Premjers teica, ka balsojums var notikt tikai par kandidātu, kuram ir visas koalīcijas atbalsts. Taču Vienotībā ir dažādi viedokļi, tāpēc nevar izslēgt, ka ceturtdien Saeimas sēdē tomēr deputāti iekļauj lēmuma projektu par uzticību satiksmes ministram, ja būs cerība, ka to varētu atbalstīt arī kāds VL-TB/LNNK deputāts. Jāatgādina, ka arī balsojumā par eiro ieviešanas likumu šī frakcija nebija vienota.
VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš frakcijas noraidošo attieksmi pret kandidātu skaidroja ar vēlmi panākt, lai nākamo ministru deleģētu Vienotība, uzņemoties pilnu atbildību par nozari. Uzklausot A. Matīsu, Nacionālās apvienības deputāti secinājuši, ka viņam nav partijas, kas valdībā aizstāvētu ministra piedāvājumu. To, ka tas apgrūtina darbu, varēja redzēt arī tad, kad Satiksmes ministriju vadīja bezpartijiskais Aivis Ronis, kurš amatu atstāj 1. martā. Ja Saeima ceturtdien vēl neizraudzīsies viņa pēcteci, līdz jauna ministra iecelšanai šos pienākumus veiks labklājības ministre Ilze Viņķele, kuru premjers jau ir uzrunājis.
«Premjers cer, ka šis nav Nacionālās apvienības pieteikums atvērt politisko tirgu,» teica M. Panke. Uz vaicāto, vai frakcija balsotu par A. Matīsu, ja premjers piekristu VL-TB/LNNK centieniem palielināt ietekmi valdībā, G. Bērziņš atbildēja, ka te nenotiek tirgošanās. To, ka VL-TB/LNNK būtu gatava uzņemties atbildību par Izglītības un zinātnes ministriju, kā arī Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, ja tāda iespēja rastos, gan apvienības vadība neesot slēpusi. Tāda iespēja var rasties, ja kāds no partneriem lauž koalīcijas līgumu, kas paredz, ka par Satiksmes ministriju atbildību uzņēmusies Vienotība kopā ar neatkarīgo deputātu grupu. VL-TB/LNNK ar savu lēmumu var kļūt par valdības gāzējiem, neriskējot palikt ārpus nākamās koalīcijas, taču V. Dombrovska situāciju tas apgrūtinātu, ņemot vērā, ka tuvākie mēneši premjeram ir būtiski, lai panāktu Latvijas pievienošanos eirozonai.
VL-TB/LNNK ir iebildumi ne tikai pret neskaidro politisko atbildību, bet arī pret «ģeopolitisko orientāciju», kādu ministrijas vadība, kurā bijis arī A. Matīss, ir demonstrējusi. «Vienotība mēģina valsts sekretāru ieraut politiskajās spēlēs,» piebilda G. Bērziņš, norādot uz politisko tirgu, kurā pozitīva balsojuma gadījumā tiek ielikts ministrijas valsts sekretāra amats. V. Dombrovskis pirmdien pēc koalīcijas sēdes žurnālistiem atzina, ka pirms A. Matīsa viņš ir uzrunājis vairākus citus kandidātus, kas dažādu iemeslu dēļ ir atteikušies. Amats ir saistīts ne tikai ar smagiem uzdevumiem, bet arī ar dažādu interešu grupu ietekmēm, kurām var tikt pakļauts cilvēks, kas kļūst par satiksmes ministru.