Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) zvaigznes pulcējušās Orlando, kur Disnejlendas sporta kompleksā paralēli treniņiem un spēlēm cenšas sadzīvot ar konkurentiem, bet Nacionālajā hokeja līgā (NHL) izveidoti pat divi "burbuļi" Kanādas pilsētās Toronto un Edmontonā. Pirmās nedēļas sportistiem pagājušas vasaras nometņu garā, taču bažas rada spēlētāju sadzīvošana līdzās tad, kad sāksies cīņa par tituliem.
Ar maģisko aproci pret vīrusu
Ideja par NBA un NHL sezonu pabeigšanu īpašos vīrusa drošos apstākļos ierobežotā vietā radās jau drīz pēc čempionātu pārtraukšanas marta vidū. Tiesa, simtiem spēlētāju, treneru un apkalpojošā personāla sapulcēšana vienkopus "burbulī", kamēr teju visā pasaulē globālās pandēmijas laikā tiek runāts par distancēšanos, nebūt nesaņēma vienprātīgu atbalstu. "Negaidām, ka "burbulis" būs perfekts risinājums, un paredzam, ka arī tajā nāksies saskarties ar inficēšanos, tomēr esam izstrādājuši metodes un rīcības plānu katrai situācijai, lai to risinātu," maksimālu piesardzību vēl pirms sezonas atsākšanas solīja NHL galvenais ārsts Villems Mēviss. Plāns ietvēra ikdienas veselības pārbaudes visiem "burbuļos" esošajiem sportistiem un regulārus infekcijas testus pārējiem. Kompromisi netika pieļauti, ko uz savas ādas izbaudīja arī Latvijas basketbola zvaigzne Kristaps Porziņģis. Treniņnometnes sākumā viņš aizmirsis ierasties uz Covid-19 testu, tā dēļ Dalasas Mavericks līderis līdz nākamā testa veikšanai tika aizsūtīts karantīnā un viņam aizliedza būt ar komandu, kā arī piedalīties vienā no nedaudzajām pārbaudes spēlēm pirms sezonas atsākšanās. Par neuzmanību desmit dienu karantīnu nācās atsēdēt arī Sakramento Kings centra uzbrucējam Rišonam Holmsam, kurš uz saviem apartamentiem pasūtījis uzkodas un pats devies tās saņemt no piegādātāja. Izrādījās, viņš šķērsojis "burbuļa" neredzamo robežu. "Tas tikai apliecina to, cik nopietni NBA izturas pret izstrādātajiem noteikumiem," Mavericks galvenais treneris Riks Kārlails atgādināja, ka noteikumi "burbulī" visiem ir vienādi. To uzsvēris arī NBA komisārs Edams Silvers, norādot, ka līgas vadība vienādi attieksies pret ikvienu – vai tā būtu līgas zvaigzne Lebrons Džeimss, vai arī komandas pēdējais rezervists.
NBA komandām izsūtīts vairāk nekā simt lapaspušu biezs veselības un drošības protokols, kurā aprakstīti noteikumi, kas jāievēro, uzturoties "burbulī". Spēlētājiem un komandu personālam ikdienā jānēsā īpaša aproce, kas signalizē, ja divu metru distance netiek ievērota ilgāk par piecām sekundēm, kā arī kontrolē veselības stāvokļa izmaiņas. Orlando izmantotās ierīces iedēvētas par maģiskajām aprocēm un iepriekš tika lietotas, lai Disnejlendas apmeklētāji orientētos izklaides parkā, samaksātu par pakalpojumiem un iekļūtu savos viesnīcu numuriņos. Nu tās pielāgotas, lai palīdzētu ierobežot vīrusa izplatību. Arī vizuāli aproces basketbolistiem atgādina, kur viņi atrodas, – līdzās kluba zīmolam uz aproces rotājas arī mikipeles simbols. "Ierados skeptiski noskaņots, taču redzu, ka NBA ir gājis tālāk par ikvienu, lai dotu mums iespēju šo sezonu pabeigt sekmīgi. Palūkojoties uz gredzeniem, aprocēm un visu citu aparatūru, kas mums ir pievienota, kā arī testiem, mums ir visi ieroči cīņai ar vīrusu," "burbuļa" veidotājiem gatavs aplaudēt Fīniksas Suns galvenais treneris Montijs Viljamss, kurš gan neslēpj, ka maz ko saprot no visiem gadžetiem, ar kuriem ir aprīkots.
Visu rakstu lasiet žurnāla SestDiena 14.-20 augusta numurā! Ja vēlaties žurnāla saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!