Kā radās šī it kā neloģiskā pauze kalendārā?
Situācija ir objektīva, ņemot vērā pašreizējo situāciju Eiropā, kur klubi spēlē vairākos turnīros. Uzskatu, ka klubam drīzāk jāpiecieš šāda pauze, ja tas izkritis no Eiropas kausa, nevis jānokļūst līdz situācijai, kad vienlaicīgi jāspēlē gan finālā Eiropas kausā, gan Vienotās līgas izslēgšanas turnīrā. Šis pārtraukums galvenokārt saistīts ar Eirolīgu un Vienotās līgas klubu dalību tajā.
Kamēr stiprie spēlē, pārējie gaida?
Man vienmēr bijusi pārliecība, ka stiprākajam ir jādod priekšrocība. Ne uz laukuma, kur katrs centimetrs un punkts jāizcīna pašam, bet sastādot spēļu kalendāru. To uzskatu kā principu starptautiskajās sacensībās, kur neesam tie stiprākie, un domāju, ka pēc tādas pašas loģikas jāpakārto arī nacionālie čempionāti. Tas ir vienīgais veids, kā salāgot daudzu turnīru norisi apstākļos, ja kādam klubam ir izredzes kādā no turnīriem izšaut.
Latvijas Basketbola savienība gan šādu situāciju uzskata kā problēmu, jo nu Vienotās līgas izslēgšanas turnīrs pārklājas ar LBL fināliem!
Manuprāt, tur neko nevar darīt. Vienotā līga piemērojas Eirolīgai, un pēc šādas hierarhijas Latvijas klubiem būtu jāpiemērojas tālāk. Problēma ir tikai tad, ja cilvēki to negrib saprast. Man neliekas nekas traks, ja Latvijas čempionāts kāda kluba veiksmes un lielu panākumu gadījumā beigtos pāris nedēļu vēlāk, nekā paredzēts. Manuprāt, Latvijas basketbola interese ir mūsu klubu veiksmīgs starts starptautiskā arēnā un visiem būtu jādara 150 procentu, lai palīdzētu to realizēt. Izcīnīt tiesības piedalīties Vienotās līgas izslēgšanas spēlēs nav pašsaprotami, turnīrā spēlē lieli klubi ar vēl lielākiem budžetiem un ambīcijām. Šādu iespēju nobumbulēt tikai tāpēc, ka spēles pārklājas ar Latvijas čempionātu, būtu bezatbildīgi pret sponsoriem, līdzjutējiem, basketbolu un arī pret šo iespēju. Ja nesaņemsim piekrišanu, tad mums nekas cits neatliks, kā nākotnē raudzīties uz risinājumu, kādu izvēlējās hokeja klubs Rīgas Dinamo, kas spēlē tikai starptautiskā turnīrā un Latvijas čempionātā nepiedalās. Skaidrs, ka tam ir zināmas konsekvences, taču ir risinājumi, kā veidot sarunas ar ULEB par dalību Eiropas kausos šādā situācijā.
Vai nav iespēju kopā ar citu valstu klubiem, kam ir radusies vai var rasties šāda situācija, Vienotās līgas vadību piespiest rast citu izeju?
Tas pēc būtības ir nenopietni, jo nav runa par Vienoto līgu. Runa ir par Eirolīgu, kur vēl pagājušajā nedēļā beidzās pēdējās ceturtdaļfināla spēles. Protams, var risināt kādas nianses. Piemēram, šogad ir situācija, kad gaida VEF, Astana un Himki, kuriem savstarpējās cīņās jānoskaidro viens Vienotās līgas pusfināla dalībnieks. Šī pieredze jāņem vērā un jāparedz iespēja nākamajās sezonās.
Vai, iekļūstot Vienotās līgas izslēgšanas turnīrā, izvirzīts kāds jauns uzdevums?
Apetīte rodas ēdot. Formāli jauns uzdevums nav izvirzīts, taču neviens negrib apstāties pie jau sasniegtā, tāpēc būtu solīdi pārvarēt vismaz pirmo kārtu un kārtīgi pacīnīties otrajā.
Joprojām tiecaties arī uz Eirolīgu?
Jā, bet darām to saprātīgi. Apzināmies, ka mums līdz tam vēl jāaug. Negribu teikt, ka šobrīd vēl neesam gatavi tam līmenim, taču arī spēlēšana otrajā līmenī - Eiropas kausā, nākamajās divās sezonās nebūtu degradējoša un attīstību kavējoša.
