Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -2 °C
Daļēji apmācies
Sestdiena, 4. janvāris
Spodra, Ilva, Ilvita

Iedzīvinās barikāžu garu

Divdesmit piecu gadu laikā kopš 1991. gada janvāra barikādēm ir uzaugusi paaudze, kas šo notikumu uztver gandrīz kā leģendu tikai no vecāku un vecvecāku atmiņām. Tomēr ir arī ļoti daudzi, kuriem joprojām ir dzīvas atmiņas par to dienu notikumiem.

Šogad atceres pasākumi notiek visdažādākajā veidā - gan spēle skolēniem, gan lauksaimnieku tikšanās Zemkopības ministrijā, diennakti ilga barikāžu rekonstrukcija Doma laukumā, zinātniska konference un īpaši veidoti koncerti.

Uzkrāj stāstus

Pēc Ministru kabineta (MK) iniciatīvas rīkotajās atmiņu studijās cilvēki varēja pastāstīt savus spilgtākos barikāžu laika iespaidus, un divās dienās savākti 167 stāsti, bet 15 atsūtīti elektroniski. Stāstus joprojām var sūtīt uz MK visdažādākajos formātos līdz 15. janvārim. Trīs no studijām atradās Rīgā, pa vienai arī Liepājā un Valmierā. Valsts kancelejas Komunikācijas departamenta vadītāja vietniece Zaiga Barvida Dienai norāda, ka šo iespēju izmantojuši visdažādākie cilvēki, kuri nav īpaši organizēti - faktiski vienīgais izņēmums bija premjere Laimdota Straujuma. Citas amatpersonas savās atmiņās akcijas ietvaros nav dalījušās. «Neesmu pati visus stāstus noklausījusies, bet no kolēģu un projektā iesaistīto studentu stāstītā zinu, ka šie stāsti ir dziļi personiski. Vienam bijusi bērna dzimšanas diena, staigājuši pa pilsētas centru, un vakarā televīzija ziņojusi par šaušanu. Cits atceras, kā bijis Doma laukumā vai gulējis uz Latvijas Televīzijas ēkas trepēm. Vienota ir apziņa, ka šie cilvēki nebaidījās,» stāsta Z. Barvida.

Iegūtie atmiņu stāsti tiks nodoti Latvijas Nacionālajam vēstures muzejam, Barikāžu muzejam un Latvijas Nacionālajam arhīvam tālākai saglabāšanai. Spilgtākie tiks iekļauti apmēram pusstundu garā filmā, kas pirmizrādi piedzīvos barikāžu atceres pasākumā Ministru kabinetā 19. janvārī.

Salīdzinot ar Barikāžu muzeju, kura krājumā ir pat autobuss Ikarus, Latvijas Nacionālā vēstures muzeja krājums, kas veltīts barikādēm, ir neliels - ap 50 fotogrāfiju, mazāk par desmit lietisko priekšmetu un ap desmit dokumentu, Dienai uzskaita muzeja pārstāvis Toms Ķikuts. Tieši tāpēc muzejs aicina atsaukties cilvēkus, kuru rīcībā ir priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti par 1991. gada janvāra barikādēm, un būtu pateicīgs tās saņemt krājuma papildināšanai. «Muzeja misija ir dokumentēt visu Latvijas vēsturi līdz mūsdienām. Mums nebūs lielformāta priekšmetu kā Barikāžu muzejam, taču cenšamies, lai krājums ir pietiekams un šo tēmu varētu iekļaut ekspozīcijā,» stāsta T. Ķikuts. 16. janvārī muzejs arī rīko tikšanos ar Latvijas Tautas frontes pirmo priekšsēdētāju, Latvijas Republikas Augstākās Padomes priekšsēdētāja vietnieku, pašlaik - Latvijas Nacionālā vēstures muzeja pētnieku Daini Īvānu. Tieši viņš 1991. gada 13. janvāra rītā Latvijas Radio aicināja cilvēkus pulcēties uz manifestāciju Daugavmalā.

Lai nejustos aizmirsti

Barikāžu dalībnieku vidū bija daudz zemnieku, kuri ar lauksaimniecības tehniku atbrauca uz Rīgu. Toreizējās valdības lauksaimniecības ministrs Dainis Ģēģers atceras, ka pēc notikumiem Lietuvā, kur gāja bojā 14 cilvēki, viņš 13. janvāra rītā sazvanījies ar tā laika satiksmes ministru Jāni Janovski un sākuši domāt, ko darīt, lai aizsargātu cilvēkus, kuri ieradīsies uz manifestāciju un paliks Rīgā. Bijusi runa, ka smagā lauksaimniecības tehnika varētu būt šķērslis, ja PSRS armija iebrauktu pilsētā ar bruņutransportieriem. Kad ap divpadsmitiem dienā izdevies tikties ar valdības vadītāju Ivaru Godmani, viņš vēl šaubījies, taču tehnika tobrīd jau bijusi ceļā uz Rīgu.

