Strops san nepārtraukti
Koncertzāles Heliorg ideja izvirzīta nacionāli nozīmīgu kultūras objektu konkursam, savukārt ideālo arhitektonisko risinājumu meklēs starptautiskā arhitektūras konkursā. Jau uzsākta publiska diskusija, kuras ietvaros notiks arī Igaunijas Arhitektūras centra un organizācijas Harjuoru 2030 organizētais Pilsētas forums. Koncertzāle ar labu akustiku, kuras Tallinā līdz šim nav, kļūtu gan par starptautiskas, gan nacionālas nozīmes būvi. Tā kļūtu par Igaunijas Nacionālā simfoniskā orķestra un Igaunijas Filharmoniskā kamerkora mājvietu un noderētu arī daudziem citiem.
"Igaunijai ir vajadzīgs moderns muzikālais "bišu strops", kas sanētu no rīta līdz vakaram un kur gan Igaunijas Nacionālais simfoniskais orķestris, gan Igaunijas Filharmoniskais kamerkoris atrastu cienīgu mājvietu. Tallina ir pelnījusi pasaules klases koncertzāli, un tur, Tompea pakājē, tai ir ideāla vieta," uzsver Olari Elts, kurš šoruden stājies Igaunijas Nacionālā simfoniskā orķestra galvenā diriģenta amatā. "Ar nepacietību gaidu, kad Igaunijā būs pasaules klases koncertzāle, kur būtu iespējams paveikt ko lielisku," piebalso pasaulslavenais maestro Nēme Jervi. Pēc diriģenta Tenu Kaljustes teiktā, jaunā koncertzāle radīs mūsdienīgus apstākļus muzicēšanai un klausītājiem, pienācīgā akustikā baudot meistardarbus, kas rakstīti simfoniskajam orķestrim. Tā pavērs arī iespējas laikmetīgajam muzikālajam teātrim, tomēr "visbūtiskākais ir, lai orķestris un kamerkoris iegūtu īstu, pastāvīgu mājvietu", teica Kaljuste.
Laikmetam un dabai
Gan Igaunijas Nacionālais simfoniskais orķestris, gan Filharmoniskais kamerkoris iepazīstina ar igauņu mūzikas kultūru visu pasauli, taču līdz šim bijuši bez mājvietas. Jaunā koncertvieta dos ne tikai to, bet arī labumu visai mūzikas dzīvei, kas iegūs augstvērtīgu koncertu norises vietu daudziem citiem orķestriem, festivāliem un kameroperu iestudējumiem, kuru izrādīšanai šobrīd ļoti pietrūkst piemērotas vietas. Atradīsies pielietojums vizuālajai mākslai simbiozē ar mūziku izrādēs/koncertos un dažādās multimediju mākslas formās. Konferenču un pasākumu rīkotājiem būs, kur rīkot valstiski nozīmīgus pasākumus.
Heliorg kompleksā plānotas divas zāles: lielā (1500– 1700 sēdvietu) un kamerzāle, kuru vasarā ar kustīgas sienas palīdzību izmantot arī kā brīvdabas skatuvi. Ēkā būs arī vairākas lielas un mazas telpas, kas piemērotas pieņemšanām, mazākām konferencēm un citiem pasākumiem. Tās varētu izīrēt, lai segtu koncertzāles administratīvās izmaksas.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 7. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!