Jaušama neapmierinātība
Reaģējot uz notiekošo, viena no Krievijas vadošajām investīciju kompānijām Freedom Finance ir publiskojusi ziņojumu, no kura izriet, ka Baltkrievijas vadošo uzņēmumu darba apturēšana streiku vai vēl kādu citu iemeslu dēļ radīs problēmas gandrīz tikai pašas Baltkrievijas tautsaimniecībai. Tā kā lielākā daļa Baltkrievijas uzņēmumu produkcijas tiek eksportēta uz Krieviju, šīs valsts uzņēmumi savukārt kļūs par galvenajiem ieguvējiem, jo ir spējīgi operatīvi piedāvāt savas alternatīvas baltkrievu pārtikas produktiem un mašīnbūves ražojumiem, kas ir galvenās šīs valsts eksporta preces. Lauksaimniecības, kura veido 6% no Baltkrievijas iekšzemes kopprodukta, gadījumā, ņemot vērā straujo tās attīstību Krievijā, Baltkrievijas uzņēmumiem piešķirtās preferences, t. i., priekšrocības, lielās kaimiņvalsts tirgū pēdējo gadu laikā raisa aizvien pieaugošu vietējo lauksaimnieku, it īpaši lielo agroholdingu neapmierinātību. Krievijas lauksaimnieku lobētāji regulāri vēršas pie valdības ar aicinājumiem atcelt baltkrievu precēm noteiktās preferences, kā arī aktīvi veido atbilstīgu viedokli plašsaziņas līdzekļos.
Neviens arī nešaubās, ka tādā gadījumā, ja kādu iemeslu dēļ tiks ievērojami samazināts vai pat pārtraukts baltkrievu lauksaimniecības preču eksports uz Krieviju, vietējie ražotāji ātri un bez īpašām problēmām aizņems brīvās nišas. Kā norāda laikraksts Vzgļad, kopainu labi raksturo situācija cukura rūpniecībā. Krievijā pagājušajā lauksaimniecības gadā tika saražoti 7,8 miljoni tonnu cukura, kamēr iekšējais patēriņš ir tikai seši miljoni tonnu. Attiecīgi arī gadījumā, ja apstāsies, piemēram, Baltkrievijā lielākā cukura fabrika – Žabinkas cukura fabrika –, kas daļu savas produkcijas eksportē uz Krieviju, Krievijas tirgus šo apstāšanos pat neievēros, un līdzīgs stāvoklis ir pārliecinošā vairākumā lauksaimniecības nozaru.
Alternatīvas gandrīz visam
Tieši tāpat Krievijas tirgu neietekmēs vai minimāli ietekmēs arī lauksaimniecības tehnikas un traktoru, kā arī citas mašīnbūves produkcijas eksporta apstāšanās. Gluži pretēji – atbrīvojušās nišas nekavējoties aizņems vai nu pašas Krievijas ražotāji – Rostseļmaš (lauksaimniecības tehnika), Kirovec (traktori) un citi –, vai arī Rietumu ražotāji, kas lokalizējuši savas ražotnes Krievijā. Sava alternatīva Krievijā ir visā pasaulē zināmajam karjeru pašizkrāvēju ražotājam Belaz (kompānija Tonar), bet Minskas automašīnu rūpnīcas (Maz) vietu nekavējoties ir gatavs ieņemt Kamaz. Abus pēdējos uzņēmumus, jāpiebilst, pirms dažiem gadiem tika mēģināts apvienot, tomēr mēģinājums noslēdzās bez rezultātiem. Baltkrievija piekrita uzņēmuma apvienošanai tikai uz paritātes principiem (50/50), kas nebija pieņemams uzņēmumam Kamaz. Krievijas uzņēmumam ir ne tikai lielāki ražošanas apjomi, bet uzņēmumā tiek izgatavoti arī automašīnu dzinēji un daudzas komplektējošās detaļas, ar kuru ražošanu Maz nenodarbojas.
Mašīnbūves jomā uz nopietniem ieguvumiem Krievijas uzņēmumi gan var cerēt tikai tādā gadījumā, ja Baltkrievijas konkurentu darbība tiek apturēta uz ilgāku laiku – vismaz uz vairākiem mēnešiem. Covid-19 pandēmijas izraisītās ekonomiskās krīzes dēļ Baltkrievijas uzņēmumos ir uzkrājusies ievērojama pārprodukcija, bet darba dienu skaits samazināts līdz trim, četrām dienām nedēļā.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 19. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!