Degvielas tirgotāji skaidro, ka cenas starpību dažādās valstīs nosaka gan nodokļu atšķirības, gan arī konkurences līmenis. Pēc Neste Latvija mazumtirdzniecības vadītāja Armanda Beiziķa teiktā, ap 60% no degvielas cenas veido nodokļi un tikai nedaudz vairāk par 30% tās vērtība. «Baltijas valstīs ir atšķirīga nodokļu politika. Turklāt Latvijā degvielas cenā iekļauts arī valsts obligāto rezervju nodoklis,» skaidro A. Beiziķis. Viņš arī atgādina, ka no šā gada sākuma Latvijā tika paaugstināts akcīzes nodoklis - benzīnam par trim centiem litrā, dīzeļdegvielai par vienu centu litrā. Šī nodokļa paaugstināšana gaidāma arī Igaunijā. Proti, no 1. februāra Igaunijā plānots palielināt akcīzes nodokli benzīnam par 4,2 centiem un dīzeļdegvielai par 5,5 centiem litrā.
Savukārt Statoil Fuel & Retail degvielas kategorijas vadītājs Armands Žubulis vērš uzmanību uz to, ka ilgtermiņā degvielas mazumtirdzniecības cenu dinamika visās Baltijas valstīs ir līdzīga un novērojamās atšķirības atsevišķos periodos rodas dažādu cenu veidojošo faktoru ietekmē. Kā piemēru viņš min vietējās likumdošanas prasības Latvijā, kuras nosaka, ka 95. markas benzīnam jāpievieno bioetanols 4,5-5% apmērā, vasaras dīzeļdegvielai jāpievieno biodīzeļdegviela, kas iegūta no rapšu sēklu eļļas, 4,5-5% apmērā.
Igaunijā, pēc Statoil pārstāvja teiktā, biokomponente nav jāpievieno nedz benzīnam, nedz dīzeļdegvielai. «Tā kā biokomponentes cenas pasaules biržās ir augstākas nekā fosilajiem degvielas produktiem, tās iekļaušana gala produkta sastāvā objektīvi sadārdzina degvielas produktu kopējo pašizmaksu,» skaidro A. Žubulis. Viņš piebilst, ka ikvienā valstī var būt atšķirīgi degvielas iepirkuma, loģistikas un uzglabāšanas nosacījumi. Tāpat tiek norādīts, ka ziemas sezonā dīzeļdegvielai ir atšķirīgas aukstumnoturības klases, piemēram, A0, A1, A2. Jo augstāka klase, jo labāka aukstumnoturība, bet vienlaicīgi arī augstāka produkta pašizmaksa. Pāreja no vienas dīzeļdegvielas klases uz citu katrā valstī un katram degvielas mazumtirgotājam var būt atšķirīga, skaidro A. Žubulis. Viņš stāsta, ka sīvās konkurences dēļ gan Lietuvā, gan Igaunijā, gan Latvijā degvielas cenas mainās nemitīgi un pat vienā degvielas uzpildes stacijā cenas var būt atšķirīgas, piemēram, no rīta un vakarā.
«Ja tas netiek ņemts vērā, var gadīties, ka tiek salīdzinātas divas stacijas divās valstīs, kur vienā stacijā tiek īstenota īpaša klientu piesaistes īstermiņa degvielas cenošanas aktivitāte, bet citā - ne, tādējādi radot iespaidu par lielākām degvielas cenas atšķirībām starp degvielas tirgotājiem dažādās valstīs, nekā tās ir faktiski, ja tiktu ņemts vērā viss degvielas staciju skaits,» spriež Statoil pārstāvis.