"Esmu no Zemgales, un nekas latvisks man nav svešs, tomēr, strādājot ikdienā par pavāru, attieksme pret ēdienu un produktiem vismaz sākumā veidojas citāda – varbūt ne tik nacionāla. Sajūtas mainās – ilgāku laiku padzīvojot ārpus Latvijas un iepazīstot citu zemju virtuves bagātības, vairāk sāc saprast un iemīļot arī savējās. Pēc tam kad, pastrā- dājot Francijā, sajūsmā biju ēdusi vīģes saujām turpat no koka, dzērusi vīnu no pašaudzētām vīnogām un baudījusi izcilo gaļas kultūru, sāku dziļāk novērtēt skābā krējuma īsto garšu, rudzu maizes pamatīgumu, meža ogu dabiskumu un, un... Mamma bērnībā taisīja burvīgus maizes kārtojumus un cepa rudzu biskvī- tu. Varbūt tā ir tikai šajā dzīves posmā, taču no ēdieniem, kas saistās ar latvisko garšu, tuvāki man ir deserti. Divus no tiem, kas saistās tieši ar Francijā pavadīto laiku, labprāt nodošu jūsu vērtējumam."
Medus kūka
Medus kūkas recepti aizguvu no savas māsas – pirktās kūkas man parasti negaršo, taču šī pašceptā ir kaut kas pavisam īpašs! Pēc tam kad pilnā mērā biju eksperimentē- jusi ar starptautisko virtuvi, gribēju pārsteigt Franciju ar medus kūku. Garšīgs medus viņiem ir, tikai nav tāda skābā krējuma kā pie mums – kaut ko līdzīgu var nopirkt tikai poļu un krievu veikalos, taču tuvākais bija vismaz 100 km attālumā. Izlīdzējos ar Creme Fraiche un vietējā skābpiena produkta maisījumu, kas garšas ziņā līdzīgs grieķu jogurtam. Pārsteigums izdevās!
Apmēram stunda
10 porciju
mazliet ķēpīgs, bet interesants process
Vajadzēs
4 olas 1 glāze (200 g) cukura 3 glāzes (240 g) kviešu miltu 400 g mīksta medus 1 tējk. sodas 2 kg skābā krējuma
Gatavošana
1. Iesit palielā bļodā olas, pievieno cukuru un sakuļ kārtīgi ar mikseri, līdz olu masa mazliet maina krāsu un kļūst biezāka.
2. Lej klāt medu, turpina kult ar mikseri un pakāpeniski pievieno miltus, kam piejaukta soda. Mīklas masa sanāk bieza, ķepīga, pavisam lēni līstoša.
3. Uzsilda krāsni līdz 190 grādiem, izklāj cepešplāti ar cepampapīru un ar mīkstu lāpstiņu centīgi ieklāj jeb, precīzāk būtu teikt, izsmērē pavisam plānu, jau nedaudz caurspīdīgu medus mīklas kārtiņu. Cep 6–7 minūtes smuki brūnu, bet nesadedzina. Tad ņem ārā, apmet otrādi uz dēlīša un tūlīt pat nolupina nost cepampapīru. Ja kārtu grib sagriezt, tas arī jādara uzreiz, jo pēc pāris minūtēm tā jau sacietē un kļūst drupena.
4. Kad šādi saceptas visas kārtas, starp tām saziež skābo krējumu un noliek kūku uz nakti vēsumā, lai garšas savelkas. Kārtu daudzums atkarīgs no mīklas izziešanas plānuma – man sanāk deviņas plānas, apmēram 20 x 30 cm lielas kārtas. Pati kūku parasti nedekorēju, tā šķiet skaista tāpat, taču var virsmu pārziest ar krējumu, pārbirdināt saberztu to pašu medus mīklas biskvītu un karamelizētus valriekstus. Lai labi izdodas!
Rudzu maizes kārtojums
Man ļoti mīļš ēdiens no bērnības. Deserts ar rudzu maizi ir kaut kas ļoti latvisks, tāpat kā pati rudzu maize, un ārzemnieki šo garšu bieži nesaprot. Tāpēc parasti to taisu pati sev, tā teikt – priekš sirds. Taču Francijā pacienāju arī citus, visi bija sajūsmā, ēda gardām mutēm un vēlāk palūdza atkārtot. Viņiem gan nav īstas rudzu maizes un nav arī meža ogu, tāpēc nācās izlīdzēties ar īpašu maizi no «dīvaino» produktu plaukta veikalā, dārza avenēm un pašvārīta ābolu biezeņa.
10 minūšu
2-3 porcijas
ja maize jau sakaltusi
Ļoti viegli
Vajadzēs
2 šķēles rudzu maizes 100 g ābolu sulas 200 g saldā krējuma 40 g cukura 2 saujas svaigu vai saldētu aveņu 100 g ābolu biezeņa bez cukura.
Gatavošana
1. Rudzu maizi bez garozām sagrauzdē cepeš- krāsnī, izkaltē un samaļ blenderī vai gaļas mašīnā. Sausās drupačas samitrina ar ābolu sulu un pārkaisa apmēram tējkaroti cukura.
2. Sakuļ putukrējumu – cukuru pievieno nedaudz, jo saldas jau ir ogas, savs saldumiņš ir arī maizes kārtā.
3. Avenes sablendē, izberž caur sietu, lai sēklas netraucē, un sajauc ar ābolu biezeni.
4. Tad atliek tikai kārtošana, un atkal tāpat kā medus kūkai – jo vairāk slāņu, jo kārtojums gardāks. Apakšā liek putukrējuma kārtu, tai plāni pārkaisa rudzu maizes drupatas un uzklāj ogu slānīti, kam atkal pārkaisa maizi. Atkārto to vairākas reizes un noslēdz procesu ar putukrējuma cepurīti. Arī šis saldais vislabāk garšos nākamajā dienā.
iesaka izmēģināt receptes kopā ar atbilstošāko vīnu:
CALVET ROSÉ D’ ANJOU
Pussauss vīns no Francijas, Luāras vīna dārziem. Tas apbur ar savu izteikti augļaino aromātu paleti, īpaši izceļot zemeņu, lazdu riekstu un nedaudz piparmētru aromātu nianses. Garšas palete ir patīkami svaiga, noapaļota un eleganta. Pateicoties vīna dabīgajam saldumam un patīkamajam skābuma līmenim, šis vīns būs izcils kompanjons dažāda stila ēdieniem, arī desertiem. Tas var tikt pasniegts arī kā izcils aperitīvs vai kompanjons ballītēs!
Pasniegt 8-10˚C temperatūrā.
ALKOHOLA LIETOŠANAI IR NEGATĪVA IETEKME, TĀ PĀRDOŠANA, IEGĀDĀŠANĀS UN NODOŠANA NEPILNGADĪGĀM PERSONĀM IR AIZLIEGTA.