīk.
Tev tīkama pasaule ir platforma, kurā veidot dialogu par risinājumiem klimata jomā. Ko tas nozīmē? Pirmkārt, mēs vēlamies koncentrēties uz lielāka un mazāka mēroga risinājumiem, samazināt CO2 piesārņojumu un uzlabot mūsu dzīves kvalitāti. Neesmu bijusi nevienā ES valstī, kur nebūtu atrasti oriģināli un inovatīvi klimata pārmaiņu risinājumi. Ekoloģiskas korporāciju galvenās mītnes, pilsētas domes ēkas, slimnīcas, viesnīcas, pat veseli kvartāli, inteliģenti transporta risinājumi. Latvijā šāds veiksmes stāsts ir Getliņu atkritumu poligons, kur atkritumu radītā gāze tiek izmantota elektroenerģijas un siltuma ražošanai, un tā palīdz turpat izveidotajās siltumnīcās nogatavoties tomātiem.
Otrkārt, vēlamies arī uzklausīt un noskaidrot, kas cilvēkus attur no rīcības, kas viņiem acīmredzami nāktu tikai par labu. Piemēram, braukt uz darbu ar divriteni. Lielajās Eiropas pilsētās cilvēki vidēji veselas astoņas dienas gadā pavada, sēžot automašīnā sastrēgumos. Braucot ar divriteni, jūs ietaupāt naudu. Jūs ietaupāt laiku. Jūs ietaupāt CO2. Jūsu svaram pat ietaupās apmēram četri kilogrami gadā. Tas pats attiecas uz energotaupību mājās. Pazeminot apkures temperatūru par vienu grādu, jūsu gada rēķins samazināsies par 5-10 %.
Ja par šādu rīcību neizšķiras daudzi cilvēki, tad iemesls noteikti ir tāds, ka viņi nezina par attiecīgajām iespējām vai viņus attur kādi šķēršļi. Mums jāzina, kas tie ir par šķēršļiem, lai ar dalībvalstu valdībām apspriestu, kā tos novērst.
Tāpēc aicinām cilvēkus piedalīties diskusijā un iesaistīties. Tas pats attiecas arī uz partneruzņēmumiem un partnerorganizācijām. Tiem mēs piedāvājam iespēju popularizēt savus risinājumus mūsu tīmekļa vietnē un pasākumos. Tie varēs piedalīties konkursā par labāko un oriģinālāko ekoloģisko risinājumu, kas rada maz oglekļa dioksīda izmešu. Kampaņas kodolu veido tieši partnerība. Un mēs esam pateicīgi par milzīgo interesi, ko izrādījušas organizācijas no visas Eiropas, atbalstot iniciatīvu. Atklāšanas brīdī par oficiālajiem partneriem jau bija pieteikušās vairāk nekā 75 organizācijas no visām dalībvalstīm - uzņēmumu apvienības, NVO, augstskolas un valsts pārvaldes iestādes. Man prieks, ka mums ir partneri arī Latvijā - Baltijas vides forums, Homo ecos, Zaļā brīvība un Rīgas Tehniskā universitāte.
Ik dienu saņemam jaunas iniciatīvas un partnerību pieteikumus. Reklāmas laukumu mums piedāvāja viens no vadošajiem Austrijas žurnāliem, savukārt Dānijas Rūpniecības konfederācija piedāvāja noorganizēt ekskursiju uz energoefektīvām rūpnīcām. Starptautiskā alianse Sustainia, ko vada Arnolds Švarcenegers, arī ir paudusi atbalstu kampaņai Tev tīkama pasaule.
Aicinu Eiropas valdības, uzņēmumus un iedzīvotājus: pievienojieties mums. Palīdziet mums dalīties ar risinājumiem. Palīdzēsim cits citam veidot mums tīkamu pasauli!