Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +9 °C
Apmācies
Ceturtdiena, 7. novembris
Lotārs, Helma

Enerģijas aizliegt nepietrūka

Pirms trim nedēļām prezidenta pienākumu izpildītāja Ināra Mūrniece (NA) izsludināja Enerģijas dzērienu aprites likumu, tajā paredzēti dažādi reklamēšanas ierobežojumi un liegums nepilngadīgām personām pārdot enerģijas dzērienus, kas definēti kā «bezalkoholiski dzērieni, kuri paredzēti lietošanai bez pārveides, kuros kopējais kofeīna daudzums pārsniedz 150 mg/l un kuri satur vismaz vienu vai vairākas stimulējošas vai tonizējošas vielas». Kad likums šā gada 1. jūnijā stāsies spēkā, Latvija kļūs par otro valsti pēc Lietuvas, kas aizliedz tirgot enerģijas dzērienus nepilngadīgajiem.

Eiropas Enerģijas dzērienu asociācija (EDE) jau ir paziņojusi, ka šis lēmums varētu būt pret Eiropas Savienības (ES) likumiem un patlaban tiek apsvērts, vai Baltijas valstis neizaicināt Eiropas tiesās. Jāuzsver gan, ka kopumā nedz dzērienu izplatītāji, nedz pētnieki nenoliedz, ka kofeīnu saturošu un saldinātu dzērienu pārmērīga lietošana nav veselīga. Tomēr nav veikti gana izsmeļoši pētījumi, kas liecinātu, ka nelielās devās šie dzērieni ir kaitīgāki, piemēram, par neaizliegto kofeīnu saturošo kafijas vai tējas krūzi. Saldināto, kofeīna pārpilno dzērienu regulēšana kā tāda noteikti nav nosodāma, bet pierādījumu trūkums rada bažas, vai Latvijas argumenti, kas balstīti, kā Diena konstatēja, uz neskaidriem datiem, spēs pārliecināt starptautiskās institūcijas.

Maģistra darbs kā balsts

Palasot Saeimā trijos lasījumos atbalstītā likuma anotāciju, rodas jautājums par aizlieguma pamatotību - viens no stūrakmeņiem ir apgalvojums, ka enerģijas dzērienus regulāri patērē 38,2% jauniešu. Tomēr, kā pamanījis Pieci.lv, šis apgalvojums aizgūts no kāda Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) 2011. gadā rakstīta maģistra darba Rīgas pusaudžu izpratne par enerģijas dzērieniem, to lietošana un ietekme uz veselību. Darbs ir sekmīgi aizstāvēts un RSU komisijas atzīts, tomēr pētījumā aptaujāti tikai triju Rīgas skolu audzēkņi un par enerģijas dzērienu patēriņu atbildējuši 199 cilvēki vecumā no 13 līdz 19 gadiem.

Diena iepazinās ar pētījumu un vēlāk sazinājās ar darba autori Jeļenu Pavlovu (darba rakstīšanas laikā Zuboviča), kura piekrīt, ka dati atšķirtos, ja aptauju izvērstu plašāku. Arī apskatot socioloģijas akadēmisko literatūru par aptauju veikšanu, var secināt, ka nepilni divi simti Rīgas skolēnu nevar veidot priekšstatu par valsti. Rodas jautājums, vai likums nav pieņemts, ignorējot reālu datu trūkumu. Tāpat anotācijā minēts skaitlis par enerģijas dzērienu lietotājiem, bet nav ņemts vērā autores rakstītais - aizliegumam nav jēgas bez izglītošanas. «Mana pētījuma dati parādīja, ka daļa pusaudžu nezina par enerģijas dzērienu nelabvēlīgo ietekmi uz veselību. Uzskatīju un uzskatu - ja kaut kas tiek aizliegts, jāpaskaidro, kāpēc tas tiek darīts. Jāveic arī bērnu izglītošana. Bet noteikti neesmu pret aizliegumu,» Dienai norādīja darba autore J. Pavlova.

Anotācijā pieminēts arī Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes (EFSA) atzinums, ka nav skaidru pierādījumu par enerģijas dzērienu sastāvdaļu negatīvo ietekmi uz cilvēku, arī bērnu, organismu. Saeimas Tautsaimniecības komisijas deputāts Edvards Smiltēns (Vienotība) Latvijas Radio raidījumā Krustpunktā skaidroja, ka likums atbalstāms pēc «piesardzības principa», jo trūkstot datu, kas pierādītu pretējo.

