Bezkontaktu jeb sīkmaksājumu karšu pieņemšanai mūsu valstī saskaņā ar Eiropas Savienības prasībām jābūt nodrošinātai no 2017. gada, Dienai apstiprina Latvijas Komercbanku asociācijas (LKA) pārstāve Baiba Melnace.
«Sīkmaksājumu karte nav alternatīva parastajai maksājumu kartei,» uzsver B. Melnace un skaidro, «veicot pirkumu ar sīkmaksājumu karti, nav nepieciešams ievadīt PIN kodu, kā tas ir, norēķinoties ar patlaban ierasto maksājumu karti. Tas, ka nav nepieciešama PIN koda ievadīšana, norēķinus padara ātrākus. Šādu sīkmaksājumu karšu lietošana ļoti veiksmīgi noritēja, piemēram, 2012. gadā Londonas olimpisko spēļu laikā, kad lielam skaitam cilvēku īsā laikā bija jāveic pirkumi par nelielām summām un cilvēki ar minētajām kartēm maksāja par maltītēm un atspirdzinājumiem.»
B. Melnace bilst, ka Latvijā sīkmaksājumu kartes varētu tik izmantotas, piemēram, norēķiniem Narvesen tirdzniecības vietās un līdzīga tipa tirgotavās, kurās liels skaits cilvēku regulāri iepērkas par relatīvi mazām summām, iegādājoties laikrakstus, žurnālus un uzkodas. Tāpat sīkmaksājumu kartes varētu tikt izmantotas transporta biļešu iegādei, norāda B. Melnace. To, ka sīkmaksājumu karšu parādīšanās apritē varētu veicināt bezskaidras naudas norēķinu ieviešanu pasažieru autobusos, Dienai jau iepriekš uzsvēra Latvijas Pasažieru pārvadātāju asociācijas direktors Ivo Ošenieks.
Nevar gan noliegt, ka iespēja lietot maksājumu karti bez PIN koda ievadīšanas nes līdzi risku tās pazaudēšanas gadījumā, tāpēc šādai kartei parasti noteikts mazs maksājumu limits. Provizoriski, lielākais limits vienam darījumam varētu būt 20 eiro, teic B. Melnace. Banku sektora eksperti arī iesaka sīkmaksājumu karti piesaistīt kontam, kurā tiek glabāta vien neliela naudas summa. Protams, izpratne par to, kas ir liela, kas maza summa bankas kontā, iedzīvotāju vidū ir visai atšķirīga, bet princips, ko vērts paturēt prātā, ir - sīkmaksājumu kartei nevajadzētu būt piesaistītai pie konta, kurā tiek glabāti visi finanšu līdzekļi.
«2017. gadā sīkmaksājumu kartes būs ļoti aktuāla tēma, un tās bezskaidras naudas norēķinus padarīs vēl ērtākus. Bezkontaktu karte var pat nebūt karte klasiskajā veidolā, bet var būt arī uzlīme uz tālruņa, kas tiek pielikta pie norēķinu iekārtas. Galvenais ir tas, ka norēķini notiek bez PIN koda ievadīšanas. Ņemot vērā drošības apsvērumus, veicot lielākus pirkumus, gan vajadzēs maksāt, ievadot PIN kodu,» Dienai skaidro Swedbank valdes priekšsēdētājs Latvijā Māris Mančinskis un uzsver, ka «pēdējos gados karšu darījumu īpatsvars Latvijā jūtami aug».