Līdere, nomainot Lielbritāniju, ir Francija, kur šādi projekti ir 1197 jeb par 17% vairāk nekā gadu iepriekš. Francijas daļa jaunu projektu piesaistē ir 18,8% no visas Eiropas jaunajiem projektiem pērn. Tālāk seko Lielbritānija (17,7%) un Vācija (15,1%), turklāt Lielbritānijā aktivitāte pieauga par 5%, bet Vācijā tā palika nemainīga.
Vienlaikus Covid-19 pandēmija ir atstājusi jūtamu ietekmi uz pērn pieteikto projektu realizēšanu, un šobrīd pilnā apmērā un atbilstīgi sākotnējiem plāniem visas Eiropas mērogā tiek īstenoti tikai 65% no tiem. 25% tiešo ārvalstu investīciju projektu īstenošana turpinās samazinātos apmēros, bet 10% projektu ir atcelti.
Mainās plāni
Pētījumā norādīts, ka investori Covid-19 pandēmijas dēļ ir bijuši spiesti koriģēt savas plānus attiecībā uz Eiropas tirgu, tomēr vienlaikus viņi nav noskaņoti pilnībā atteikties no iecerēm. Atbilstīgi aptaujai, kas 2020. gada aprīļa beigās veikta 113 uzņēmumos, plānotos tiešo ārvalstu investīciju apjomus 2020. un tuvākajos turpmākajos gados nedaudz samazinās 51% investoru, 15% gatavojas ievērojamam samazinājumam, 23% uzskata, ka viņi, ticamāk, atliks jaunu projektu realizēšanu līdz 2021. gadam, un tikai 11% neko nemainīs savos investīciju plānos.
Tiek arī akcentēts tas, ka vispārējā pašizolācijas režīma un citu ierobežojošo pasākumu ieviešanas dēļ bija kļuvuši neiespējami tie pasākumi, kas nepieciešami investīciju projektu novērtēšanai un īstenošanai. Pandēmijas izraisītās nenoteiktības dēļ kompānijām nākas atkārtoti analizēt rūpniecības, zinātniskās pētniecības un pakalpojumu jomu projektu ekonomisko efektivitāti. Kopumā EY secina, ka ieilgusī ekonomiskā lejupslīde Eiropā atstās būtisku ietekmi uz tiešo ārvalstu investīciju pieplūdumu, turklāt arī tāpēc, ka daudzas šīs investīcijas nāk no pašām Eiropas valstīm. Laikā no 2015. gada līdz 2019. gadam Eiropas kompānijas nodrošināja vairāk par pusi (52%) investīciju Eiropas valstīs. Tajā pašā laikā vairākās Eiropas valstīs ir paaugstināta atkarība no ASV investīcijām – redzamākais piemērs šajā ziņā ir Īrija, kur 40% privātā sektora ir atkarīgi no amerikāņu kompānijām.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 14. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!