Traģiskais negadījums notika svētdien, 9. martā, ap plkst. 12.30, kad kāds 2007. gadā dzimis zēns, braucot ar velosipēdu, pakļuva zem izklaides vilcieniņa riteņiem un no gūtajām traumām nomira, pirms ātrās medicīniskās palīdzības ierašanās. Valsts policija sākusi kriminālprocesu par ceļu satiksmes noteikumu un transportlīdzekļu ekspluatācijas noteikumu pārkāpšanu, ja to izdarījusi persona, kas vada transportlīdzekli, un ja tās rezultātā izraisīta cilvēka nāve. Vēlāk atklājās, ka šogad SIA Rīgas meži, kas apsaimnieko Mežaparku, nemaz nav pārslēgusi līgumu ar SIA Baltās ielas.
Nezināja, jo nestrādāja
A. Ameriks atzīst - nelaimes gadījums pierādot, ka «viss nav kārtībā». Taču viņš aizstāv Rīgas mežu vadību, norādot, ka vagoniņš stāv parka teritorijā ziemu un vasaru un Mežaparks esot 100 hektāru liels, tāpēc katram braucienam izsekot nav iespējams. Rīgas mežu daļas Mežaparks vadītāja E. Zēģele tikai nesen esot uzzinājusi, ka vilcieniņš bez saskaņošanas parka teritorijā izbraucis arī marta pirmajās brīvdienās. «Mēs to nezinājām, jo tajās dienās nestrādājām,» viņa stāsta. Pēc uzņēmuma noteiktās kārtības katrs nomnieks sezonas sākumā nāk ar iesniegumu un noslēdz līgumu, kurā ir arī noteikts maršruts. Tā kā silts laiks šogad iestājies ātrāk, arī vilcieniņš sācis kursēt ātrāk. «Mēs nezinām, cik stundu vilcieniņš brauca, jo tas notika bez līguma. Kad līgumu noslēdz, tur ir minēts konkrēts darbalaiks,» skaidro E. Zēģele. Iepriekšējos gados gan viņa pati, gan kolēģi vairākkārt vilcieniņa vadītājam un uzņēmuma īpašniekam aizrādījuši par ātru braukšanu.
Pēc SIA Lursoft datiem, uzņēmuma Baltās ielas vienīgais īpašnieks ir Oskars Krēsliņš, taču ar viņu sazināties Dienai neizdevās - zvanot pa datubāzē norādīto kontakttālruni, sievietes balss atbildēja, ka ar šo uzņēmumu neesot saistīta jau 14 gadu.
Paši vai jauni nomnieki
Runājot par nākotni, A. Ameriks ir pārliecināts, ka šādiem tūristu vagoniņiem Mežaparkā ir jābūt, bet esot jāņem vērā alternatīvas iespējas pakalpojumu nodrošināt. Varianti ir divi - vilcieniņu organizēt pašiem Rīgas mežiem vai izsludināt konkursu, tā nolikumā iekļaujot drošības prasības. E. Zēģele stāsta, ka pirms vairākiem gadiem veikusi izpēti, cik šāds tūristu vilcieniņš maksā un kādas būtu uzņēmuma iespējas tādu iegādāties, taču cenas bijušas augstas, un tobrīd jautājums atlikts. «Ja vilcieniņš būtu mūsu pašu, varētu noteikt zemākas cenas un elastīgāk mainīt maršrutu,» atzīst E. Zēģele. Pašlaik zināms tikai tas, ka ar Baltajām ielām līgumu vairs neslēgs.
Rīgas pašvaldības policijas pārstāve Inese Krieviņa Dienai atzina, ka par tūristu vilcieniņu nekādas sūdzības līdz šim saņemtas neesot. Iepriekšējos gados gan iedzīvotāji izteikuši neapmierinātību, ka cauri parka teritorijai, īpaši pievakarēs, kad beidzas darbs, brauc automašīnas. E. Zēģele apgalvo, ka parkam cauri izbraukt vairs neesot iespējams un mašīnu skaits esot krietni samazinājies, taču jārēķinās, ka teritorijā atrodas arī dzīvojamās mājas un Rīgas mežu birojs, kurā strādā samērā daudz darbinieku.
Vēstuli Rīgas domei nosūtījusi Mežaparka Attīstības biedrība, lūdzot pārtraukt motorizētā transporta kustību parkā pa gājēju celiņiem un atkārtoti aicinot Rīgas attīstības plānotājus un lēmumu pieņēmējus pārskatīt Rīgas domē 2013. gadā apstiprināto Mežaparka lokālplānojumu. Tajā paredzēts palielināt motorizētā transporta infrastruktūru un auto klātbūtni. Biedrība arī aicina pārvietot birojus un autobraucēju galamērķus no parka centra uz citām vietām ārpus tā.
Jāatgādina - Mežaparkā arī iepriekš bijušas problēmas ar pasākumu uzraudzību. Diena 2012. gadā rakstīja par peldēšanas sezonas pasākumu, kas bija izsludināts, pirms tam neveicot ūdens tīrības pārbaudi Ķīšezerā.