Arī Rīgā vecāka gadagājuma cilvēkiem radusies jauna iespēja - kā brīvprātīgajiem iesaistīties Senioru zvanu centra darbā, kas darbību sācis šī gada februārī.
Motivē kļūt aktīvākiem
Rīgas domes (RD) Labklājības departaments kopā ar sadarbības partneriem - Baltijas reģiona veselīgo pilsētu asociāciju, Turku un Pērnavas pašvaldībām - pašlaik īsteno starpvalstu projektu Būsim aktīvi! Vecāka gadagājuma cilvēku sociālās izolētības mazināšana caur brīvprātīgo darbu Igaunijā, Latvijā un Somijā. Projekta mērķis ir izpētīt, kādas senioriem ir brīvprātīgā darba iespējas, kādas organizācijas pieņem brīvprātīgos un kā šo kustību attīstīt un paplašināt; tāpat arī panākt, lai seniori kļūst aktīvāk. Tiks veikti pētījumi un aptaujas senioru un sociālo darbinieku vidū, pēc tam šo informāciju apkopos, analizēs, lai izstrādātu vadlīnijas, kā pareizi motivēt un iesaistīt seniorus brīvprātīgajā darbā.
Pērnavā un Turku šim nolūkam tika izveidotas interneta platformas par brīvprātīgā darba iespējām, bet Rīgā - Senioru zvanu centrs, kur darbdienās uz tālruņa zvaniem atbild paši seniori.
2015. gada nogalē tirgus un sociālo pētījumu aģentūra Latvijas fakti projekta Būsim aktīvi! ietvaros jau veica pētījumu Seniori un brīvprātīgo aktivitātes. Kopumā tika aptaujāti 300 vecāka gadagājuma Rīgas iedzīvotāju virs 60 gadiem. Aptauja liecina, ka brīvprātīgajā darbā pašlaik ir nodarbināti tikai 4,4% Rīgas senioru, bet, piemēram, Somijas pilsētā Turku tādu ir trešā daļa no visiem vecāka gadagājuma cilvēkiem. Tāpēc Rīgā ir svarīgi seniorus motivēt kļūt aktīvākiem. Saskaņā ar pētījuma rezultātiem piezvanīt uz Senioru zvanu centra tālruni bija gatavi 18,1% aptaujāto Rīgas senioru; 14,6% senioru vēlējās, lai piezvana viņiem; 12,2% aptaujas dalībnieku bija gatavi piedalīties kā brīvprātīgie zvanu centrā, atbildot uz citu senioru zvaniem.
Iespēja arī vientuļajiem
Kā pirmie brīvprātīgie zvanu centrā jau darbojas Rīgas senioru organizāciju pārstāvji, pie kurām projekta īstenotāji vērsās ar aicinājumu iesaistīties šāda centra darbībā. Viņi ir apmācīti, informēti par Rīgas pašvaldībā notiekošajām aktivitātēm, kā arī dažādiem atbalsta gūšanas veidiem. Kā pārliecinājās Senioru Diena, te strādājošie paši ir visnotaļ informēti un aktīvi ļaudis, kuri pārstāv vairākas Rīgas pensionāru, politiki represēto, invalīdu biedrības. Kā brīvprātīgais nāk kungs pat ļoti cienījamā vecumā - pats atbalstīdamies uz pārvietošanās palīgierīcēm un pavadoņa nogādāts līdz Zvanu centram!
Kā stāsta projekta koordinatore Rīgā, RD Labklājības departamenta pārstāve Aija Vecenāne, projekts ar Eiropas Savienības līdzfinansējumu 85% apmērā jeb 208 053,65 eiro tika sākts pērn maijā un ilgs līdz šī gada decembrim. «Mūsu mērķis ir aktivizēt seniorus,» uzsver A. Vecenāne, viņa turpina: «Ideju par zvanu centru daļēji aizguvām no Lielbritānijas, kur tādi darbojas. Tā kā strādāju Veselības pārvaldē, arī sarunās ar ārstiem bieži izskan mediķu norādījumi par to, ka seniori bieži vien pie ģimenes ārsta nāk, nevis lai runātu par saslimšanām, bet vienkārši parunāties. Tāpēc radās doma par zvanu centra nepieciešamību. Tā ir iespēja arī vientuļiem cilvēkiem parunāties ar saviem vienaudžiem par līdzīgām problēmām.»
