Amerikas Savienotajās Valstīs šā gada janvārī tika piedzīvotas vairākas masu apšaudes. No tām īpaši plašu rezonansi izraisīja divas vienas dienas laikā piedzīvotas apšaudes Kalifornijas pavalstī. Tas atkal noveda pie asas viedokļu apmaiņas starp politiķiem un visdažādākajiem aktīvistiem, vieniem (demokrātu atbalstītāji un liberālā sabiedrības daļa) prasot beidzot ierobežot šaujamieroču izplatību, bet otriem (republikāņi un viņu atbalstītāji) tikpat kategoriski aizstāvot valsts konstitūcijā paredzētās tiesības katram amerikānim brīvi glabāt un nēsāt šaujamieročus.
BIEDĒJOŠA STATISTIKA
Saskaņā ar ASV spēkā esošo noziegumu klasifikāciju par masu apšaudi tiek uzskatīta jebkura situācija, kad četri vai vairāk cilvēku, neskaitot šāvēju, tiek nogalināti vai ievainoti ar šāvieniem. Sākotnēji visi šādi noziegumi tiek dēvēti par publiskās vardarbības aktiem, pielietojot šaujamieročus (an act of public firearm violence – no angļu val.), bet pēc tam – atkarībā no izmeklēšanas rezultātiem un tiesu lēmumiem – no oficiālās statistikas tiek svītrotas dažādu bandu vai noziedzīgo grupējumu bruņotās sadursmes (gang killings), ģimenes vardarbība (domestic violence), kā arī terorakti. Tomēr jebkurā gadījumā ir skaidrs, ka šaujamieroči ASV tiek lietoti regulāri un ar vērienu – saskaņā ar nevalstiskās bezpeļņas organizācijas Everytown for Gun Safety (organizācija, kas cenšas panākt ieroču tirdzniecības aizliegumu vai vismaz kontroles palielināšanu pār ieroču tirdzniecību) informāciju Savienotajās Valstīs no šaujamieročiem ik dienu mirst vismaz 110 cilvēku.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 3. - 9. februāra numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!