2020. gads ir bijis ļoti izdevīgs sazvērestības teorijas QAnon rindu papildināšanai. Šī, iespējams, ir visstraujāk pasauli apceļojusī teorija, kuras pirmsākumi meklējami tikai 2017. gadā interneta forumā 4chan. Tolaik kāds lietotājs, izmantojot segvārdu Q, sāka aktīvi publicēt informāciju par it kā neticama mēroga sazvērestību, kurā lomu spēlē ASV Demokrātu partijas politiķi un virkne citu sabiedrībā pazīstamu cilvēku. Q apgalvoja, ka ir augstu stāvoša amatpersona ASV valdībā ar pieeju ārkārtīgi slepenai un klasificētai informācijai, un sāka dalīties ar stāstiem par starptautisku bērnu asinis dzerošu pedofilu sātana pielūdzēju kultu, kas kontrolē visus pasaules notikumus. Interneta pravietis apgalvoja, ka vienīgais pretinieks šim ļaunumam ir neviens cits kā prezidents Donalds Tramps, un neizpalika arī "pareģojumi" par virkni dažādu notikumu – teju neviens no tiem gan nav piepildījies.
Saskaņā ar šo sazvērestības teoriju, piemēram, 2017. gada 3. novembrī ASV vajadzēja notikt kādam ievērojamam notikumam, kuram pats Q bija devis apzīmējumu Vētra. Nekādi būtiski notikumi tajā dienā ASV politikā nenotika. Tāpat viņš "paredzēja" svarīgus notikumus Ziemeļkorejā, Ķīnā, Trampa pretinieces Hilarijas Klintones arestu un pat terora aktu Londonā. Nekas no teiktā nenotika. Savukārt, atbildot uz pārmetumiem, ka viņa pareģojumi nav piepildījušies, Q sacīja, ka dažkārt "ir nepieciešama dezinformācija".
Par spīti tam – piekritēju skaits šai teorijai aug. Prestižā Pew Research Center aptauja šī gada marta sākumā liecināja, ka apmēram 23% amerikāņu ir dzirdējuši par QAnon. No tiem trīs procenti ir dzirdējuši ļoti daudz – tie ir apmēram deviņi miljoni ASV iedzīvotāju. Septembrī veikta aptauja arī parāda, ka no tiem, kas zina par šo teoriju, 41% republikāņu balsotāju uzskata, ka tā ir "lietderīga valstij" jeb, citiem vārdiem sakot, viņi pilnīgi vai daļēji tai tic. Savukārt YouGov aptauja oktobrī liecināja, ka neatkarīgi no tā, vai Trampa atbalstītāji ir vai nav dzirdējuši par QAnon, vairākums uzskata, ka Demokrātu partijas politiķi ir iesaistīti starptautiskā pedofilu tīklā.
Pats Tramps sacījis, ka neko daudz par QAnon nezina, bet priecājas, ka viņš šīs teorijas atbalstītājiem patīk.
Teorija atradusi mājas arī eiropiešu prātos. Vācijā, kā liecina The New York Times, apmēram 200 tūkstoši cilvēku vismaz daļēji tic šai teorijai. Eļļu ugunij šogad piemeta arī globālās pandēmijas izraisītie ierobežojumi – sejas masku valkāšanas pretinieku pasākumos bieži vien gan Vācijā, gan citviet pasaulē parādījās QAnon plakāti un saukļi. Tāpat radikālā politiskā partija AfD savos sociālo mediju kontos ir izmantojusi ar QAnon saistītus saukļus. Vācu izlūkošanas dienesta pārstāvis Stefans Krāmers skaidrojis, ka QAnon netieši atbalso fašistiskās idejas un līdz ar to tai bijis viegli iemājot galēji labējo kustību dalībnieku prātos. Taču Politico raksta, ka teorija izskan arī citviet: Francijas Dzelteno vestu kustības rindās parādījušies QAnon saukļi, Itālijā ar šīm idejām dalās vakcīnu pretinieku grupas, savukārt Lielbritānijā Brexit piekritēji sākuši meklēt pedofilu tīklus.
Eksperti gan ASV, gan Eiropā brīdinājuši, ka šī kustība var izraisīt vardarbību, jo pretēji citām sazvērestības teorijām šajā regulāri tiek minēti konkrētu cilvēku vārdi, kuriem teorijas piekritēji varētu uzbrukt. Virkne pētnieku norādījuši, ka šī teorija – līdzīgi kā citas, kas vēsta par apslēptām, cilvēci kontrolējošām organizācijām, – savā pamatā ir antisemītiska, jo bieži vien šo "slepeno" organizāciju augšgalā parādās, piemēram, finansists Džordžs Soross. Savukārt mīts par bērnu asiņu dzeršanu ir vēl senāks un vēstures avotos saistās ar senajiem romiešiem, kuri to apgalvoja par kristiešiem.
QAnon bruņinieks Tramps
Līdz ar pandēmiju īpaši aktuāla 2020. gadā visā pasaulē kļuva cīņa pret viltus ziņām un dažādām sazvērestības teorijām, kuras atrada labu augsni no drūmās statistikas un ierobežojumiem nogurušajos cilvēku prātos. SestDiena apkopoja izplatītākos no fantastiskajiem izdomājumiem.
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.