Ielidojuši Marrākešā, kur decembra vidū mūs apņem +27 °C svelme, apkārt plivinās balti taurenīši un apstādījumos reibinoši smaržo sārtas rozes, meklējam rokā dzelzceļa staciju, lai dotos uz Rabātu.
Pēc vairāku stundu brauciena nokļūstam galvaspilsētā, atvairām pāris kautru taksometru šoferu piedāvājumus un soļojam uz medīnas pusi. Pilsētu savās skavās ietinusi tumsa, bet ielās valda dzīvība un kņada. Medīnas virzienā stiepjas plašs bulvāris, trotuāra malās ris aktīva grāmatu tirdzniecība, mazos ēdināšanas iestādījumos katli un pannas pūš varenus tvaika mutuļus, un kopējā atmosfēra mazliet atgādina Barselonu vēlā vakara stundā. Apkārt jaucas kebabu, garšvielu, Austrumu saldumu un citas smaržas, tieši tikpat krāšņa ir arī pilsētas skaņu telpa, kurā saplūst automašīnu taures, cilvēku smiekli un pļāpas, tirgotāju skaļie izsaucieni.
Lai nokļūtu naktsmājās, spraucamies cauri tirgus ielai, kur drūzmēšanās, skaņas, smaržas un smakas manāmi pieaug intensitātē, bet pa kājām maisās lērums atkritumu. Kad nogriežamies mazā šķērsieliņā, troksnis paliek mums aiz muguras. Nakšņojam simtgadīgā mājā pie kādas vietējās kundzes, jau pirmajā vakarā nonākot tipiskā marokāņu namā ar iekšpagalmu, vairākiem stāviem un pasakaini skaistiem flīzīšu motīviem, grezniem kokgriezumiem un mežģīnēm līdzīgiem sienu grebumiem. Kad nosūtām fotogrāfijas radiem un draugiem Latvijā, viņi prasa: "Kas, jūs nakšņosiet mošejā?"
Rīts ar gaiļu dziesmām
Biezās sienas, kā arī logu trūkums mūsu naktsmītnē nodrošina absolūtu kapa klusumu, ko agrā rīta stundā pārtrauc muedzina balss, ar līganu un meditatīvu dziedājumu aicinot ticīgos uz lūgšanu. Patīkamajam dziedājumam drīz pievienojas saucieni arī no citām pilsētas mošejām, izveidojot kaķu korim līdzīgu skaņu murskuli. Mošejas te ir ik uz stūra.
Kad izejam laukā, pārsteigti secinām, ka vakar tik rosīgā tirgus iela no rīta ir gluži vai pamirusi. Visas bodītes ciet. Ielās darbojas vien daži naskāki tirgotāji, kuri cītīgi uzpoš savu veikaliņu apkārtni – slauka, laista un mazgā ielas segumu. Atkritumu gūzma šķiet pazudusi kā uz burvju mājienu. Tikai tagad
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 22.-27. marta numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!