D. Ģēģers stāsta, ka lauksaimniekus saorganizēt nebijis grūti, jo tolaik vēl pastāvējusi centralizētā tautsaimniecības pārvaldes sistēma, taču, organizējot cilvēkus ar rajonu izpildkomiteju, lauksaimniecības pārvalžu un meliorācijas pārvalžu starpniecību, tika apieti Latvijas Tautas frontes koordinācijas centri, tāpēc ir tādi barikāžu dalībnieki, kuriem vēlāk tā arī nav pateikts paldies. Tieši tāpēc šodien Zemkopības ministrijā notiek pasākums barikāžu dalībniekiem - lauksaimniekiem. Ministrijas pārstāve Dagnija Muceniece Dienai atzīst, ka pasākuma rīkotājiem nav bijuši saraksti ar uzvārdiem, tāpēc ministra vārdā pašvaldībām izsūtīts uzaicinājums apzināt novadu cilvēkus - barikāžu dalībniekus. Šobrīd zināms, ka pasākumā varētu piedalīties ap 200 zemnieku, uzrunas teiks arī Igaunijas un Lietuvas vēstnieki. Pasākuma dalībnieki dāvanā saņems gan grāmatas, gan Latvijas pasta izdoto barikāžu piemiņas pastmarku.

Skolēni grib piedalīties

Interese par barikāžu atceres pasākumiem ir arī skolēniem, kuri tajā laikā nebija dzimuši. Jau ne pirmo gadu Barikāžu muzejs Zaķusalā rīko Barikāžu rekonstrukcijas spēli skolu jaunatnei, kuras dalībnieki sacentīsies zināšanās un veiklībā, demonstrējot arī barikāžu būvēšanas iemaņas, stāsta muzeja administrators Jānis Gleizds. Skolu atsaucība bijusi ļoti liela, tikai būtu labi, ja tās pieteiktos laikus - vēl pirmdien zvanījuši interesenti, taču pieteikšanās bija līdz 1. decembrim. Iespējams, lielās intereses dēļ nākamgad varētu palielināt komandu skaitu.

Barikāžu muzeja organizēto pasākumu skaitā ir arī diennakti ilgā barikāžu rekonstrukcija Doma laukumā, kas sāksies 15. janvārī trijos dienā un beigsies šajā pašā laikā 16. janvārī. Iecerēts, ka būs tālaika tehnika, degs ugunskuri, klāt būs kadeti un jaunsargi, bet uz koncertu vakarā pieteikušies tik daudzi mūziķi, ka gandrīz nācies rīkot atlasi. Nosacītās barikādes tikšot veidotas uz vietas, iesaistoties visiem kopā.

Barikāžu piemiņai regulāri Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) rīko zinātnisko konferenci, kas būs arī šogad. LZA viceprezidents Tālavs Jundzis stāsta, ka šoreiz uzsvars likts uz gados jauniem pētniekiem, tajā skaitā no Lietuvas un Igaunijas. «Mēs par maz stāstām pasaulei par barikādēm,» uzskata T. Jundzis. Viņš arī cer, ka interese par barikāžu atceri neapsīks.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez nosaukuma

1991. gada barikāžu 25. gadadienas dienu atceres pasākumu programma
13. janvāris
15.00-18.00 Barikāžu rekonstrukcijas spēle skolu jaunatnei.
15.00 Atceres pasākums un izstāde Cerību ugunskuri - mirklis pirms brīvības Zemkopības ministrijā.
18.00-21.00 Atceres ugunskurs Zaķusalā.
17.00 Starptautiskās izstādes Rudens 2015/Barikādēm 25 atklāšana Mākslinieku savienībā.

15. janvāris
10.00-18.00 Starptautiska zinātniskā konference Barikādes: civilā pretestība prettautiskai varai un tās mācības.

15.-16.janvāris
15.00-15.00 1991. gada barikāžu 24 stundu rekonstrukcija. Doma laukumā atradīsies barikāžu laika tehnika, ugunskuri un uzstāsies mākslinieki.

16. janvāris
10.00 Atceres brīdis Mārupes kapos pie Roberta Mūrnieka atdusas vietas.
12.00 Atceres pasākums pie Vecmīlgrāvja tilta.
15.0020.00 Bulvārī brīvība - barikādēm veltīts koncerts un pasākums izstāžu zālē Ķīpsala.

20. janvāris
9.00-9.45 Dievkalpojums Rīgas Domā (ar translāciju Doma laukumā).
10.00 Piemiņas ugunskura iedegšana Doma laukumā.
10.00-21.00 Ugunskurs Doma laukumā.
11.00-17.00 Apmeklētājiem atvērta 1991. gada muzeja ceļojošā izstāde muzeobusā Doma laukumā blakus ugunskuram.
12.00 Ziedu nolikšana II Meža kapos.
15.00-18.00 Goda sardze pie bojāgājušo piemiņas akmeņiem Bastejkalnā.
15.00 Ziedu nolikšana pie Brīvības pieminekļa un kritušo piemiņas vietām Bastejkalnā.
15.30 1991. gada barikāžu laukuma atklāšanas pasākums laukumā starp Zigfrīda Annas Meierovica bulvāri, Torņa un Smilšu ielu.
16.30 Ugunskurs pie Saeimas nama.
19.00-20.30 1991. gada barikāžu 25. gadadienai veltīts koncerts Ar domu par rītdienu Rīgas Domā.Avots: www.barikades.lv

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Tukšs mērķējums bez vēstījuma nevienu neuzrunā

Par Valsts prezidenta un premjerministres runas saturu un formu, par to, kā šo runu toņkārta saskan ar jaunā gada pirmajiem izaicinājumiem un to nerisināšanu, Agneses Margēvičas saruna ar polittehno...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?