Kur mājas spēles aizvadīsiet LBL finālsērijā?
Ārpus Rīgas. LBL mājas spēļu aizvadīšana ārpus Rīgas sevi ir attaisnojusi, ko pierādīja arī pusfināla spēle Smiltenē, kur biļetes tika izķertas īsā laikā. Šādam solim ir vairāki apsvērumi: basketbola popularizācija reģionos un objektīva interese. Rīgā tā nav ļoti liela pat uz Latvijas čempionāta finālu, ko pēdējos gados apmeklējuši 1000-1200 skatītāju. Labāk spēlēt tur, kur tie tiešām ir svētki.
Lai gan interese nav liela, tāda tomēr ir. Vai rīdziniekus neaizbaidīsiet?
Es tā nedomāju. Ja esi fans, iekāp autobusā un aizbrauc simts vai astoņdesmit kilometru. Pavadi brīnišķīgu dienu, iepazīsti Latvijas reģiona pilsētu, vakarā piedalies basketbola svētkos! Tā drīzāk ir iespēja, nevis trūkums. Dažs fans brauc atbalstīt komandu pat tūkstošiem kilometru. Tajā pašā laikā rīdziniekiem visas sezonas laikā piedāvājam augstākā līmeņa basketbolu pret CSKA, Žalgiri, Valencia, Bilbao un tā tālāk, tāpēc tiešām nav pamata žēloties.
Pirms nākamās sezonas paveras plašs darba lauks, jo līgums beidzas gan trenerim, gan vairākiem līderiem?
Turamies pie principa - stabilitāte, stabilitāte un vēlreiz stabilitāte. Maksimāli centīsimies noturēt to, kas sevi ir pierādījis, lai gan izmaiņas noteikti būs. Ar treneri Ramūnu Butautu sarunu process ir ļoti pozitīvs, un ļoti ceru, ka līgums tiks pagarināts, un uz ilgāku laiku. Kā ies ar spēlētājiem, redzēsim, taču tas mani absolūti nebiedē, jo visiem latviešu basketbolistiem ir līgums vismaz uz nākamo sezonu, turklāt gribam piesaistīt vēl kādu. Tāpat centīsimies noturēt vairākus leģionārus, taču par to runāt vēl pāragri. Sarunas iesāksim tuvākajā laikā.
Cik lielas ir izredzes noturēt līderi Ērlu Roulendu?
Jābūt racionālam. Ja Roulendam ir par līmeni augstāks piedāvājums, viņam ir jāiet prom, un tas ir pareizi. Ja tāda nebūs, viņš pats ar prieku paliks šeit, jo viņam šeit patīk - gan treneris, gan klubs, gan pilsēta.
Šosezon viņu īrējat no Malagas kluba un maksājat trīs ceturtdaļas algas. Ja nāktos piemest kaut to ceturtdaļu, tā nebūtu liela problēma?
Tā būtu problēma, taču to mēs atrisinātu.
Vai plānojat budžeta pieaugumu nākamajā sezonā?
Ar budžetu, tāpat kā ar Latvijas laikapstākļiem, nekad nevar būt drošs. Varu teikt, ka neplānojam būtisku pieaugumu un koncentrējamies uz līmeņa noturēšanu. Runas par krīzes pāriešanu un baigo izaugsmi nav pamatotas. Klubs turas uz Latvijas uzņēmēju un vietējā kapitāla palīdzības, viņu patriotisma. Šo ieguldījumu palielināt nevaram. Valsts nostāja šajā jautājumā pēdējos gados bijusi nekāda. Palīdzība ir bijusi, taču tā nav sistemātiska, nav sakārtota, nav nekādu kritēriju. Ja izdosies noturēt pašreizējo budžetu, varbūt nedaudz palielināt, tad tas jau būs ļoti daudz.
Vai tev ir gandarījums par līdzšinējo sezonu?
Kluba attīstības aspektā sperts solītis uz priekšu. Eiropā reputāciju esam nostiprinājuši, Vienotās līgas loku esam pat šokējuši un tiekam likti kā piemērs. Arī kluba iekšienē esam attīstījuši sevi domāšanā, izpratnē, pieredzē. Noteikti esmu apmierināts, bet, lai būtu gandarīts, vēl nākamajā mēnesī kārtīgi jāpastrādā uz laukuma.