Vai kolēģe dzīva?
Kopumā projektā iesaistījušās 12 Rīgas senioru organizācijas. «Pārrunājot sadarbības iespējas, ideja izrādījās dzīvotspējīga. Kopīgi ar katru organizāciju izveidojām dežūru grafiku vienam mēnesim. Katru dienu zvanu centrā ierodas trīs vai četri darbinieki. Taču darbā kā brīvprātīgie iesaistās arī ar organizācijām nesaistīti seniori, kuriem šķita interesanta šī iespēja,» stāsta A. Vecenāne.
Senioriem jāatbild uz visdažādākajiem jautājumiem, sākot no kultūras pasākumu norisēm, beidzot ar sociālo pakalpojumu iespējām. Pamata informācija jau ir sagatavota - to paveic projekta vadītāja, taču arī pašiem senioriem netrūkst ideju, ko piedāvāt citiem, jo paši darbojas dienas centros.
Zvanu saņēmēji zvanu reģistrācijas žurnālā ieraksta gan zvanītāja vārdu un vecumu, gan sarunas tematu. Seniori piezvana, lai noskaidrotu, kur bez maksas iespējams nomazgāties; pastāsta par kaimiņiem, kuri tur 13 kaķus; paši informē par jaunu gaidāmo gleznu izstādi Rīgas Sv. Pētera baznīcā; aicina piedalīties korī un meklē līdzbraucējus ceļojumam uz Turciju; cer atrast draudzenes, kuras prot adīt un šūt; piedāvā bez maksas palīdzēt sociālajiem darbiniekiem pansionātos un lūdz palīdzību pēc mājas nodegšanas. Protams, visvairāk seniori interesējas par dienas centriem, kur pavadīt brīvo laiku, par koncertiem.
Seniore Lilija no Rīgas Vidzemes pensionāru biedrības Senioru zvanu centra darbībā iesaistījusies jau trešo dienu, viņa stāsta: «Pagājušajā reizē piezvana kāda kundze un prasa: «Man bija tāda kolēģe Brigita, sakiet, viņa vēl dzīva vai jau viņsaulē?» Atbildēju, ka labāk ir sazināties ar kolēģes ģimenes ārsti un tā šo jautājumu noskaidrot. Zvanītāja turklāt zināja kolēģes adresi! Mēs gan savu viedokli nedrīkstam paust, bet paziņai būtu ieteikusi aiziet un piezvanīt pie meklētās personas dzīvokļa durvīm. Taču mums jāsniedz oficiālas atbildes.»
Dažus pārtaisīt nevar
Solveigas kundze, kurai ir 82 gadi, ekonomistes un prečzines izglītība un profesionālā pieredze, zvanu centrā strādājusi jau trīs dienas, viņa ar brīvprātīgās darbu ir apmierināta: «Viss ir brīnišķīgi, bet tiem, kuri piezvana, lai lamātos, neko nevar padarīt. Tādi šie cilvēki ir. Viens vīrietis, kuram piedāvāju atzvanīt, vairāk nekā pusstundu lamāja visus - zivju produkciju, valdību, Raimondu Paulu un beigās arī mani. Maestro lamāja par to, ka uz koncertiem dārgas biļetes, bet zivju produkciju par to, ka vairs nav plašs sortiments. Sarunu centos ieturēt mierīgā noskaņā, teicu, ka šeit nav Haidparks, kur var izbļaustīties, bet tādus cilvēkus pārtaisīt nevar, tā jau ir rakstura iezīme.»
Pati Solveiga pensijā ir jau 30 gadu, viņa darbojas Rīgas Vidzemes pensionāru biedrībā un atzīst, ka pašai brīvā laika gandrīz nav. Viņa arī raksta dzejoļus, kādreiz zīmē un ilgus gadus sadarbojusies ar sociālajiem dienestam, jau iepriekš darbojoties kā brīvprātīgā. «Tas ir interesants darbs, es šeit strādāšu vismaz līdz septembrim,» saka Solveiga.
Savukārt projekta Rīgas koordinatore A. Vecenāne tos seniorus, kuri vēlas darboties kā brīvprātīgie, lūdz zvanīt uz Zvanu centra tālruņu numuriem: «Galvenais, lai strādātu kā brīvprātīgais, būt zinošam, atvērtam, pozitīvam un komunikablam.»