Šī gada kino, mākslas un mūzikas festivāls RojaL tiks atklāts 30. jūlijā piejūras pilsētā Rojā ar režisora Matīsa Kažas starpdisciplināro izrādi Kino un mēs. To varēs noskatīties uz lielajiem ekrāniem uz vietas, kā arī tiešsaistē jebkur Latvijā, taču tikai šajā vakarā (plkst. 19 interneta vietnē bezrindas.lv). Plānots, ka pēc tam šis iestudējums varētu atgriezties pie skatītājiem jau citā formātā – kā klātienes izrāde uz teātra skatuves. Kino un mēs centrālā tēma ir Latvijas padomju laiku aktierkino. Tās līdzautori un arī visu lomu atveidotāji ir Jaunā Rīgas teātra aktieris Andris Keišs, Liepājas teātra aktieris Egons Dombrovskis un stand-up komiķis Jānis Skutelis, kuri visi ir satikušies Matīsa Kažas topošā vesterna Kur vedīs ceļš filmēšanas laukumā.
Izrādes kodolu veido autoru pievēršanās trim dažādām filmām – Voldemāra Pūces ekranizācijai Mērnieku laiki (1968) pēc brāļu Kaudzīšu romāna motīviem, Gunāra Cilinska un Vara Braslas kopdarbam Ezera sonāte (1976) un Aloiza Brenča kriminālfilmai Dubultslazds (1985) – un Rīgas kinostudijai tajos gados, kad tajā vēl kūsāja dzīvība. ''Stāsti no uzņemšanas laukumiem, mākslas padomju sēdēm, ieskati vēstures lappusēs un pat kinoklasikas ainu izspēle jaunos un negaidītos veidos,'' sola Kino un mēs veidotāji, kuri ir apvienojuši savus spēkus, lai censtos izprast Latvijas padomju laiku kino daudzveidību un laikmetīgo savpatību, un radījuši dramaturģiju, kas balstīta LKA Rīgas Kino muzeja materiālos, filmu scenārijos, kino vēstures un teorijas grāmatās, intervijās ar Rīgas kinostudijas aktieriem un darbiniekiem, kā arī pašu fantāzijā.
Šo izrādi filmēs profesionāls kinooperators speciāli šim iestudējumam iekārtotos paviljonos (operators Aleksandrs Grebņevs, mākslinieks Rūdolfs Baltiņš, kostīmu māksliniece Līga Krāsone un skaņu režisors Jevgenijs Načiss). Pirms gaidāmajiem notikumiem aicinājām uz sarunu šīs idejas autoru Andri Keišu un tās īstenotāju Matīsu Kažu. Šis projekts ir aizsācies ar Jaunā Rīgas teātra aktiera e-pasta vēstuli režisoram ar vārdiem:''Matīs, tu teici, ka tu gribētu kaut ko radīt teātrim. Man ir ideja!'' Kādu laiku viņi par to nav runājuši un attīstījuši tālāk, bet marta beigās šī ideja dabiskā veidā ir aktualizējusies līdz ar Covid-19 izraisītajiem ierobežojumiem un teātra sezonas apstāšanos.
Matīss Kaža. Vai tu vari pastāstīt, kas bija sākotnējais impulss, jo es nebiju šī projekta iniciators. Tas biji tu.
Andris Keišs. Pēc kādas izrādes es, kā saka, jēgpilni pavadīju laiku: skatījos YouTube un atradu video, kurā Džims Kerijs viens pret vienu kopē Stenlija Kubrika filmas Mirdzums galveno varoni (tas izrādījās tā saucamais deepfake video – I. A.). Man šķita, ka to varētu izmēģināt arī teātrī, un atcerējos par tevi. Es tevi nekādi nevaru atraut no kino un nespēju iedomāties, ka tu paņemtu Rūdolfa Blaumaņa Indrānus un iestudētu tos uz skatuves, tāpēc tam bija jābūt kaut kam saistībā ar filmām. Kad iestājās lielais stop! un likās, ka tagad laika būs kā jūra, es tev piezvanīju un izklāstīju savu ideju, uz kuru tu kā rīcības cilvēks aktīvi atsaucies, un tā tas viss sākās.
M. K. Uzreiz bija zvans Jānim un Egonam.
Visu sarunu lasiet žurnāla SestDiena 24. - 30.jūlija numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!