Šā gada 22. martā Maskavas piepilsētas Krasnogorskas koncertzālē Crocus City Hall, kas faktiski bija Maskavas lielākā koncertzāle, notika asiņains terorakts. Tajā dzīvību zaudēja 145 cilvēki, bet vēl gandrīz deviņdesmit joprojām oficiāli tiek uzskatīti par bezvēsts pazudušiem, lai gan, visticamāk, viņi gājuši bojā teroristu izraisītajā ugunsgrēkā. Dažādas pakāpes ievainojumus guva vairāk nekā piecsimt cilvēku. Terorakta izpildītāji bija četri Vidusāzijas valsts Tadžikistānas pilsoņi, kuriem, kā apgalvo izmeklētāji, par šo noziegumu apsolīta atlīdzība – līdz miljonam Krievijas rubļu (ap desmit tūkstošiem eiro) katram. Par teroristu atbalstīšanu aizturēti vēl vairāki cilvēki, kuri visi tieši tāpat ir Tadžikistānas pilsoņi. Krievijas varasiestāžu paziņojumi un publikācijas šīs valsts plašsaziņas līdzekļos liecina, ka Tadžikistānas pilsoņi jau vairākus gadus tiek regulāri aizturēti gan par dalību radikālo islāmistu organizācijās, gan par teroraktu plānošanu.
Uzreiz pēc Crocus City Hall notikušā terorakta plašu reidu pa iespējamajām radikālo islāmistu uzturēšanās vietām sarīkoja Turcijas varasiestādes, aizturot vairākus desmitus Tadžikistānas pilsoņu. Pēc visa spriežot – viņi tā vai citādi bija saistīti ar radikāliem grupējumiem un vispirms jau Islāma valsti. Vēl nedaudz vēlāk ar Turcijas prezidenta Redžepa Tajipa Erdogana rīkojumu tika atcelts starp Turciju un Tadžikistānu pastāvošais bezvīzu režīms. Uz to Dušanbe oficiāli atbildēja, atceļot bezvīzu režīmu Turcijas pilsoņiem.
Tikmēr Eiropas valstu plašsaziņas līdzekļos, it īpaši konservatīvas ievirzes, tika atgādināts par notikumiem pagājušā gada nogalē, kad Austrijas galvaspilsētā Vīnē un simt kilometru no Ķelnes esošajā Vēzeles pilsētā Vācijā tika arestēti trīs Tadžikistānas pilsoņi. Viņi Ziemassvētkos un Jaunajā gadā bija plānojuši teroraktus baznīcās gan Vīnē, gan Ķelnē.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 19. - 25. aprīļa numurā! Žurnāla saturu gan drukātā, gan digitālā formātā iespējams abonēt mūsu jaunajā mājaslapā ŠEIT!