Dzīvnieki to neizrāda, viņi vairāk guļ, mazāk spēlējas, var kļūt nīgri vai agresīvi, bet patiesībā dzīvnieks nemitīgi cieš sāpes! Pirmās zobu slimību pazīmes parādās kā bālgans, lipīgs aplikums uz zobiem. Ja tas netiek notīrīts, aplikums ar laiku sacietē un veido brūnu, cietu zobakmeni. Tam palielinoties, smaganās rodas iekaisums - gingivīts. Ja zobakmens netiek noņemts laikus, tas sāk veidoties arī zem smaganu līnijas, tādējādi veidojot «kabatu», kas atdala smaganu no zoba, bet kabatā mitinās baktērijas. Iekaisumam attīstoties, smaganas arvien vairāk atkāpjas no zoba, un šis process kļūst neatgriezenisks. Dzīvniekiem novēro sliktu smaku no mutes, smaganas var asiņot, izkrīt zobi, rodas grūtības sakošļāt barību.
Lai nepieļautu periodontālo slimību attīstību, dzīvnieks jāved uz regulārām zobu pārbaudēm. Ieteicams reizi dienā tīrīt dzīvnieku zobus ar zobu birsti un speciālu dzīvniekiem domātu zobu pastu (cilvēku pastu lietot nedrīkst, jo norijot tā var kairināt kuņģi). Pie zobu tīrīšanas kucēnu sāk pieradināt no mazotnes, ar pirkstu berzējot smaganas un zobus. Pieaudzis suns jāradina pakāpeniski - lai dzīvnieks zobu tīrīšanu uztvertu kā rotaļu.
Pieradināšana jāsāk ar sānu zobu tīrīšanu, jo smaganas pie priekšējiem zobiem suņiem ir jutīgākas. Tīrīšanai var lietot vai nu uz pirksta uzvelkamu, vai cilvēku birstei līdzīgu dzīvnieku zobu suku, kam abos galos ir dažāda izmēra birstītes. Veterinārārsti iesaka saviem pacientiem Enzadent, Dentalpet zobu pastas, kas satur fermentus ar pretkariesa iedarbību, samazina kaitīgo baktēriju daudzumu mutes dobumā un novērš aplikuma veidošanos. Var izmantot arī speciālu šķīdumu Oral Dental Rinse, ko uzlej uz zobiem, smaganām, vai arī ar šķīdumā samitrinātu marlīti noberž dzīvnieka zobus. Līdzeklis uzlabo mutes dobuma stāvokli un novērš dzīvnieka mutes smakošanu. Ja dzīvnieks neļauj tīrīt zobus, var lietot speciālu veterināro barību, kas ir domāta aplikuma mazināšanai (piemēram, Hills t/d), vai arī pie barības piebērt speciālu pulveri, piemēram, PerioSupport, kas satur fermentus un ceolītu. Tas ēšanas laikā kavē aplikuma un zobakmens veidošanos.
Ja veterinārārsts konstatē jau izveidojušos zobakmeni, kas traumē smaganas un izraisa to atkāpšanos, obligāti jāveic zobakmens noņemšana. Viskvalitatīvāk to var izdarīt ar speciālu ultraskaņas skaleri, kas atdala cieto zobakmeni. Pēc tam vēlama zoba emaljas nopulēšana. Tā nogludina zoba virsmu un kavē atkārtotu aplikuma uzkrāšanos un zobakmens veidošanos. Šo darbu kvalitatīvi var veikt tikai narkozē, jo pat līdzsvaroti suņi nekad nav tik mierīgi, lai ļautos šādai manipulācijai.
*Universitātes Vetfonda veterinārārste