Tomēr, apskatot citus pētījumus, kuri anotācijā nav pieminēti, rodas priekšstats, ka četrus gadus Saeimā muļļātā likuma ietekme uz sabiedrības veselību būs minimāla. Par to liecina arī pētniecības centra SKDS pēc Latvijas Ārstu biedrības pasūtījuma 2013. gada nogalē veiktais pētījums par enerģijas dzērienu patēriņu. Aptaujājot vairāk nekā tūkstoš cilvēku, no kuriem divas piektdaļas bija pusaudži, secināts, ka enerģijas dzērieni ir nišas produkts, - apmēram 3% jauniešu pētījuma laikā bija lietojuši enerģijas dzērienus, daudz biežāk bija dzēruši tēju (47%) un kafiju (31%). Savukārt Slimību profilakses un kontroles centra dati liecina, ka vismaz reizi nedēļā enerģijas dzērienus lieto 7,8% pusaudžu.

Veselības ministrijas Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders Dienai skaidro, ka citi dati anotācijā neparādās, jo pēc iesniegšanas 2013. gadā tā netika precizēta, bet «tika izvērtēti jaunākie pieejamie dati par enerģijas dzērienu lietošanas biežumu Latvijā un Eiropā».

Aizliegtais auglis

Neraugoties uz nepārliecinošo anotāciju, likumu atbalstīja 88 Saeimas deputāti. Atturējās tikai Ingmārs Līdaka (ZZS) un Vilnis Ķirsis (Vienotība). Abi deputāti balsoja pret, jo šaubās par likuma lietderīgumu. I. Līdaka Dienai atzina, ka, viņaprāt, «ar jauniem cilvēkiem aizliegumi nestrādā» - ar likumu šie dzērieni tiek padarīti par aizliegto augli un tādējādi taisni kļūst «par pieaugušā statusa apliecinājumu». Savukārt V. Ķirša vērtējums ir vēl skarbāks - viņš šādu aizliegumu dēvē par populismu. «Deputāti noņem no sevis atbildību,» uzskata deputāts un piebilst, ka šis aizliegums ļauj tautas kalpiem brīdī, kad tiek jautāts par izdarīto, «lepni sist pie krūts, sakot - mēs aizliedzām!». Viņaprāt, ar šo problēmu būtu jāstrādā citādi - izglītojot jauniešus, jo aizliegumi strādā slikti.

Viens no sākotnējiem likumprojekta iesniedzējiem deputāts Viktors Valainis (Vienotība) gan norāda, ka iegādes aizliegums un reklāmas ierobežojumi jāvērtē plašākā kontekstā, paturot prātā vajadzību pēc veselīgiem jauniešiem. «Mēs tikai izpildām to, kas uz tās bundžiņas ir rakstīts, ka «šie dzērieni nav ieteicami bērniem»,» skaidrojot aizlieguma nepieciešamību, uzsvēra deputāts. Par iespējamām tiesvedībām, viņaprāt, nav pamata bažām, jo juristi esot izvērtējuši likumu.

Izvērtē pārsūdzēšanu

Dienai izdevās sazināties ar Eiropas Enerģijas dzērienu asociācijas vadītāju Andreasu Kadi, kurš atbildē par plānotajiem soļiem norādīja, ka Latvijas jaunais likums «nav balstīts zinātniskos argumentos, ir neproporcionāls un diskriminējošs, tas nozīmē, ka tas varētu būt konfliktā ar Eiropas Savienības likumdošanu». Asociācija pašlaik lemj par soļiem, kas pierādītu šādu likumu nepamatotību, tā arī ir informēta par zemo enerģijas dzērienu patēriņu jauniešu vidū Latvijā.

Arī SIA Cēsu alus, kas ir Latvijas vienīgais enerģijas dzērienu ražotājs, uzskata, ka «iegādes ierobežojums līdz pilngadības sasniegšanai vērtējams kā nesamērīgs». Savukārt Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas vadītāja Ligita Turnere norāda, ka vēl tiek izvērtēts, kā rīkoties. Iebildusi arī Latvijas Reklāmas asociācija, iesniedzot oficiālu sūdzību Eiropas Komisijai par šo likumu un tajā definētajiem reklāmas ierobežojumiem, kas atbalsta nevienlīdzīgas konkurences principa ieviešanu Latvijā un esot klajā pretrunā ar ES direktīvām.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?